R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Polityka krajowa

Rząd przyjął projekt ws. dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł

18 dni temu | Źródło: PAP - Polska Agencja Prasowa | Wyświetleń artykułu: 6,153 | Komentarzy: 12

Rząd przyjął projekt ustawy ws. dodatku węglowego, którego wysokość wyniesie 3 tys. zł - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że dodatek węglowy zastąpi ustawę o maksymalnej cenie węgla na poziomie 996,60 zł.

Foto:PAP
R E K L A M A

Szefowa resortu klimatu i środowiska poinformowała na wtorkowej konferencji prasowej, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy ws. dodatku węglowego. Jego wysokość wyniesie 3 tys. zł i będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, gdzie źródłem ogrzewania są piece na węgiel.

"Dodatek będzie wypłacany w wysokości 3 tys. zł na odbiorcę, na każde gospodarstwo domowe, które jest zarejestrowane w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków lub złożyło wniosek ze wskazaniem źródła ogrzewania opartego o węgiel" - powiedziała Moskwa.

"Nie ma żadnych kryteriów dochodowych, czyli każdy, kto taki piec ma, taki wniosek może złożyć" - dodała. Minister zapewniła, że zaraz po wejściu w życie ustawy, chętni będą mogli składać wnioski o wypłatę dodatku węglowego i będzie można je składać do 30 listopada. Gminy będą miały 30 dni na jego wypłacenie - zaznaczyła.

Dodała, że nadal można też założyć deklarację do CEEB, która uprawniać będzie do wypłaty dodatku.


 


Szefowa resortu klimatu poinformowała również na wtorkowej konferencji, że przepisy ws. maksymalnej ceny węgla w wys. 996,60 zł m.in. dla odbiorców indywidualnych zostaną zlikwidowane i zastąpione przyjętą we wtorek przez rząd ustawą, która przewiduje 3 tys. zł bezpośredniego wsparcia w dodatku węglowym. Zaznaczyła, że jeśli znajdą się pomioty, które będą chciały skorzystać z wcześniejszego rozwiązania (rekompensaty do maksymalnej ceny na poziomie 996,60 zł - PAP), to będą mogły, ale - jak podkreśliła - "nie jesteśmy w tej kwestii optymistką".

W ocenie minister Moskwy nowo zaproponowane rozwiązanie jest bardziej sprawiedliwe dla odbiorców, bo wesprze te osoby, które już zakupiły węgiel na rynku i tych, którzy dopiero to zrobią.

Szefowa MKiŚ poinformowała ponadto na wtorkowej konferencji, że do polskich portów trafiło do tej pory ponad 3 mln ton węgla. Płynie on do kraju m.in. z Kolumbii, Tanzanii, USA, RPA, Australii i Indonezji. Dodała, że spółki Skarbu Państwa mają zakontraktowane ponad 7 mln ton węgla. Zwróciła uwagę, że jednocześnie import prowadzą prywatne firmy.

Minister Moskwa dodała, że prowadzone są również prace nad "kompleksowym rozwiązaniem" wsparcia dla odbiorców indywidualnych energii elektrycznej i ciepła. Zapowiedziała, że efekty tych prac zostaną zakomunikowane "w swoim czasie" .(PAP)

autorzy: Longina Grzegórska-Szpyt, Michał Boroń,

lgs/ mick/ pif/ aop/ ab/ drag/

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (12) Pokaż komentarze