× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Słonecznie 23.8
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?
REKLAMA

Przed nami pierwszy od kilku tygodni okres bez ryzyka większych podwyżek cen paliw

Autor: PAP - Polska Agencja Prasowa 22 Październik 2022 przeczytasz w ok. 4 min.
Przed nami pierwszy od kilku tygodni okres bez ryzyka większych podwyżek cen paliw
© PAP
(0) | Czytano:
1,030 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

Przed nami pierwszy od kilku tygodni okres bez ryzyka większych podwyżek cen paliw - ocenili analitycy e-petrol.pl .Trwające w rafineriach obniżki cen hurtowych, jeśli utrzymają się kilka dni to dadzą szansę na odczuwalną korektę cen na stacjach na przełomie października i listopada - dodali.

R E K L A M A
0
Czytano:
1,030 razy
Udostępnij

Z analizy cen paliw e-petrol.pl opublikowanej w piątek wynika, że w ostatnim tygodniu października benzynę bezołowiową można będzie tankować "najczęściej w cenach 6,86-7,01 zł za litr, podczas gdy na "olej napędowy właściciele samochodów z silnikiem wysokoprężnym będą musieli wydać 8,08-8,21 zł/l". Na obniżki można też liczyć w przypadku autogazu – w przyszłym tygodniu średnio za litr tego paliwa będzie się płacić 3,05-3,14 zł.

"Przed nami zatem pierwszy od kilku tygodni okres bez ryzyka większych podwyżek cen. Szansa na spadki cen jest i to dobra wiadomość, bo przed Polakami czas zwiększonej mobilności wywołanej bliskością święta Wszystkich Świętych. Trwające w rafineriach obniżki cen hurtowych, jeśli utrzymają się jeszcze kilka dni i nie zostaną przerwane, to dadzą szansę na odczuwalną korektę cen na stacjach w okresie przełomu października i listopada tego roku" - ocenili analitycy portalu e-eptrol.pl.

Zwrócili uwagę, że na hurtowym rynku paliw, po okresie wzrostów cen w połowie października, mamy do czynienia z obniżkami.

"Krajowe rafinerie oferują benzynę i olej napędowy w cenach sporo niższych, niż na początku miesiąca. Od początku tygodnia PKN Orlen oraz Grupa Lotos czterokrotnie zmieniały cenniki paliw w hurcie. Średnia cena benzyny bezołowiowej w krajowych rafineriach wynosi obecnie 6119 zł netto za 1000 litrów – to o 251 zł taniej, niż na koniec ubiegłego tygodnia. Mniej, bo tylko o 91 zł, potaniał olej napędowy" - wyliczyli analitycy e-petrol.pl.

Podkreślili, że aktualnie w hurcie paliwo to jest aż o 1300 zł droższe od benzyny 95, dziś jego średnia cena wynosi 7419 zł/1000 l. Dodali, że to o 283 zł poniżej tegorocznego maksimum z marca.

Z prognoz e-petrol.pl wynika, że w sobotę i we wtorek producenci wprowadzą zmiany do swoich cenników hurtowych.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A


"Zarówno benzyna bezołowiowa 95, jak i olej napędowy mogą w sumie do połowy przyszłego tygodnia potanieć o kilkadziesiąt zł na 1000 litrów. Korekta cen paliw przez rafinerie być może nie od razu przeniesie się na stacje tankowania, bowiem ich operatorzy notują w ostatnich dniach niskie marże, ale z pewnością wzmocni zaplanowane przez sieci stacji paliw obniżkowe ruchy cen na pylonach, szczególnie w przypadku benzyn" - ocenili analitycy e-petrol.pl.

Z analizy detalicznych cen paliw w Polsce przeprowadzonej przez e-petrol.pl wynika, że w mijającym tygodniu paliwa na stacjach jeszcze drożały.

"W przypadku benzyn zwyżka wyniosła 9 i 10 gr odpowiednio za 98 i 95 odmianę benzyny bezołowiowej. Olej napędowy podrożał o 7 gr na litrze i ustanowił nowe historyczne maksimum. Średnia cena benzyny bezołowiowej 95 wynosiła w tym tygodniu 6,95 zł za litr. Olej napędowy kosztował przeciętnie w kraju 8,08 zł. Jedynym paliwem, które potaniało o 2 gr był autogaz, za litr, którego kierowcy płacili w tym tygodniu 3,07 zł" - podał e-petrol.pl.

Analitycy portalu wskazali, że w mijającym tygodniu na rynku naftowym "widać było brak zdecydowania inwestorów".

"Cena surowca na giełdzie w Londynie na początku tygodnia spadała, notując we wtorek lokalne minima poniżej 89 dolarów. W czwartek zbliżyła się do 95 dolarów, a w piątkowe przedpołudnie za baryłkę ropy Brent płacono około 92 dolarów" - podał e-eptrol.pl.

Dodali, że jednoznaczna ocena "rynkowych fundamentów" nie jest łatwa.

"Z jednej strony mamy do czynienia z ograniczeniami podaży surowca ze strony OPEC+ i zbliżającym się terminem wejścia w życie unijnego embarga na rosyjską ropę. To mocne argumenty na korzyść wysokich cen surowca. Z drugiej za dalszą przeceną przemawia walka banków centralnych w USA i Europie z inflacją, bo odbije się ona negatywnie na zapotrzebowaniu na produkty naftowe" - uważają analitycy e-petrol.pl.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A


"Dylemat dotyczący bilansu popytu i podaży na rynku ropy w ostatnich dniach nie został rozstrzygnięty i cena surowca na giełdzie w Londynie wahała się w okolicach poziomu 92 dolarów" - stwierdzili analitycy e-petrol.pl. (PAP)

autor: Anna Bytniewska

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Wypadki
Dostawczym zniszczył trzy pojazdy - policjanci zatrzymali go w centrum miasta
3 godziny temu 8,974 1

Dostawczym zniszczył trzy pojazdy - policjanci zatrzymali go w centrum miasta

Gmina Kościelec
Wójt Gminy Kościelec na uroczystej gali w Warszawie
8 godziny temu 1,266 1

Wójt Gminy Kościelec na uroczystej gali w Warszawie

Kino
Co w kolskim kinie zobaczysz w najbliższym czasie? [REPERTUAR]
22 godziny temu 3,143 2

Co w kolskim kinie zobaczysz w najbliższym czasie? [REPERTUAR]

Powiat Kolski
Susza hydrologiczna w powiecie? Pojawiają się pierwsze ostrzeżenia
1 dzień temu 3,880 2

Susza hydrologiczna w powiecie? Pojawiają się pierwsze ostrzeżenia

Powiat Kolski
Ruszyła termomodernizacja kolskiego Ekonomika [ZDJĘCIE] [VIDEO]
1 dzień temu 3,863 2

Ruszyła termomodernizacja kolskiego Ekonomika [ZDJĘCIE] [VIDEO]

Miasto Koło
W ostatnim tygodniu odeszli od nas [28-05 - 04-06-2023]
2 dni temu 13,945

W ostatnim tygodniu odeszli od nas [28-05 - 04-06-2023]

R E K L A M A