(8)
Lekki deszcz 8
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?
REKLAMA

Radna pyta: handel odpustowy zagraża bezpieczeństwu a koncert nie?

Autor: Redakcja portalu e-kolo.pl 30 Sierpień 2021 przeczytasz w ok. 3 min.
Radna pyta: handel odpustowy zagraża bezpieczeństwu a koncert nie?
© UM Koło
(8) | Czytano:
16,573 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Radna Klubu Porozumienie Dla Koła Urszula Pękacz 26 sierpnia br. na ręce Biura Rady złożyła na piśmie interpelacje w imieniu mieszkańców Koła, w której pytała o zakaz handlu przy cmentarzu przy ul. Poniatowskiego w Kole.

R E K L A M A
8
Czytano:
16,573 razy
Udostępnij

Na postawie art. 24 ust. 5 ustawy o samorządzie gminnym, kierują do Pana Burmistrza, za pośrednictwem Przewodniczącego Rady Miejskiej Koła zapytania w sprawie zakazu handlu obwoźnego na placu przy Cmentarzu Parafialnym przy ul. Poniatowskiego w dniach 5-6 sierpnia br. Kilkunastoletnim zwyczajem miasta i mieszkańców również tych z poza Koła, była możliwość 2 razy  w roku zakupić kwiaty (chryzantemy i mieczyki) na terenie przy Cmentarzu Parafialnym, a nie tylko w kwiaciarniach lub Targowicy. W tym roku 5 i 6 sierpnia nasi mieszkańcy jak również osoby spoza Koła przyjeżdżające w tych dniach na groby najbliższych - z nieznanych im powodów i jakiejkolwiek informacji, zostali pozbawieni możliwości zakupu kwiatów i przystrojenia grobów swoich najbliższych kwiatami zakupionymi z handlu obwoźnego. Spowodowało to irytację, rozgoryczenie i złość wśród ludzi, którzy musieli stać  w długich kolejkach utworzonych przy kwiaciarniach tracąc czas aby zakupić tylko tam kwiaty. Z tego powodu najbardziej ucierpieli ludzie starsi, którzy z ogromnym żalem mówili - że nasz samorząd  zlekceważył ich i nie dba o nich. Wyczekiwanie w długiej kolejce do kwiaciarni było ponad ich siły i możliwości fizyczne. Wielu seniorów dotarło na Cmentarz na rowerze, który jest ich jedynym środkiem lokomocji i nie wyobrażali sobie przewozić mieczyków (które są kwiatami długimi) z odleglej o kilka kilometrów Targowicy.

Wobec zaistniałego stanu rzecz pytam Pana Burmistrza:
1. Dlaczego w ramach przypomnienia mieszkańcom nie podano do publicznej wiadomości informacji z dnia 28.10 .2020 r. iż w związku z zagrożeniem epidemiologicznym nadal obowiązuje zakaz handlu obwoźnego przy Cmentarzu?
2. Czy pomimo istniejących od wiosny br. poluzowań wielu restrykcji sanitarnych w całym kraju w rożnych dziedzinach naszego życia, zakaz handlu kwiatami z tzw. "handlu obwoźnego,' odbywający się 2 razy do roku w tym miejscu, będzie obowiązywał już na zawsze? Jeżeli nie to kiedy można się spodziewać zdezaktualizowania informacji i o zakazie handlu.
3. Czy jedynym powodem tego zakazu jest zagrożenie epidemiologiczne, troska o zdrowie, życie  i bezpieczeństwo mieszkańców, pomimo że handel odbywa się na powietrzu ?
4. Czy zagrożeniem, zdrowia i bezpieczeństwa nie jest zgoda na organizację imprezy masowej - koncert na Targowicy dla kilkaset osób w dniu 28 sierpnia br. niż pojedyncza, indywidualna a sprzedaż i zakup kwiatów na świeżym powietrzu z zachowaniem odległości?

Radna Rady Miejskiej w Kole
Urszula Pękacz

Radnej pozostaje teraz oczekiwać na odpowiedź Burmistrza Miasta Koła. Przypomnijmy tylko, jak z wielkim zainteresowaniem mieszkańcy dyskutowali na temat zakazu handlu w trakcie ostatniego odpustu.

W podobnym kontekście swoją interpelację zgłosił Przewodniczący Rady Miejskiej w Kole, Tomasz Sobolewski

 

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (8)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Wyróżniony komentarz
Gość · 30 Sierpień 2021
dziwne ze pod klasztorem oraz na bliżej jak był odpust były tasze. na cmentarzu był zakaz.
1235 · 02 Wrzesień 2021
Z tak durnym tłumaczeniem już dawno nie miałem do czynienia ... Żenada nie Burmistrz ...wokół Klasztoru odpust czemu nie ,na Bliznej a jak koncert może być brak w tym wszystkim logiki i zdrowo rosądkowego myślenia nieudolność to powinno być pańskie drugie imię ...
ted · 31 Sierpień 2021
Może ktoś z rodziny lub znajomych ma tam kwiaciarnie dlatego są z urzędu miasta takie zakazy
Jurek z Naiboi · 31 Sierpień 2021
To już nie pierwszy i pewno niestety nie ostatni taki „pomysł” w tej kadencji.
Zyta · 31 Sierpień 2021
hipokryzja i zaprzestanie . jak komu wygodne tak działa. ten cały wirus to jedna wielka ściema. nagłe brak grypy ,kataru oraz zdrowego rozsądku. jest covid a metr dalej już go brak.
BBK · 31 Sierpień 2021
Pytanie 2: limit na koncert kombi: za barierkami juz korona nie była grożna? klapki na oczach
kolanin · 30 Sierpień 2021
Dlaczego udający burmistrzowanie i rada miejska nie przestrzega obowiazku odległosci i zakrywania ust i nosa na sesji .Dlaczego oni sa lepsi,ze nie musza przestrzegać przepisów?
Gość · 30 Sierpień 2021
dziwne ze pod klasztorem oraz na bliżej jak był odpust były tasze. na cmentarzu był zakaz.
czytelnik · 31 Sierpień 2021
Pod klasztorem to są katakumby!
Inne
Uwaga! Przestępcy podszywają się pod policjantów CBŚP
1 godzinę temu 243

Uwaga! Przestępcy podszywają się pod policjantów CBŚP

Gmina Kościelec
Srebrny i brązowy medal zawodników UKS Kościelec w Półfinałach Mistrzostw Wielkopolski w Szachach
2 godziny temu 158

Srebrny i brązowy medal zawodników UKS Kościelec w Półfinałach Mistrzostw Wielkopolski w Szachach

Powiat Kolski
21 kwietnia: Druga tura wyborów samorządowych w trzech gminach Powiatu Kolskiego
3 godziny temu 540

21 kwietnia: Druga tura wyborów samorządowych w trzech gminach Powiatu Kolskiego

Wypadki
Autostrada A2: kierowca zjechał do rowu - konieczna hospitalizacja
3 godziny temu 6,436

Autostrada A2: kierowca zjechał do rowu - konieczna hospitalizacja

Inne
Nasi zawodnicy na Mistrzostwach Polski Taekwon-do w Trzebnicy
3 godziny temu 282

Nasi zawodnicy na Mistrzostwach Polski Taekwon-do w Trzebnicy

Miasto Koło
W ostatnim tygodniu odeszli od nas [07-04 - 14-04-2024]
1 dzień temu 8,978

W ostatnim tygodniu odeszli od nas [07-04 - 14-04-2024]

1 godzinę temu 191
R E K L A M A