(3)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Częściowe zachmurzenie 6
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?
REKLAMA

W Kościele w Polsce w niedzielę odbędzie się zbiórka na rzecz poszkodowanych w Turcji i Syrii

Autor: PAP - Polska Agencja Prasowa 12 Luty 2023 przeczytasz w ok. 3 min.
W Kościele w Polsce w niedzielę odbędzie się zbiórka na rzecz poszkodowanych w Turcji i Syrii
© PAP
(3) | Czytano:
3,026 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Kościół katolicki w Polsce w niedzielę będzie modlił się w intencji ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Po mszach św. w większości diecezji w kraju odbędzie się zbiórka na rzecz poszkodowanych, organizowana przez Caritas Polska.

R E K L A M A
3
Czytano:
3,026 razy
Udostępnij

W Turcji liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które w poniedziałek nawiedziło turecko-syryjskie pograniczne, wzrosła do 21 043 – poinformował w sobotę prezydent Recep Tayyip Erdogan, który przebywał na terenach dotkniętych kataklizmem. Według agencji AFP w Syrii zginęły 3553 osoby.

Do solidarności z narodami dotkniętymi tą tragedią wezwał papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej.

"Dziękuję tym, którzy angażują się w niesienie pomocy i zachęcam wszystkich do solidarności z tymi obszarami, częściowo już udręczonymi przez długą wojnę. Módlmy się razem o to, aby nasi bracia i siostry mogli iść naprzód w obliczu tej tragedii i prosimy Matkę Bożą, by ich chroniła"

– powiedział Franciszek.

W odpowiedzi na katastrofę w Turcji i Syrii Caritas Polska ogłosił we wtorek zbiórkę na rzecz poszkodowanych. W ramach pierwszej transzy organizacja przekazała już 100 tys. dolarów. Z tej kwoty kupiono m.in. 1200 materaców, które zostały przekazane do 13 miejsc dających schronienie i punktów oferujących pomoc w Aleppo.


W niedzielę w większości diecezji w Polsce odbędzie się zbiórka na rzecz poszkodowanych do puszek, organizowana przez Caritas Polska. Decyzję w tej sprawie podjęli biskupi poszczególnych diecezji, informując o tym wiernych za pośrednictwem mediów społecznościowych.

"Zbiórka do puszek odbędzie się we wszystkich kościołach i rektoratach naszej archidiecezji. Prosimy o ofiarność, aby pomóc tym, którzy stracili wszystko"

– czytamy w komunikacie biura prasowego archidiecezji warszawskiej.

Zgodnie z decyzją prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka w archidiecezji gnieźnieńskiej zbiórka do puszek odbędzie się tydzień później – 19 lutego.

"Tego dnia w Gnieźnie o godz. 15.00 będziemy dziękować Bogu za dar nawiedzenia Matki Bożej w znaku Jasnogórskiej Ikony. Ofiary zebrane na tacę podczas tej mszy św. przekazane zostaną również na ten cel"

– napisał w komunikacie abp Polak.

W archidiecezji łódzkiej zbiórkę na pomoc mieszkańcom Aleppo uruchomiło także Stowarzyszenie "Dom Wschodni – Domus Orientalis". Posłujący tam ojciec Bahjat Elia Karakach, proboszcz franciszkańskiej parafii św. Franciszka z Asyżu, z którą łódzki Caritas i Dom Wschodni współpracują w programie "Pierwszy Krok", przekazał, że potrzebny jest każdy rodzaj pomocy.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A


W najbliższą niedzielę wierni w Polsce będą się również modlić w intencji ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii.

"Wobec ogromu cierpienia, jakie spowodowało trzęsienie ziemi na terenie Turcji i Syrii, apeluję do wszystkich biskupów, księży, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich w Polsce o modlitwę za ofiary i poszkodowanych w tym kataklizmie"

– zaapelował we wtorek abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski.

Poprosił, aby na wszystkich mszach św. w Polsce dołączono do modlitwy wiernych specjalne wezwanie w intencji ofiar i poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji i w Syrii.

Caritas Polska pomoc niesie we współpracy z lokalnymi partnerami kościelnymi i siostrzanymi organizacjami sieci Caritasu. Pieniądze w pierwszej kolejności są przeznaczane na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb osób poszkodowanych – zakup żywności, opiekę medyczną czy ciepłe i bezpieczne schronienie. W dalszej kolejności pomoc będzie polegała na odbudowie i rewitalizacji zniszczonych obszarów, a także na wsparciu lokalnej ludności.

Akcję można wesprzeć, wpłacając darowiznę przez stronę caritas.pl, wpłacając dowolną kwotę na konto nr 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem POMOC lub wysyłając SMS o treści POMOC pod numer 72052 (koszt 2,46 zł). (PAP)
 

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (3)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Romek · 12 Luty 2023
Ten człowiek jest chory i tak wypisuje brak zajecia
Zibi · 12 Luty 2023
Z każdej złotówki tylko 11 groszy idzie na faktyczny żel zbiórki. Reszta to koszty działalności. Caritas jest drogi.
Ciekawy · 12 Luty 2023
Podaj źródło Twojej wiedzy
Wypadki
Zderzenie dwóch osobówek na skrzyżowaniu. Jedna osoba przewieziona do szpitala
1 dzień temu 16,496

Zderzenie dwóch osobówek na skrzyżowaniu. Jedna osoba przewieziona do szpitala

Miasto Koło
Czesław Cieślak odwołany z funkcji Prezesa OSM Koło!
2 dni temu 58,911 18

Czesław Cieślak odwołany z funkcji Prezesa OSM Koło!

Zatrzymania
Trzeźwa reakcja na nietrzeźwego kierującego. Poszukiwany z blisko 3 promilami
3 dni temu 13,713 1

Trzeźwa reakcja na nietrzeźwego kierującego. Poszukiwany z blisko 3 promilami

Powiat Kolski
Przedecz stoi przed szansą zmiany burmistrza? Radny powalczy o urząd
3 dni temu 9,458 2

Przedecz stoi przed szansą zmiany burmistrza? Radny powalczy o urząd

Gmina Babiak
Gmina Babiak: wykaz nieruchomości do wynajęcia w miejscowości Lubotyń
4 dni temu 3,735

Gmina Babiak: wykaz nieruchomości do wynajęcia w miejscowości Lubotyń

Gmina Babiak
Aktywne ferie brdowskich wioślarzy
4 dni temu 1,875

Aktywne ferie brdowskich wioślarzy

R E K L A M A