(3)
REKLAMA
Bezchmurnie 8.7
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

W listopadzie br. w sklepach było drożej średnio o blisko 11 proc. niż w ub. roku

W listopadzie br. w sklepach było drożej średnio o blisko 11 proc. niż w ub. roku

Autor: PAP 42 tygodnie temu
W listopadzie br. w sklepach było drożej średnio o blisko 11 proc. niż w ub. roku
© PAP
Komentarzy: 3 Czytano:
1,758 razy |
W listopadzie br. w sklepach było drożej średnio o blisko 11 proc. w ujęciu rocznym - wynika z najnowszego Indeksu cen w sklepach detalicznych. Najbardziej zdrożały olej, cukier i cebula.
R E K L A M A
3
Czytano:
1,758 razy
Udostępnij

Z cyklicznej ogólnopolskiej analizy cen detalicznych, prowadzonej przez UCE RESEARCH, Hiper-Com Poland i Grupę AdRetail wynika, że w listopadzie br. na 12 stale obserwowanych kategorii 9 zdrożało, a tylko 3 potaniały. Dla porównania, w październiku wzrosty cen dotyczyły 8 kategorii, a zakupy kosztowały średnio o 4,4 proc. więcej rdr.

Według Julity Pryzmont z Hiper-Com Poland, drożeje coraz więcej grup towarowych, bo często są one ze sobą powiązane i jedna reaguje na drugą. "Dla przykładu, ogromny wzrost cen olejów przełożył się na większe koszty produkcji artykułów na bazie oleju" - powiedziała. W jej ocenie, kategorie, które do tej pory opierały się podwyżkom, prędzej czy później również zareagują na ogólną sytuację na rynku.

Analityczka wskazała, że w ujęciu rocznym produkty tłuszczowe zdrożały średnio o ponad 60 proc. "Najwięcej olej, który odnotował skok cenowy o 79,4 proc., margaryna do pieczenia zdrożała o 36 proc., a masło poszło w górę o 34,1 proc.

Zdaniem Karola Kamińskiego z Centrum Analiz Grupy AdRetail, o tanim oleju Polacy mogą na długo zapomnieć. "Produkty tłuszczowe od kilku miesięcy drożeją, bo rosną ceny olejów pochodzenia roślinnego na światowych rynkach, co ma też związek z popytem na biopaliwa" - wskazał.

Z analizy wynika, że na drugim miejscu zestawienia obejmującego największe podwyżki znajdują się tzw. produkty inne – 32 proc. Wśród nich przede wszystkim zdrożały karmy dla psów i kotów – odpowiednio o 33,2 proc. i 32 proc. Podium wśród najszybciej drożejących kategorii produktów zamyka mięso z podwyżką o 20 proc. rdr., przy czy wołowina zdrożała o 27,7 proc., cielęcina o 23,6 proc., drób o 19 proc. za to wieprzowina staniała o 2 proc.

W ocenie Kamińskiego, wzrost cen mięsa jest po części pochodną spadku jego spożycia przez Polaków. "Co więcej, w czasie pandemii branża mocno odczuła wygaszenie turystyczne i zamykanie restauracji, a skutki tego firmy odczuwają do dziś" - zaznaczył. Dodał, że na to wszystko nakłada się inflacja, a prawdziwy wzrost cen mięsa jest dopiero przed nami.

Z analizy wynika, że solidny wzrost cen notował również nabiał – 16,2 proc. rdr. W tej kategorii liderem był ser żółty, za który płacimy o 24,7 proc. więcej niż przed rokiem. Na drugim biegunie znalazła się śmietana, która staniała o 1,5 proc. rdr.

Kolejną grupą produktów, która notowała wzrost cenowy są warzywa. Średnio zdrożały o 11,2 proc. rdr, przy czym cebula zaliczyła skok w górę o prawie 40 proc., ogórki zdrożały o 28,6 proc., a ziemniaki – o 26,3 proc. Tańsza była za to papryka, z którą w tym roku płaciliśmy o 10,4 proc. mniej niż przed rokiem.

Według autorów analizy, w przypadku czterech kategorii notowane wzrosty były jednocyfrowe. Napoje zdrożały o 6,8 proc., chemia gospodarcza poszła w górę o 5,7 proc. Za pieczywo trzeba było zapłacić więcej o 1,7 proc., natomiast owoce podrożały o 0,08 proc. "Obecny wzrost może zatem świadczyć o tym, że zaczynają one zbliżać się do ogólnego wzrostu inflacji. Mniej więcej podobna sytuacja jest z chemią gospodarczą, która we wrześniu zdrożała o 0,7 proc. w relacji rocznej, ale już w październiku była droższa o 6,6 proc." - zaznaczył Kamiński.

Z analizy ponadto wynika, że choć produkty sypkie potaniały w listopadzie o 0,8 proc., to cena samego cukru poszybowała o 58,9 proc. Zdaniem analityków, cukier to kolejny produkt po oleju, który negatywnie nakręca drożyznę w sklepach. Wskazali, że drożyzna wynika zarówno z międzynarodowego kryzysu surowcowego, jak i problemów największego na świecie eksportera cukru, czyli dotkniętej suszą i przymrozkami Brazylii.

Według Kamińskiego, ceny w sklepach nadal będą rosły, podbijane przez kolejne czynniki, w tym zakłócenia łańcuchów dostaw czy rosnące koszty wytwórcze i pracownicze. "Natomiast branża retailowa będzie chciała zrekompensować sobie te straty, co oczywiście nie poprawi sytuacji" - zaznaczył.

Ekspert prognozuje, że w grudniu średni wzrost cen w sklepach też będzie dwucyfrowy.

W "Indeksie cen w sklepach detalicznych" przedmiotem analizy było 12 kategorii (pieczywo, nabiał, mięso, owoce, warzywa, produkty sypkie, produkty tłuszczowe, dodatki spożywcze, używki, napoje, chemia gospodarcza i inne art.) oraz 45 produktów. Do porównania łącznie zestawiono blisko 1100 marek, w tym prawie 36 tys. cen detalicznych. Analizą objęto wszystkie na rynku dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience i cash&carry, działające w 16 województwach. (PAP)

Oceń artykuł

średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
Podobne tematy
newsletter

Korzystaj z newslettera

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych

R E K L A M A
Komentarze (3)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
gość · 42 tygodnie temu
Korporacje nie decydują o cenach czy podwyżkach. To nie komuna a wolny rynek. Ta korporacja, która dla własnego widzi misie podniesie ceny zaraz upadnie, bo ludzie w wolnym rynku pójdą do innego sklepu o dadzą zarobić komus innemu. Korporacje to nie oligarchia na wschodzie. Korporacje same między sobą walczą o zyski i klientów. To właśnie korporacje prędzej OBNIŻĄ CENY, żeby przyciągnąć klientów i wykończyć konkurencje. Dlatego małe sklepiki upadają albo ceny mają wyższe niż w dyskontach. Obecny wzrost cen mamy z powodu braku surowców i przestojach w fabrykach na calym świecie spowodowanych przez covid. A jak jest mało jakiegoś towaru to jego cena rośnie. A gospodarka to system naczyń połączonych, jak paliwo idzie w górę to wszystko inne tez bo koszty transportu rosną. Podwyżki to nie jest żaden spisek. Np za zboża w skupach płacą coraz więcej rolnikom, jego cena rośnie. To też wina dyskontów. Rzepak dwa razy droższy niż w zeszłym roku, więc skoro firmy produkujące olej muszą więcej płacić rolnikom za rzepak, to i drożej sprzedają ten olej do marketów. Koszty produkcji rosną, niedobory towarów, więc i ceny rosną. I będą jeszcze większe, bo Rosja przykręcila kurek z gazem. A z gazu ziemnego wytwarza się większość nawozów dla rolnictwa. Już teraz podrożały nawozy o 100%. A droższe nawozy to droższa żywność w następnym roku.
Polak · 42 tygodnie temu
Pewnie jakis przedstawiciel korporacji zachodnich.Popytaj sie rolników ,czy otrzymują wiecej pieniędzy za swój towar.Bardzo sie zdziwisz odpowiedzi.Zreszta wiekszość towaru jedzie z zachodu.
Polak · 42 tygodnie temu
W gospodarce socjalistycznej o poziomie podwyzek decydował nie rynek, ale decyzje władz centralnych. Teraz o podwyzkach decydują korporacje zachodnie -Biedronka, Lidl i inne marki- do wyciagania kasy z Polaków.No i kogo teraz trzeba pogonić ,tak jak w czasach strajku lat 70,czy 80 -tych...?
Inne
Znaleziono ciało mężczyzny w stawie
16 godziny temu 22,479
R E K L A M A