(4)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Słonecznie 24
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?
REKLAMA

Nowy program dla osób do 45. roku życia na pierwsze mieszkanie

Autor: PAP - Polska Agencja Prasowa 16 Grudzień 2022 przeczytasz w ok. 4 min.
Nowy program dla osób do 45. roku życia na pierwsze mieszkanie
© PAP
(4) | Czytano:
3,050 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

Nowy, rządowy program mieszkaniowy dla osób do 45. roku życia na pierwsze mieszkanie ogłosił w piątek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Mówimy tu o dwóch rozwiązaniach: pierwszy to bezpieczny kredyt 2 proc., drugi to konto mieszkaniowe - dodał.

R E K L A M A
4
Czytano:
3,050 razy
Udostępnij

Mieszkanie to jest prawo, a nie towar - zaznaczył podczas piątkowej konferencji Waldemar Buda. "Pokazujemy kompleksowy program, który po pierwsze daje możliwość nabycia mieszkania w najbliższym roku - bo wtedy ten program zadziała. Ale też daje perspektywę za kilka lat - dla tych osób, które nie są gotowe, które nie planują jeszcze tego przedsięwzięcia" - mówił szef MRiT, odnosząc się do programu Pierwsze Mieszkanie.

"Mówimy tu o dwóch rozwiązaniach: pierwszy to bezpieczny kredyt 2 proc., drugi to konto mieszkaniowe" - dodał.

Minister wyjaśnił, że kredyt będą mogły uzyskać osoby do 45 lat. "Musi to być pierwsze mieszkanie. Jeśli ktoś posiada lub posiadał mieszkanie, to z tego programu nie będzie mógł skorzystać" - zaznaczył.

Dopłata do kredytu ma trwać 10 lat. Według informacji MRiT budżet państwa "będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących (aktualne na dzień ustalenia wysokości oprocentowania stałą stopą kredytową w dniu udzielenia kredytu i po 5 latach), a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc."

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A


Buda powiedział, że "wielkość kredytu, która będzie mogła być w ramach tego programu wykorzystana to maksymalnie 500 tys. zł w zakresie jednoosobowego gospodarstwa domowego i 600 tys. w przypadku rodziców, pary małżeńskiej lub rodzica wychowującego dziecko".

Odnosząc się do dopłaty państwa do kredytu Buda wskazał, że można przy okazji tego instrumentu skorzystać również z instrumentów, które rząd zaproponował wcześniej, czyli Mieszkanie bez wkładu własnego. "Jeżeli więc ktoś będzie miał zdolność, będzie chciał skorzystać z tego programu, ale nie ma wkładu własnego, to będzie mógł te dwa rozwiązania ze osobą połączyć" - dodał.

Poinformował też, że do programu będą się kwalifikować mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Podkreślił, że w programie nie będzie limitu metra kwadratowego mieszkania, na które będzie można zaciągnąć kredyt na lokal. Oprocentowanie kredytu 2 proc. będzie stałe, zmienna będzie wysokość raty, ale przez ostatnie 10 lat spłaty kredytu będzie stała wysokość raty - wskazał.

Mówiąc o specjalnym koncie oszczędnościowym, które ma działać w ramach programu Pierwsze Mieszkanie wskazał, że wypracowano je w ministerstwie rozwoju. "Polega ono na tym, że można regularnie oszczędzać, żeby później środki oszczędzone wykorzystać na cele mieszkaniowe. A po wykorzystaniu rzeczywiście tych środków na cele mieszkaniowe, państwo wypłaca premię mieszkaniową" - powiedział. Dodał, że wpłaty na to konto miałyby comiesięcznie wynieść od 500 do 2000 zł. "Deklaracja wpłaty nie jest wiążąca - można w tym okresie wysokość wpłaty zmieniać i można również jednej wpłaty w roku nie uiszczać" - tłumaczył.

W przypadku wykorzystania tych środków w ciągu pięciu lat od zakończenia oszczędzania na cele mieszkaniowe - będzie premia, "która równa się równowartości wskaźnika inflacyjnego przez okres oszczędzania" - zapowiedział minister. "To jest produkt, który nie ma sobie żadnej konkurencji, jeśli chodzi o stopę zwrotu, czyli dzisiaj mówimy, że za 2022 rok mamy prawie 14 proc. łącznie rocznej waloryzacji - to o taki wskaźnik byłaby zwaloryzowana kwota oszczędzania. Plus to co, oczywiście, jest jako komercyjne oprocentowanie w ramach banku" - powiedział.

Z komunikatu MRiT wynika, że specjalne konto oszczędnościowe, prowadzone będzie przez banki komercyjne. "Będzie je mogła otworzyć osoba, która nie ma i nie miała mieszkania (w tym domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego)" - podano.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A


Z programu może skorzystać także osoba, która w jednym posiadanym niewielkim lokalu mieszka z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci (lokalu o pow. do 50 m kw. przy dwójce dzieci, 75 m kw. przy trójce dzieci i 90 m kw. przy czterech, bez limitu m kw. przy pięciu i większej liczbie dzieci).

"Okres oszczędzania na koncie wynosi od 3 do 10 lat. Systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie o określonej wysokości) to gwarancja dodatkowej Premii Mieszkaniowej z budżetu państwa. Zgromadzone środki wraz z premią można będzie wydać na zakup pierwszego mieszkania, domu lub wkład finansowy w inwestycję, np. w ramach spółdzielni mieszkaniowej. W przypadku zakończenia oszczędzania, na wydanie środków będzie 5 lat" - podał resort. (PAP)

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (4)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Leon · 17 Grudzień 2022
Jak młody człowiek wynajmujący mieszkanie/ pokój , zarabiający 2-3,5 tys. miesięcznie ma odłożyć jeszcze ponad 500 ? Lub jak spłacać raty ponad 2 tys? Podczas gdy nikt nie wie, co będzie jutro.
Bida · 16 Grudzień 2022
Fajnie, a jak z rachunkami za mieszkanie i ogrzewanie, będzie na nie stać? Bo czasami jest tak: "5000 zł grzywny grozi mieszkańcowi Wejherowa, który spalał w piecu płyty wiórowe, a strażnikom miejskim tłumaczył, że "prezes PiS pozwolił wszystkim palić". Wejherowska straż miejska przekazała nieoficjalnie, że mężczyzna przyznał się do winy i żałuje "
Jeck · 17 Grudzień 2022
Za Tuska był spokój, ciepła woda w kranie była, mała inflacja, itd i komu to przeszkadzało?
Gość · 16 Grudzień 2022
To niech ubezwlasnowolnia tą osobę z Wejherowa i innych, którzy wierzyli prezesowi. Przecież wystarczy podstawowe wykształcenie, żeby wiedzieć jak działa państwo i w jaki sposób ustala sie i zmienia prawo. I na pewno żaden prezes partii nie może zmienić obowiązującego prawa w jakimś wywiadzie, do zmiany prawa potrzeby jest sejm, senat, odpowiedni papierek i podpis prezydenta. Gdyby było w mediach, ze prezydent podpisał jakiś papier zwalniający ludzi z odpowiedzialności za palenie czym popadnie to bym uwierzył. A nie słowa prezesa partii, który nie ma żadnej mocy prawnej. A kto słucha prezesa i mu wierzy powinien mieć zabrane prawa wyborcze.
Wypadki
Dostawczym zniszczył trzy pojazdy - policjanci zatrzymali go w centrum miasta
2 godziny temu 7,112

Dostawczym zniszczył trzy pojazdy - policjanci zatrzymali go w centrum miasta

Gmina Kościelec
Wójt Gminy Kościelec na uroczystej gali w Warszawie
6 godziny temu 1,175 1

Wójt Gminy Kościelec na uroczystej gali w Warszawie

Kino
Co w kolskim kinie zobaczysz w najbliższym czasie? [REPERTUAR]
21 godziny temu 3,024 2

Co w kolskim kinie zobaczysz w najbliższym czasie? [REPERTUAR]

Powiat Kolski
Susza hydrologiczna w powiecie? Pojawiają się pierwsze ostrzeżenia
1 dzień temu 3,761 1

Susza hydrologiczna w powiecie? Pojawiają się pierwsze ostrzeżenia

Powiat Kolski
Ruszyła termomodernizacja kolskiego Ekonomika [ZDJĘCIE] [VIDEO]
1 dzień temu 3,847 2

Ruszyła termomodernizacja kolskiego Ekonomika [ZDJĘCIE] [VIDEO]

Miasto Koło
W ostatnim tygodniu odeszli od nas [28-05 - 04-06-2023]
2 dni temu 13,750

W ostatnim tygodniu odeszli od nas [28-05 - 04-06-2023]

R E K L A M A