R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Miasto Koło

Radna pyta: handel odpustowy zagraża bezpieczeństwu a koncert nie?

30-08-2021 16:15 | Źródło: Redakcja portalu e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 15,818 | Komentarzy: 8

Radna Klubu Porozumienie Dla Koła Urszula Pękacz 26 sierpnia br. na ręce Biura Rady złożyła na piśmie interpelacje w imieniu mieszkańców Koła, w której pytała o zakaz handlu przy cmentarzu przy ul. Poniatowskiego w Kole.

Foto:UM Koło
R E K L A M A

Na postawie art. 24 ust. 5 ustawy o samorządzie gminnym, kierują do Pana Burmistrza, za pośrednictwem Przewodniczącego Rady Miejskiej Koła zapytania w sprawie zakazu handlu obwoźnego na placu przy Cmentarzu Parafialnym przy ul. Poniatowskiego w dniach 5-6 sierpnia br. Kilkunastoletnim zwyczajem miasta i mieszkańców również tych z poza Koła, była możliwość 2 razy  w roku zakupić kwiaty (chryzantemy i mieczyki) na terenie przy Cmentarzu Parafialnym, a nie tylko w kwiaciarniach lub Targowicy. W tym roku 5 i 6 sierpnia nasi mieszkańcy jak również osoby spoza Koła przyjeżdżające w tych dniach na groby najbliższych - z nieznanych im powodów i jakiejkolwiek informacji, zostali pozbawieni możliwości zakupu kwiatów i przystrojenia grobów swoich najbliższych kwiatami zakupionymi z handlu obwoźnego. Spowodowało to irytację, rozgoryczenie i złość wśród ludzi, którzy musieli stać  w długich kolejkach utworzonych przy kwiaciarniach tracąc czas aby zakupić tylko tam kwiaty. Z tego powodu najbardziej ucierpieli ludzie starsi, którzy z ogromnym żalem mówili - że nasz samorząd  zlekceważył ich i nie dba o nich. Wyczekiwanie w długiej kolejce do kwiaciarni było ponad ich siły i możliwości fizyczne. Wielu seniorów dotarło na Cmentarz na rowerze, który jest ich jedynym środkiem lokomocji i nie wyobrażali sobie przewozić mieczyków (które są kwiatami długimi) z odleglej o kilka kilometrów Targowicy.

Wobec zaistniałego stanu rzecz pytam Pana Burmistrza:
1. Dlaczego w ramach przypomnienia mieszkańcom nie podano do publicznej wiadomości informacji z dnia 28.10 .2020 r. iż w związku z zagrożeniem epidemiologicznym nadal obowiązuje zakaz handlu obwoźnego przy Cmentarzu?
2. Czy pomimo istniejących od wiosny br. poluzowań wielu restrykcji sanitarnych w całym kraju w rożnych dziedzinach naszego życia, zakaz handlu kwiatami z tzw. "handlu obwoźnego,' odbywający się 2 razy do roku w tym miejscu, będzie obowiązywał już na zawsze? Jeżeli nie to kiedy można się spodziewać zdezaktualizowania informacji i o zakazie handlu.
3. Czy jedynym powodem tego zakazu jest zagrożenie epidemiologiczne, troska o zdrowie, życie  i bezpieczeństwo mieszkańców, pomimo że handel odbywa się na powietrzu ?
4. Czy zagrożeniem, zdrowia i bezpieczeństwa nie jest zgoda na organizację imprezy masowej - koncert na Targowicy dla kilkaset osób w dniu 28 sierpnia br. niż pojedyncza, indywidualna a sprzedaż i zakup kwiatów na świeżym powietrzu z zachowaniem odległości?

Radna Rady Miejskiej w Kole
Urszula Pękacz

Radnej pozostaje teraz oczekiwać na odpowiedź Burmistrza Miasta Koła. Przypomnijmy tylko, jak z wielkim zainteresowaniem mieszkańcy dyskutowali na temat zakazu handlu w trakcie ostatniego odpustu.

W podobnym kontekście swoją interpelację zgłosił Przewodniczący Rady Miejskiej w Kole, Tomasz Sobolewski

Odpust tak - handel odpustowy nie. Dziś odpust w kaplicy cmentarza

Każdego roku, 6 sierpnia odbywa się odpust w kaplicy na cmentarzu w Kole. W tym roku jednak będzie on się różnił od pozo...

Czytaj więcej

 

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (8) Pokaż komentarze