R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Miasto Koło

10 czerwca - Święto Miasta Koła!

21 dni temu | Źródło: Marcin Nowacki | Wyświetleń artykułu: 9,765 | Komentarzy: 9

W dniu dzisiejszym nasze miasto obchodzi swoje święto. Określa to ósmy paragraf Statutu Miasta Koła. Właśnie 10 czerwca Kościół katolicki wspomina Błogosławionego Bogumiła – patrona Ziemi Kolskiej. Warto przybliżyć sobie wiedzę na temat biografii i kultu postaci, która jest oficjalnie uznana opiekunem naszego miasta.

Foto:redakcja e-kolo.pl
R E K L A M A

Biografia

Bogumił pochodził z rodu Leszczyców, a urodził się ok. 1135 r. we wsi Koźmin (okolice Brudzewa). Nie wiadomo nic o jego latach młodzieńczych, pobieranych naukach, ani o dacie przyjęcia święceń kapłańskich. Pewne jest, że wstąpił do zakonu cystersów. Według tradycji miał być pierwszym opatem ufundowanego w 1185 r. klasztoru cystersów w Koprzywnicy, a już w rok później, w roku 1186 biskupem poznańskim, a rok później arcybiskupem w Gnieźnie.

Arcybiskup Bogumił otoczył szczególna opieką klasztory cystersów w Sulejowie i Łeknie, dając tym samym pośrednio dowód na silne więzy łączące go z tym zakonem. W późniejszych latach dał się poznać jako utalentowany dyplomata, z powodzeniem łagodzący częste spory między wiecznie skłóconymi książętami z rodu Piastów.
Jednak światowe życie okazało się dla Bogumiła zbyt nużące, być może odezwały się w nim rozbudzone w czasie klasztornego nowicjatu potrzeby, w każdym razie, gdy w 1198 r. przybył do Polski legat papieski Piotr, złożył na jego ręce swój pasterski urząd i powrócił do rodzinnej wsi Dobrów. Tam, na wyspie położonej na środku Warty, zbudował pustelnię, w której spędził ostatnie lata życia. Zmarł około roku 1204.

W 1625 r. prymas Maciej Łubieński rozpoczął starania o kanonizację, które przerwano na skutek nieszczęśliwego zniszczenia części dokumentacji. Proces kanonizacyjny ponownie rozpoczęto w 1908 r., a 27 maja 1925 r. papież Pius XI zatwierdził uznał Bogumiła - błogosławionym.

Patron Koła

Kult Bogumiła na Ziemi Kolskiej był obecny już w średniowieczu. Wynikało to głównie z tego, że Dobrów, w którym osiadł, zmarł i działał cuda, położony jest zaledwie kilka kilometrów na południe od miasta Koła.

Decyzją papieża Jana Pawła II – na wniosek władz miasta oraz biskupa włocławskiego Bronisława Dembowskiego – w dniu 16 czerwca 1999 r. Błogosławiony Bogumił został oficjalnie uznany „patronum apud Deum civitatis v.d. Kolo” (patronem u Boga dla miasta Koła). Od tego czasu – wspomnienie liturgiczne (10 czerwca) obchodzone jest jako Święto Miasta Koła.

Od dawnych czasów jedna z ulic miejskich nosi nazwę „Bogumiła”. Znajduje się na terenie osiedla Przedmieście Kaliskie i prowadzi w kierunku Dobrowa i Turku. Bogumił jest także uwieczniony na sztandarze miejskim oraz jego portret wisi w sali obrad Rady Miejskiej. Rzeźba z jego podobizną, wykonana na początku XX wieku z piaskowca, umieszczona jest w prezbiterium kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego. Jego portrety można spotkać także w wielu ulicznych kapliczkach.

Dekretem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa, w dniu 5 października 2005 r., na osiedlu Płaszczyzna utworzona została parafia Świętego Bogumiła. Obecnie, od 2008 r., trwa budowa świątyni.

Także dwa kolskie kościoły posiadają relikwie Błogosławionego Bogumiła – fara, a także od 2007 r. – kościół św. Bogumiła.Archiwum e-kolo.pl, Autor: Marcin Nowacki

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (9) Pokaż komentarze