(7)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Miejscowe opady deszczu w pobliżu 6.9
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?
REKLAMA

Kobiety za kierownicą? Lepsze niż mężczyźni. Liczby są po ich stronie

Autor: News4Media 1 tydzień temu przeczytasz w ok. 3 min.
Kobiety za kierownicą? Lepsze niż mężczyźni. Liczby są po ich stronie
© istock
(7) | Czytano:
3,371 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Żona wraca do domu nad ranem. Mąż otwiera jej drzwi: – Gdzie byłaś? Miałaś wrócić o 21, a jest 2 w nocy? – Parkowałam. Czas takich dowcipów minął, bo nijak mają się one do życia.

R E K L A M A
7
Czytano:
3,371 razy
Udostępnij

Jeżdżą wolniej i bezpieczniej, przestrzegają przepisów i powodują mniej wypadków. Ta laurka to wnioski z  raportu Instytutu Transportu Samochodowego na temat kobiet za kierownicą (powstał pod koniec 2022 roku).

Te ustalenia nie są zaskoczeniem dla Marii Dąbrowskiej-Loranc, kierowniczki Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS.

– Część kobiet może czuć się mniej pewnie za kierownicą, co wynika z niższej wiary w swoje umiejętności. Statystyki pokazują jednak, że panie są bardziej bezpiecznymi kierowcami – podkreśla Dąbrowska-Loranc, cytowana przez Wprost.

Coraz więcej praw jazdy, ale mniej wypadków

Liczby mówią same za siebie. Tak jak dane Komendy Głównej Policji na temat wypadków na drogach.

Otóż w 2022 roku kobiety spowodowały 23,3 proc. wypadków. W tym samym czasie mężczyźni byli sprawcami ponad 72 proc. zdarzeń, trzy razy częściej niż kobiety.

Odpada argument, że mniej kobiet ma prawa jazdy, bo…

– …są one posiadaczkami ponad 40 proc. praw jazdy kategorii B. (i ta liczba systematycznie rośnie – red.). Mimo to w ubiegłym roku spowodowały niespełna 24 proc. wypadków drogowych i 22,7 proc. kolizji. O wiele rzadziej są też sprawcami wypadków z ofiarami śmiertelnymi (11,2 proc.). Mężczyźni są odpowiedzialni za śmierć na drodze 8 razy częściej niż kobiety – wylicza Maria Dąbrowska-Loranc.

Brawura nie jest w ich stylu

Kobiety rzadziej niż mężczyźni – wynika z raportu ITS – podejmują także ryzyko na drogach. Jeśli już przekraczają dozwoloną prędkość, to są to mniejsze wartości niż w przypadku panów.

– Podobne zależności zaobserwowano także w przypadku takich zachowań jak zajeżdżanie drogi, podejmowanie gwałtownych manewrów na drodze, jazdy na zderzaku oraz symptomów związanych z przejawianiem negatywnych emocji w stosunku do innych kierowców – opisuje ustalenia analizy ITS dr Ewa Odachowska-Rogalska, psycholog transportu i autorka tych badań.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Jeśli już, to „męski styl”, czyli brawura w prowadzeniu pojazdów, przyjmują młode kobiety. Mimo to wyliczenia ITS wskazują, że kobiety powodują jeden wypadek na 6,7 mln przejechanych kilometrów, mężczyźni – raz na 4,7 mln km.

Unikają zbędnego ryzyka na drodze

A zatem kto jest lepszym kierowcą: kobieta czy mężczyzna? W ocenie ekspertów ITS ten spór ma także podłoże fizjologiczne i psychologiczne.

– Różnice w budowie mózgu kobiet i mężczyzn przekładają się na odmienny sposób przetwarzania informacji i reakcji – wyjaśnia Odachowska-Rogalska. – Dzięki wyższemu poziomowi estrogenu, który gwarantuje lepsze funkcjonowanie czołowych płatów mózgu, kobiety wypadają lepiej w testach pamięci przestrzennej, koncentracji, podzielności uwagi, a także znajomości przepisów. Sprawia to, że jeżdżą ostrożnie i częściej stosują się do kodeksu drogowego – podkreśla.

I dodaje: – To, że kobiety mogą być lepszymi kierowcami niż mężczyźni, wynika z faktu, że nie poszukują one zachowań wywołujących silne doznania i nie mają tendencji do podejmowania ryzykownych działań. Nie podejmują decyzji, które narażałyby je i innych uczestników ruchu na znaczne koszty emocjonalne.

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (7)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani.
Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji!
....... · 5 dni temu
Pieszo nie umiesz chodzić
Znowu ty · 5 dni temu
Nie potrafisz pisać to nie pisz . Napij się ziółek i spać.
Baby do garów · 5 dni temu
Tak naprawdę to może jedna na sto kobiet powinna i potrafi jeździć. Kobieta za kółkiem to dramat wg mnie.
Gość · 5 dni temu
Oczywiście, tylko wg innego artykułu dzisiaj rano zatrzymano 4 pijanych kierowców, od 0,5 do 2,2 promila. I jakimś dziwnym trafem sami mężczyźni. To ja chyba już wolę te "baby" za kółkiem, może jeżdżą jak jeżdżą ale chociaż w większości trzeźwe. Wolę już dwa razy wymieniać lampę czy błotnik na ich Oc, niż jeździć na wózku przez jakiegoś pijanego idi.otę
Kaja · 6 dni temu
Takie dane statystyczne każdy może podać. Istotne na ilu jeżdżących kierowców uczestnikami ruchu są kobiety? I na ile jeżdżących kobiet powodują wypadki? Co mi da informacją, że 40% posiada prawo jazdy? A ile kobiet C+E? Porównywanie kobiet do mężczyzn za kierownicą, gdzie gołym okiem widać więcej jeżdżących po drogach mężczyzn ma się nijak do rzeczywistości. Zgadzam się, że jeżdżą ostrożniej, mniej brawurowo, sama jestem kobietą, uczestnikiem ruchu, ale nie mogę się zgodzić z takim przedstawieniem informacji.
Kaju.. · 5 dni temu
Przecież jest napisane że średnio kobiety pokonują 6,7 mln km bez wypadku a mężczyźni 4,7 mln km. I jest tu wliczona ilość kierowców i ile średnio pokonują km. A skoro kobiety jeżdżą wolniej to i powodują mniej śmiertelnych wypadków, bo uderzenie w drzewo z 75km/h jest dwa razy mocniejsze niż 50km/h a nie o połowę. Więc mi się tu wszystko zgadza. Może też być jak jest napisane w artykule, że nie czują się tak pewnie za kierownicą (bo od małego uczone są do innych czynności) więc jeżdżą wolniej, tzn nie przekraczają tak często prędkości, nie wyprzedzają na trzeciego itp. Poczekajmy kilkanaście lat, gdy prawko zrobi nowe pokolenie kobiet wychowane trochę na innych wartościach, zobaczymy wtedy czy ostrożniejsza jazda to skutek budowy mózgu czy ogólnego wychowania
Droga kaju... · 6 dni temu
Mądra z Ciebie kobieta.. przydałaby mi się taka żona jak ty, żeby nie wariowała za kierownicą a bez brawury odwoziła mnie pijanego do domu z różnych imprez;)
Gmina Dąbie
W Chełmnie powołano Młodzieżową Drużynę Pożarniczą
6 godziny temu 1,438

W Chełmnie powołano Młodzieżową Drużynę Pożarniczą

Miasto Koło
Powrót bocianów na teren powiatu kolskiego i miasta Koła
9 godziny temu 2,356

Powrót bocianów na teren powiatu kolskiego i miasta Koła

Wypadki
Kierowcy zabrani do szpitala - bilans czołowego zderzenia
11 godziny temu 35,658

Kierowcy zabrani do szpitala - bilans czołowego zderzenia

Powiat Kolski
IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne dla naszego powiatu!
16 godziny temu 9,296 3

IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne dla naszego powiatu!

Powiat Kolski
Komplety strojów sportowych dla ZS-P w Kościelcu od Fundacji Wood-Mizer
1 dzień temu 2,046

Komplety strojów sportowych dla ZS-P w Kościelcu od Fundacji Wood-Mizer

Inne
Młodzież miała okazję zobaczyć od środka pracę policjantów
1 dzień temu 7,656

Młodzież miała okazję zobaczyć od środka pracę policjantów

R E K L A M A
R E K L A M A
Przasnysz