(24)
Bezchmurnie 14.8
REKLAMA

Burmistrz odpowiada na list radnych

Autor: Redakcja e-kolo.pl 04 Styczeń 2022 przeczytasz w ok. 7 min.
Burmistrz odpowiada na list radnych
© Redakcja e-kolo.pl
(24) | Czytano:
18,412 razy | przeczytasz w ok. 7 min.

Na dzisiejszy list radnych klubów Koło bez Kantów oraz Zjednoczonej Prawicy odpowiada Krzysztof Witkowski, Burmistrz Miasta Koła. Treść poniżej.

R E K L A M A
24
Czytano:
18,412 razy
Udostępnij

Odpowiedź na „List do redakcji” grupy radnych z klubów „Koło bez kantów” i „Zjednoczonej Prawicy”

Szanowni Mieszkańcy Miasta Koła

Zostałem niejako wywołany „do tablicy” do tej pory nie chcąc uczestniczyć w tej „niby debacie” zainicjowanej przez Radnych, gdyż swój czas wolę poświęcić rozwojowi miasta.

Szanując każdą wypowiedź, muszę jednak dokonać pewnych sprostowań. Co do wcześniejszej ulotki sygnowanej przez klub „Koło bez kantów” (z września ub. r.), to w ani jednej sekundzie sesji rady miasta nie padło, co do przyznanego prezesom przez rady nadzorcze wynagrodzenia zmiennego, jak to autorzy sugerują, zdanie: „te pieniądze się im należały”.

W chwili obecnej muszę jednak wyjaśnić tę sprawę. Wynagrodzenia prezesów zarządów spółek komunalnych regulują dwa akty prawne. Ustawa oraz uchwała zgromadzenia wspólników (burmistrza) o zasadach wynagradzania. Oba te akty są aktami ogólnymi w których zawarte są ogólne reguły jakie musi stosować rada nadzorcza. Co istotne: każdy element wynagrodzenia prezesów przyznawany jest przez członków rad nadzorczych, a nie przez burmistrza, jak podają Państwo radni. Jeszcze raz powtarzam: to nie burmistrz przyznaje nagrody prezesom spółek, tylko rady nadzorcze.

Podsumowując, dziwi mnie stanowisko Klubu „Koło bez kantów” oraz „Zjednoczonej Prawicy” w kontekście ciepłych i miłych słów chwalących pracę prezesów, kierowanych do nich właśnie przez członków tych Klubów podczas sierpniowej sesji rady miasta.

Zacytujmy:

 

Pan radny Grzegorz Gibaszek pyta dlaczego prezes Przemysław Stasiak otrzymał 30%, a nie 50% nagrody: ciekawi mnie [:] dlaczego 30% a nie 50% czym się rada nadzorcza kierowała […] zwłaszcza za tak bardzo wysokie wyniki osiągnięte przez spółkę … jakie cele musiałby zrealizować pan prezes wraz z pracownikami aby otrzymać 50% … jeszcze raz powtarzam oceniliśmy bardzo wysoka pana prezesa … a nagle okazuje się, że otrzymuje 30% wynagrodzenia zmiennego a mógł otrzymać 50.

 

Pan radny Marcin Janiak do prezesa Roberta Gajdy: Gratuluję Panu przedsięwzięcia jakie Pan prowadzi, gratuluję również Głównej Księgowej Pani Danieli Boła, która niesamowicie odpowiadała na moje pytania na komisji budżetu i finansów, za to dziękuję no i życzę Panie Prezesie dalszych sukcesów i … zakończenia inwestycji, oczywiście jak najbardziej pozytywnie, dziękuję bardzo.

Szanowni Państwo radni, mojego poprzednika, którego w drugiej turze wyborów poparł m. in. członek obecnego klubu prawicy pan Marcin Janiak, krytykowałem głównie za co innego. Otóż m. in. za horrendalne odszkodowania za bezprawne zwolnienia pracowników, czy dziwne pomysły dotyczące chociażby kolskiej geotermii oraz inne sprawy w związku z którymi toczą się obecnie karne postępowania przygotowawcze. Krytykowałem go również za zatrudnianie na kierowniczych stanowiskach w Urzędzie, osób spoza naszego województwa (sekretarz, zastępca burmistrza). Porównywanie tej i poprzedniej kadencji to moim zdaniem lekka przesada.

Jeśli chodzi o spółki to słowa dotrzymałem, gdyż przyjrzałem się im. Sytuację jaką zastałem w jednej z nich, a mianowicie w MZEC przedstawił na jednej z pierwszych sesji Pan prezes, kiedy to spółka MZEC za rok 2018 zanotowała stratę blisko 0,5 mln złotych. Pokazał również na co wydawano pieniądze w tej spółce (bułki, kiełbasa).

Jeśli chodzi o wynagrodzenia rad nadzorczych to wypowiedź Państwa radnych jest, nie wiedzieć czemu, niepełna. Obejmując urząd w 2018 roku znacznie obniżyłem uposażenia rad nadzorczych. Następnie w tych spółkach w których widziałem efekty pracy stopniowo wynagrodzenia te podwyższałem (MZEC i MZWiK) wychodząc z założenia, że dobrą pracę trzeba nagrodzić. A i tak np. dla przykładu Przewodniczący rady w MZWiK ma niższe uposażenie niż w poprzedniej kadencji. Jeśli chodzi o wynagrodzenia członków rady nadzorczej w MZUK są one nadal niższe niż w poprzedniej kadencji samorządu.

Zadam tym Państwu radnym, którzy byli w poprzedniej kadencji: Gdzie byliście jak mój poprzednik wymieniał o wiele częściej członków rad nadzorczych? Czy pisaliście wtedy listy do redakcji? Ja dokonałem częściowej zmiany, gdyż zakończyły się kadencje.

Co do ostatnich zmian w radach nadzorczych to podyktowane one były upływem kadencji członków rad nadzorczych i chęcią ich ujednolicenia. Jeszcze jedno sprostowanie: członkowie rad nadzorczych nie są zatrudniani. Nie łączy ich ze spółką stosunek pracy.

Pragnę wyjaśnić, iż nigdy nie było tak, że wszyscy członkowie rad nadzorczych byli mieszkańcami Koła, czy to w tej, czy poprzednich kadencjach samorządu, a to z prostej przyczyny, albowiem, aby zasiadać w radach trzeba mieć albo zdany egzamin państwowy, albo być radcą prawnym lub adwokatem, lub posiadać ukończone studia MBA. Na początku mojej kadencji przeprowadzałem rozmowy z mieszkańcami Koła posiadającymi stosowne uprawnienia jednakże część z tych osób nie zgodziła się, więc już na początku mojej pracy musiałem powołać osoby spoza Koła i nigdy w historii miasta nie było to niczym nadzwyczajnym. Powołując nowych członków rad nadzorczych kierowałem się tym, aby posiadali oni stosowne uprawnienia oraz doświadczenie. Nigdy nie kierowałem się przynależnością partyjną. Nieprawdą jest, że wszystkie odwołane osoby były z Koła. Były tam powołane przeze mnie wcześniej osoby z Konina i Poznania.

 

Co do uwag, iż nie konsultowałem odwołań i powołań członków rad nadzorczych z klubami radnych pragnę nadmienić, iż jest to wyłączna kompetencja burmistrza jako Zgromadzenia Wspólników i żadne przepisy prawa nie obligują do takowych konsultacji, czy opinii. Dla przykładu: Czy premier dokonując rekonstrukcji rządu musi tłumaczyć się wszystkim posłom, a w szczególności tym z opozycji? Raczej nie, gdyż to on odpowiada za działalność Rady Ministrów.

 

Mam również do Państwa radnych uwagę, aby sami spojrzeli co zrobili dla miasta i jak zachowywali się podczas poszczególnych głosowań, gdzie stawały pozytywne i ważne dla mieszkańców sprawy. Czy dobrze było, kiedy w poprzedniej kadencji wobec pana radnego Marcina Janiaka wszczęto postępowanie administracyjne o wygaszenie mu mandatu radnego ze względu na pozyskiwanie przychodów z majątku miasta? W tej sprawie zapadł wyrok w I instancji wygaszający mandat radnego, który to wyrok się uprawomocnił. Czy było to etyczne?

 

Podsumowując, skupmy się na ważnych i strategicznych inwestycjach jakie prowadzą „kolskie wodociągi” i Nasz „cieplik”, a więc na budowie i modernizacji nowej oczyszczalni ścieków dla miasta Koła za ponad 60 mln złotych oraz budowie kolskiej geotermii za ponad 30 mln złotych, która umożliwi rozwój miasta na wielu płaszczyznach, a także na innych ważnych inwestycjach.

 

Do Klubów radnych „Koło bez kantów” oraz „Zjednoczonej Prawicy” apeluję o dobrą wolę i współpracę dla dobra mieszkańców, którzy naocznie widzą jak zmienia się Nasze miasto, a nie o polemikę za pośrednictwem mediów.

 

Z wyrazami szacunku

Dr Krzysztof Witkowski

Burmistrz Miasta Koła

 

R E K L A M A
newsletter

Korzystaj z newslettera

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych

R E K L A M A
Komentarze (24)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Wyróżniony komentarz
Marek · 04 Styczeń 2022
BUTA I AROGANCJA TEGO PANA SIĘGA KOSMOSU.
nieladnie · 07 Styczeń 2022
Bardzo nieładnie, że Burmistrz wytyka jakieś sprawy radnego Janiaka. Skoro mieszkańcy ponownie obdarzyli go zaufaniem to znaczy, że go chcieli. A teraz tu jakieś wyciąganie smrodów.. myślałam, że burmistrz to na innym poziomie człowiek
jeden · 10 Styczeń 2022
Swoją drogą ciekawe ilu ludzi zaangażował aby ze szczegółami przytoczyć słowa radnych .Dla dobra mieszkańców odejdź człowieku bo już to miasto puściłeś z torbami kredyt za kredytem a ten cały skwer z fontanną to już przegięcie .Pan panie Burmistrzu ma bardzo drogie zachcianki ale gdzie są Radni ...???... nagrody po kilkadziesiąt tysięcy ? to według Pana jest troska o mieszkańców wszak nie pańskie pieniądze Myślą przewodnią pana kadencji to TKM tak tak TKM ..
Czytelnik · 09 Styczeń 2022
A ja z kolei, że p. radny Janiak!
moje Koło · 05 Styczeń 2022
Najlepsze jest to,że żaden z tych Radnych co to się podpisali nie mają uprawnień aby zasiadać w Radach Nadzorczych. No bo kto emerytowani policjanci czy nauczyciele? A część z tych Radnych w poprzedniej kadencji nie widziała problemu jak zmiany w spółkach były co pół roku??? Ale obłuda. No PiS już miało okazję pokazać w tych spółkach co potrafią - sprzedawać majątek, kupować bułki i kabanosy w spożywczym i malować płoty i kominy.....
Czytelnik · 09 Styczeń 2022
@~~888 Czy chodzi o Wieżę Eiffla czy Wieżę Babel?
Obojętny · 07 Styczeń 2022
To ile można kupić bułek , kabanosów , ile płotów można pomalować i ile kominów za te nagrody ? Niezła ściema i zawracanie rzeki Warty na czerwono malowanym kijkiem . Bezproduktywne nagrody wygenerowane z podwyżek dla mieszkańców - brak pokory za grosz.
888 · 05 Styczeń 2022
Temu typowi nie wieżę w ani jedno słowo ...
Marek Mostowiak · 05 Styczeń 2022
My to tak jak piłkarsko jesteśmy ciągle w latach 70tych tak samorządowo to chyba w 50tych…
Monica · 05 Styczeń 2022
pis źle rządzi i pozwala na takie rządy jakie są w Kole.buta ,arogancja i kolesiostwo.
kumpel od kielicha · 05 Styczeń 2022
Z takim Burmistrzem jak ten człowiek chylimy się do najczarniejszych czasów komuny ,szkoda że nie pamięta o czym mówił w kampanii wyborczej .W pańskich słowach słoma czai się...
Heniutek · 04 Styczeń 2022
Brawo Panie Burmistrzu. Radni, zwłaszcza ci którzy są w radzie kolejną kadencję powinni znać podstawowe przepisy. A wiedza o tym, że nie mają wpływu na obsadzanie rad nadzorczych oraz ich udziału w tym np. poprzez konieczność konsultacji zmian to wiedza podstawowa. Tym samym treść listu to przejaw bicia piany pod publikę. Swoją drogą dziwne jest również to, że ich zdaniem niby prezes mzec dostal TYLKO 30% a jednocześnie nagroda dla prezesa mzwik jest tak wysoka. To w końcu są za wysoką nagrodą czy nie bo wypowiedzi na ówczesnej sesji i późniejsze są ze sobą sprzeczne.
jurek · 04 Styczeń 2022
tych wypocin nie da sie czytac bez potrójnej melisy.witkowski robi z nas idiotów. masakra jakaś.szkoda KOŁA .
Kolanka · 04 Styczeń 2022
Czytam te komentarze i mam wrażenie, że przeczytałam zupełnie inną wypowiedź Burmistrza. Podał, że część osób z Koła z iprawnieniami nie chciała działać w Radach spółek miejskich. Skoro kolanie mają gdzieś Koło to trzeba było szukać kogoś innego. Bardzo lubię portal e-kolo ale przykro się patrzy jak pomaga prowadzić kampanie wyborczą niż ta faktycznie ruszyła... Pamiętajmy prasa nie może stać po jednej stronie. Powinna być pośrodku... Szkoda, że nie jest
Ela · 04 Styczeń 2022
Odp burmisttzs
Tomek · 04 Styczeń 2022
Brawo Panie Burmustrzu!
Wujek · 04 Styczeń 2022
Hahaha nie moge... Chciano dobrze wyszlo jak zawsze.... To tsk jak robi pis chca dobrze mydla oczy niepismiennym a wychodzi co innego... Moze wkoncu ludzie przejrza na oczy jak mochery beda protezy na tynku scierac
Stefan · 04 Styczeń 2022
Każdy ma już dość tej kadencji. Ona przebiła poprzednią.
Zuza · 04 Styczeń 2022
panie burmistrzu za te premię to my jako mieszkańcy tego miasta zapłaciliśmy podwyżkami za wodę , ścieki, śmieci i podatkami . a ja oraz inni mieszkańcy na pewno nie wyraziliśmy na to zgody. a zaraz będą ustalane następnie podwyżki na ten rok. co na to nasi radni ,czy znowu nam zafundują podwyżki żeby w spółkach była kasa na nagrody.
Ala · 04 Styczeń 2022
Biorę lupę i szukam tych zmian miasta dla dobra mieszkańców.
zok · 04 Styczeń 2022
kolskiemu buractwu nic nie pasuje pisiory pomalu sie pakujcie
Marek · 04 Styczeń 2022
BUTA I AROGANCJA TEGO PANA SIĘGA KOSMOSU.
Jacek · 04 Styczeń 2022
Referendum musi się odbyć. Szkoda każdego dnia.
do radnych · 04 Styczeń 2022
no wiec widzicie, albo popieracie albo nie przeszkadzajcie... krytykowac nie wolno! bo przeciez nasze miasto jest miodem i winem plynace, rozwijajace ahh ehh uhh
wyborca burmistrza · 04 Styczeń 2022
no i burmistrz znowu dokonal samozaorania... powielajac argument ze musial ludzi z zewnatrz... no bo w kole lista kompetentnych ludzi jest krotka.. wiec TRZEBA politykow roznych obozow z Kalisza, Konina itd... i pytanie - czy znaliscie sie wczesniej? Czemy wiceprezydent kalisza i konina a nie inny zwykly kowalski z uprawieniami z turku czy konina?
Powiat Kolski
Gmina Olszówka z dofinansowaniem na plac zabaw w Grabinie
7 godziny temu 768

Gmina Olszówka z dofinansowaniem na plac zabaw w Grabinie

Gmina Przedecz
Tradycyjne kujawskie sypanie wzorów piaskiem wróciło do Przedcza
22
11 godziny temu 2,349

Tradycyjne kujawskie sypanie wzorów piaskiem wróciło do Przedcza

Powiat Kolski
Nadchodzący tydzień w powiecie kolskim: słońce, wzrost temperatur i możliwe burze
12 godziny temu 1,218

Nadchodzący tydzień w powiecie kolskim: słońce, wzrost temperatur i możliwe burze

Powiat Kolski
Protesty w trakcie wizyty Wicepremiera Kołodziejczaka w Powierciu. Doszło do spotkania stron
12 godziny temu 20,571 1

Protesty w trakcie wizyty Wicepremiera Kołodziejczaka w Powierciu. Doszło do spotkania stron

Gmina Kościelec
Remont elewacji kaplicy cmentarnej w Kościelcu zakończony
13 godziny temu 3,859

Remont elewacji kaplicy cmentarnej w Kościelcu zakończony

Miasto Koło
Modernizacja skrzyżowań w Kole: Nowe sygnalizacje świetlne już działają
18 godziny temu 5,004 5

Modernizacja skrzyżowań w Kole: Nowe sygnalizacje świetlne już działają

R E K L A M A

Newsletter - bądź na bieżąco

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych