(23)
Częściowe zachmurzenie 21.3

10 zł za wypłatę z bankomatu. Tak banki zniechęcają Polaków do korzystanie z gotówki

Autor: News4Media 09 Luty 2023 przeczytasz w ok. 2 min.
10 zł za wypłatę z bankomatu. Tak banki zniechęcają Polaków do korzystanie z gotówki
© istock
(23) | Czytano:
11,225 razy | przeczytasz w ok. 2 min.

Banki najwyraźniej chcą nas zniechęcić do wypłat pieniędzy z bankomatów. Bo jeśli się na to zdecydujemy, to każdorazowo będzie nas to kosztowało 10 zł. Co najmniej.

R E K L A M A
23
Czytano:
11,225 razy
Udostępnij

Dlatego „klienci, którzy nie chcą płacić więcej za bankowe usługi, powinni przede wszystkim pamiętać o eliminowaniu transakcji gotówkowych. Ich koszt pójdzie mocno w górę. Banki podnoszą opłaty zarówno za wypłaty z bankomatów, jak i operacje gotówkowe w oddziałach” – podaje RMF FM.

Wzrost opłat za wypłatę pieniędzy z bankomatów zapowiadają kolejne banki, w tym m.in. największy gracz na rynku – PKO BP.

Co to oznacza w praktyce?

Obecnie za wypłatę pieniędzy z bankomatu, który nie należy do naszego banku, musimy zapłacić od 0 do 5 zł. Po zapowiadanej podwyżce ta kwota wzrośnie aż do 10 zł.

Wzrosną również opłaty za obsługę m.in. kart kredytowych. W niektórych bankach podskoczą one z 30 do nawet 80 zł.

Za darmo tylko Blikiem

Już od marca opłaty zamierza podnieść bank BNP Paribas. Jak podaje bankier.pl, droższe mają być wpłaty i wypłaty w placówce (wzrosną z 10 zł do 12 zł) oraz wypłaty z bankomatów Euronet (z 5 zł do 7 zł).

Od 1 czerwca zmiany w cenniku zapowiada wspomniany PKO Bank Polski. Pierwsza wpłata i wypłata w placówce będzie za 0 zł, ale za każdą kolejną trzeba będzie zapłacić już 10 zł Opłaty tej unikniemy, jeśli dokonamy 5 transakcji bezgotówkowych kartą lub Blikiem. Wypłata z bankomatów obcych będzie kosztowała 10 zł (za darmo Blikiem).

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Coraz chętniej korzystamy z bankowości online

Skąd ten nacisk banków na klientów, żeby szybciej przechodzili na obsługę bezgotówkową? Miedzy innymi dlatego, że według Polskiego Instytutu Ekonomicznego Polacy coraz chętniej korzystają z bankowości internetowej.

Jak czytamy na stronie pie.net.pl, „w Polsce w ostatnich 15 latach zaobserwowano ponad trzykrotny wzrost. W 2007 roku z bankowości on-line korzystało tylko 13 proc. osób. W 2022 roku było to już 56 proc., czyli o 4 proc. mniej niż średnio w Unii Europejskiej”.

R E K L A M A
Podobne tematy
newsletter

Korzystaj z newslettera

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych

R E K L A M A
Komentarze (23)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Tylko PIS · 13 Luty 2023
PiS to Piwo i Seks. Jak ktoś ani tego ani tego to wybiera PO czyli Prorosyjskie Odludzie
Gość2 · 14 Luty 2023
Czyli warszawa, Poznań, Bydgoszcz, cały zachód włącznie ze stanami to prorosyjskie odludzie? a piwo i seks? Ale zdajesz sobie sprawę, że za każdym razem musi być dzidziuś? A z gumek i innych należy się wyspowiadać bo to grzech.
Gość · 11 Luty 2023
A po co wam gotówka? I tak jescze trochę na nic nie będzie nikogo stac
Gość · 11 Luty 2023
A krętacze mają dzisiaj dużo lepiej niż kiedyś. Tylko dzisiaj już nie ma takich cwaniaczków po sąsiedzku, którzy kogoś na parę groszy oszukają. Bo ich zaraz wyłapią. Prawdziwi krętacze teraz siedzą w czystych koszulach, prowadzą lewe interesy po cichu, nie obnoszą się ze swoim bogactwem żeby właśnie nie zwracać uwagi. Wiesz że każdy może w necie teraz znaleźć twój nr PESEL? Twój lewy dowód też nie problem. Paczki z milionami loginow i hasel do maili, FB i innych portali też są dostępne. A to już krótka droga na założenie na ciebie firmy słupa do wyłudzen Vatu czy innych. Przekręty na śmieciach, odpadach z Niemiec czy Włoch,karuzele VAT, wyłudzanie dopłat unijnych i inne które jeszcze nie wyszły na jaw. Teraz kradnie się grube miliony w białych rękawiczkach a nie jak kiedyś na paczkę fajek.
Gość · 11 Luty 2023
No byłem i wiesz co widzę... Pełno lumpeksów i kolejki przed nimi jak dają towar, pełne koszyki najtańszego żarcia w biedronkach itp. na prowincjach pełno gratów 20letnich. Pepca i inne sklepy z najtańszymi łachami oblegane. A żeby nie być gołosłownym średnia wszystkich aut to 14lat. Czyli właśnie A4. Niespłacane Zadłużenie Polaków to 40mld. 500+ kosztuje nas ok 20mld rocznie. Zresztą to co piszesz to zwykła ruska propaganda. Bo oczywiście że na ulicach będą nówki Q3, bo kto ma takie auto to i ma na paliwo i będzie sobie jeździł. A kto ma starego golfa to pojedzie tylko do roboty i spowrotem, a później będzie siedział w chacie żeby kasy nie tracić. Chcesz miec realny pogląd? Stan na toruńskiej o 14-15 jak ludzie będą wyjeżdżać z roboty i wtedy sobie popatrz jakie ludzie auta mają. A krętacze mają dzisiaj o dużo lepiej.
Gość2 · 11 Luty 2023
Nie stać? Spójrz za okno nie tylko w telewizor i co widzisz? Stare A4 czy nowe Q3, 20 letnie wraki czy kilkuletnie fajne bryki. Stare rozwalające się budynki czy nowe lub odnawiane obiekty? Ludzi ubranych w stare łachmany czy w modne markowe ciuchy? Owszem znajdziesz ludzi którym się nie udało takim nygusom leniom czy krętaczom którzy dziś naprawdę mają ciężko. Kiedyś łatwiej było oszukiwać, kraść, kombinować, łamać prawo
Emerytka · 10 Luty 2023
Zyc sie nie chce w tym zlodziejskim kraju!!!
Wnuczek · 11 Luty 2023
Kto Cię okrada i jak?
Emeryt · 10 Luty 2023
Już nie długo pożyjemy, moja kochana
Anty system · 10 Luty 2023
Po 1 NIE TRZYMA SIĘ PIENIĘDZY W BANKU!!!!!
Gość · 11 Luty 2023
A gdzie ty trzymasz?
Gość · 10 Luty 2023
A gdzie? W skarpecie czy w cukierniczce? Żeby przypadkowy złodziej mógł je zabrać?
Czytelnik · 10 Luty 2023
WARTO PRZECZYTAĆ CAŁY TEKST ZANIM ZACZNĄ PUSZCZAĆ NERWY! "Obecnie za wypłatę pieniędzy z bankomatu, KTÓRY NIE NALEŻY DO NASZEGO BANKU podkreślenie moje), musimy zapłacić od 0 do 5 zł. Po zapowiadanej podwyżce ta kwota wzrośnie aż do 10 zł." Tak to zrozumiałem.
Do bankier · 10 Luty 2023
Jak miesza? A dlaczego miesza się też BNP Paribas, który też nie podniósł opłat? (Zrobi to dopiero od marca) i ty chyba żadnym bankierem nie jesteś, skoro nawet ja, nie mający nic wspólnego z bankami, wiem, że jest od kilku lat ogólna tendencja wszystkich banków do ograniczania obrotu gotówki. I nie jest pytanie czy podniosą opłaty a kiedy. W moim banku BNP Paribas, od dawna biorą opłaty za wypłatę w okienku, więc zawsze wpłacam i wypłacam w ich bankomacie. I mam za darmo, szybciej i każdego dnia. A szukanie spisku w zwykłym artykule traci trochę Macierewiczem:) i jeszcze jedno, bank to nie piekarnia. Nikt nie przenosi kont z banku do banku co tydzień, żeby zaoszczędzić 2zl. Jak wezmą mniej za wypłatę przy okienku, to sobie odbiorą w innych opłatach, za kartę, za prowadzenie konta, jakieś ubezpieczenia itp.
Bankier · 10 Luty 2023
Masz rację tylko dlaczego miesza się w to bank który tego jeszcze nie wprowadził tym samym wprowadzając ludzi w błąd
Bankier · 09 Luty 2023
Czyli jakie banki już to robią? Bo PKO BP na razie nie. Tak wynika z tekstu. Wiecie że nie wolno pisać źle o innych bankach szczególnie nie polskich. A o tym można. I gdzie tu wolność słowa?
Czytelnik · 10 Luty 2023
@~Bankier O nikim i niczym nie powinno pisać się źle, jeśli nie ma ku temu podstaw. Nie ma to nic wspólnego z wolnością słowa, ani jak w tym przypadku kto jest właścicielem banku. Ja zaś nie zauważyłem, aby w jakiejkolwiek części artykułu coś negatywnego napisano o jakimkolwiek z wymienionych banków. Jeśli jesteś pracownikiem PKO BP to dobrze, że stajesz "w obronie ???" swojej firmy. Źle zaś, że nie potrafisz ze zrozumieniem czytać. Czy tekst, cyt.: "Od 1 czerwca zmiany w cenniku zapowiada wspomniany PKO Bank Polski." jest dla Banku obraźliwy. Przecież to tylko INFORMACJA przekazana po podanej przez Bank!
Szofer · 10 Luty 2023
Zboże tanieje, olej napędowy tanieje, węgiel i inny opał też tanieje, stopy procentowe nie poszły w górę. Cukier jest, olej jest, benzyna jest. Wszystko się dzieje przeciw opozycji. Tak nie może być niech Radosław Sikorski doradzi, he he he. A w TVN o tym nie mówią
Do szofera.. · 10 Luty 2023
Większość ludzi nie zwraca uwagi na takie pierd.. ly, jaką stacje czy jaki bank pokazali pierwszy pokażą. Liczy się, że wszędzie coraz drożej i to ludzi najbardziej boli
Do niezadowolonego · 09 Luty 2023
Mówisz o PKO z bykiem?
Klient niezadowolony. · 09 Luty 2023
PKO pierwszy wprowadzi opłaty. Najgorszy wg mnie bank a obsługa w Kole to masakra szczególnie jakiś gościu który przebywa na sali obsługi. Nigdy taki człowiek nie powinien pracować w obsłudze klienta. Omijać z daleka.
Szofer · 09 Luty 2023
Podobnie jest z paliwem. Jak drożeje to się pokazuje fotki z Orlenem. Jak tanieje to wtedy inne stacje. Sprytne. A ludzie to łapią i mają później skrzywione patrzenie rzeczywistości
Gość · 09 Luty 2023
Piszą przecież o BNP Paribas, że podniesie opłaty już od marca, o on polski nie jest. I nikt tam nie pisze źle o żadnych bankach, tylko informuje co banki zamierzają zrobić i dlaczego. Zwykła informacja. Lepiej żeby ludzie dopiero na wyciągach zastanawiali się gdzie są pieniądze czy już wcześniej się przygotowali i pilnowali?
EURO 2024
Polska przegrała z Austrią 1:3 w meczu piłkarskich mistrzostw Europy
13 godziny temu 1,039

Polska przegrała z Austrią 1:3 w meczu piłkarskich mistrzostw Europy

Inne
Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [14.06.2024 - 21.06.2024]
18 godziny temu 1,152

Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [14.06.2024 - 21.06.2024]

Powiat Kolski
Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak odwiedza szkoły rolnicze w powiecie kolskim
21 godziny temu 8,977 3

Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak odwiedza szkoły rolnicze w powiecie kolskim

Miasto Koło
Rozwój parku maszynowego. Zwiększamy potencjał produkcyjny o 300%
22 godziny temu 4,345 1

Rozwój parku maszynowego. Zwiększamy potencjał produkcyjny o 300%

Gmina Koło
Wójt Gminy Koło z poparciem rady wyrażonym w wotum zaufania i absolutorium
22 godziny temu 1,439

Wójt Gminy Koło z poparciem rady wyrażonym w wotum zaufania i absolutorium

Gmina Kościelec
Najmłodsi szachiści z Kościelca na Mistrzostwach Wielkopolski Juniorów
22 godziny temu 661

Najmłodsi szachiści z Kościelca na Mistrzostwach Wielkopolski Juniorów

R E K L A M A

Newsletter - bądź na bieżąco

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych