Słonecznie 4.3
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Organizujesz szkolenie przeciwpożarowe? Zobacz, jakich akcesoriów nie może zabraknąć!

Organizujesz szkolenie przeciwpożarowe? Zobacz, jakich akcesoriów nie może zabraknąć!

Autor: partner 08 Lipiec 2022
MATERIAŁ SPONSOROWANY
Organizujesz szkolenie przeciwpożarowe? Zobacz, jakich akcesoriów nie może zabraknąć!
©
Komentarzy: 0 Czytano:
1,218 razy |

Znajomość zasad dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy jest kluczowa dla odpowiedniego zachowania się w sytuacji nagłego pojawienia się ognia. Jeśli organizujesz szkolenie przeciwpożarowe, musisz wiedzieć, jak je przygotować i jakimi akcesoriami się posiłkować.

R E K L A M A
0
Czytano:
1,218 razy
Udostępnij

Każda placówka publiczna, a więc szpitale, urzędy czy szkoły, są zobowiązane do rutynowego przeprowadzania szkoleń przeciwpożarowych. Dzięki nim pracownicy, uczniowie czy pacjenci wiedzą, jak mają się zachować, gdy na terenie danego obiektu nagle wybuchnie pożar.

Prawo polskie a szkolenie przeciwpożarowe

Zasady polskiego prawa nie do końca regulują to, jak często i w jakiej formie powinno przebiegać szkolenie przeciwpożarowe. Szczegółowe zasady są określone przez Ustawę o ochronie przeciwpożarowej, która mówi wprost, że właściciel danego obiektu zobowiązany jest zabezpieczyć użytkowników w sytuacji wystąpienia ryzyka pożaru. Sam budynek musi być odpowiednio wyposażony, między innymi w drzwi o zwiększonej wytrzymałości ogniowej, przegrody przeciwpożarowe i drogi ewakuacyjne. W sytuacji gdy ma się do czynienia z obiektem wielokondygnacyjnym ogień może szybko odciąć drogę ucieczki windą, dlatego pozostają wówczas schody i drogi ewakuacyjne.

Akcesoria niezbędne podczas szkolenia przeciwpożarowego

Każdy, kto chodził do szkoły lub pracował w sferze budżetowej na pewno choć raz w swoim życiu przeżył szkolenie przeciwpożarowe. Podczas ćwiczeń terenowych stosowany jest powszechnie megafon, który zwiększa słyszalność i emisję prowadzącego. Jeśli chodzi o wyposażenie, które przepisy polskiego prawa wymuszają na właścicielach obiektu, najważniejszą kwestią są tu sprawne gaśnice. Musi być do nich swobodny dostęp. W obiekcie powinna być osoba, która bezproblemowo je obsłuży. Aby zapanować nad paniką w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia niezbędne jest utrwalenie metod postępowania oraz oswajanie pracowników czy użytkowników budynku z nimi.

Częstotliwość organizowania szkoleń przeciwpożarowych

Zgodnie z przepisami prawa, kurs bezpieczeństwa i higieny pracy powinien odbyć się najpóźniej do sześciu miesięcy od dnia zatrudnienia nowego pracownika. W ramach tego szkolenia poruszone muszą zostać ważne kwestie dotyczące ochrony przeciwpożarowej. Ustawa nie określa, jak często należy odświeżać szkolenia, a wraz z nimi zawartą w nich wiedzę. Nie warto jednak traktować tematu po macoszemu. Od zachowania czujnego umysłu i umiejętności postępowania w sytuacjach kryzysowych zależy bowiem ogólne bezpieczeństwo na terenie danego obiektu czy zakładu pracy. Warto mieć na uwadze, że szkolenie PPOŻ zawiera informacje, które przyswoić muszą także pracodawcy. Szkolenie składa się z części teoretycznej i praktycznej. Dzięki nim można poznać zasady sprawnej ewakuacji, obsługi niezbędnego sprzętu i zapoznanie się z procedurami alarmowymi.

Podsumowując, regularne przeprowadzanie szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy pozwoli odświeżyć niezbędną wiedzę i wyrobić prawidłowe nawyki, które mogą się przydać, gdy dojdzie do realnego zagrożenia.

Oceń artykuł

średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
newsletter

Korzystaj z newslettera

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych

R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
R E K L A M A