Zachmurzenie 20.1

Rowerem w powiat: Malowniczy Przedecz nad jeziorem

Autor: Redakcja e-kolo.pl 24 Lipiec 2023 przeczytasz w ok. 4 min.
Rowerem w powiat: Malowniczy Przedecz nad jeziorem
© Redakcja e-kolo.pl
(0) | Czytano:
8,908 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

Zapraszamy Was na kolejne spotkanie z cyklu rowerem po powiecie. Dziś nadeszła kolej na Gminę Przedecz.

R E K L A M A
0
Czytano:
8,908 razy
Udostępnij

Miasto i gmina Przedecz

Gmina Przedecz leży na północno-wschodnim województwa wielkopolskiego. Graniczy z gminami województw kujawsko-pomorskiego i łódzkiego. Zajmuje powierzchnię 76,5 km2, a zamieszkuje ją prawie 4 500 osób. W skład gminy wchodzą: miasto Przedecz, liczące 1821 mieszkańców i 14 sołectw: Arkuszewo (244 mieszkańców), Chrustowo (208), Dziewczopólko (77), Dziwie (267), Holenderki (131), Jasieniec (72), Józefowo (124), Katarzyna (336), Kłokoczyn (95), Łączewna (161), Nowa Wieś Wielka (148), Rybno (294), Zalesie (148) i Żarowo (341).

Zarys historyczny

W okresie kształtowania się państwa Mieszka I i Bolesława Chrobrego Przedecz należał do dzielnicy zwanej Ziemią Kujawską, chociaż później zaliczany był również do Ziemi Łęczyckiej, co brało się zapewne z tego, iż leżał na pograniczu tych ziem. Administracyjnie należał do Księstwa Kujawskiego, które dzieło się na dwa województwa: inowrocławskie i brzesko-kujawskie. W województwie brzesko-kujawskim było zaś pięć powiatów: brzeski, kujawski, kruszwicki, radziejowski i przedecki. Taki podział, w którym Przedecz był miastem powiatowym, utrzymał się aż do 1793 r. W XVII wieku powiat obejmował obszar 903 mil i składał się z 5 parafii i 111 wsi.

Przyroda

Północna część gminy Przedecz leży na Pojezierzu Kujawskim, natomiast południowe krańce położone są na Wysoczyźnie Kłodawskiej. Lasy kilkanaście procent powierzchni. Krajobraz zdominowany przez pola uprawne, które urozmaicają jedynie niewielkie jeziora.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Zabytki

  • Baszta Zamkowa

 Zabytkiem świadczącym o znaczeniu miasta w dawnych czasach jest murowana baszta, pozostałość po średniowiecznym zamku wybudowanym około 1360 roku na zlecenie Kazimierza Wielkiego. Króla, jako budowniczego warowni wymienia Jan Długosz oraz XIV-wieczny anonimowy autor tzw. „Kroniki katedralnej krakowskiej”. Wcześniej w tym miejscu stał stary drewniano-ziemny gród, który w czasie wojny polsko-krzyżackiej (wiosną 1329 r.) został zdobyty przez oddział komtura Ottona z Luterbergu.  Odkryj wyjatkowe noclegi nad jeziorem

  • Kościół pw. Świętej Rodziny

Kościół w Przedczu prezentuje się imponująco – wielkością i bogatym wystrojem wnętrza przypomina katedrę. Piękne i zadbane jest również jego otoczenie. Świątynia powstała w latach 1904-1909. Pierwsza wzmianka o parafii przedeckiej pochodzi z 1401 roku, ale domyślać się można, że istniała ona już wcześniej, o czym świadczy m.in. fakt, że istniała tu kaplica zamkowa. Być może pierwszym kościołem parafialnym była drewniana kaplica św. Katarzyny, na terenie folwarku Katarzyna, która w ciągu wieków kilka razy ulegała zniszczeniu, była następnie remontowana, aż w 1824 roku popadła w ruinę i dziesięć lat później została rozebrana i w drodze licytacji sprzedana na opał. 

  • Ratusz miejski

Do 1820 roku władze miejskie urzędowały w drewnianym ratuszu przy Nowym Rynku. Obiekt był jednak już tak mocno zniszczony, że zapadła decyzja o jego rozbiórce i budowie nowego, murowanego ratusza. Budowę zakończono w 1826 roku. Ten klasycystyczny obiekt po dziś dzień spełnia swoje funkcje - jest siedzibą władz miasta.

  • Jatki miejskie

Pobudowane z inicjatywy władz miejskich w tym samym czasie, co ratusz. Jest to budowla o jednym murze od strony południowej i dziewięciu kolumnach w typie dorobkiem, na których wspiera się dach. W okresie dawniejszym jatki służyły handlarzom do wystawienia towarów (w słowniku Lindego czytamy: ,,Jatki, kramy przekupniów, gdzie mięso, ryby, jaką i insze żywioły przydają"). Według współczesnego nazewnictwa jatki, to coś zbliżonego do hali targowej. Podobne obiekty stawiano w wielu miastach Polski. Miejsca w nich wydzierżawiali sprzedawcy od miasta w drodze publicznej licytacji. W przedeckich jatkach handel odbywał się do 80. lat xx wieku.

Przedecz współcześnie

Dzisiejszy Przedecz jest uroczym miasteczkiem, położonym nad jeziorem Przedeckim. Centrum miasta wyznacza Plac Wolności, przy którym mieszczą się zabytkowe budowle – ratusz, jatki miejskie oraz remiza i restauracja. Po środku placu stoi pomnik poświęcony przedczanom, poległym i pomordowanym za wolną Polskę. Od placu, przez centrum miasta, prowadzi ul. Kilińskiego, przy której stoi – duży niemal jak katedra - kościół pw. Świętej Rodziny. Przed świątynią znajduje się parking, mogący pomieścić kilkadziesiąt pojazdów. Nieopodal znajduje się targowisko miejskie.

 


źródło: Gmina Przedecz, Przedecz.com

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Powiat Kolski
Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 11.10.2024
1 minutę temu 43

Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 11.10.2024

Wypadki
Trzy pojazdy uczestniczyły w porannym zdarzeniu drogowym
1 godzinę temu 5,241

Trzy pojazdy uczestniczyły w porannym zdarzeniu drogowym

Miasto Koło
Spektakl z audiodeskrypcją w Kole: Balet Grek Zorba już 11 października
1 godzinę temu 119

Spektakl z audiodeskrypcją w Kole: Balet Grek Zorba już 11 października

Gmina Kłodawa
20-lecie Szkoły Stowarzyszeniowej w Korzeczniku – święto wspomnień i radości
1 godzinę temu 282

20-lecie Szkoły Stowarzyszeniowej w Korzeczniku – święto wspomnień i radości

Gmina Babiak
Dzień Sportu w Wielkopolsce Wschodniej – rywalizacja o tytuł najbardziej wysportowanej szkoły
4 godziny temu 716

Dzień Sportu w Wielkopolsce Wschodniej – rywalizacja o tytuł najbardziej wysportowanej szkoły

Gmina Kłodawa
Kampania Dzieciństwo bez Przemocy w Gminie Kłodawa
5 godziny temu 475

Kampania Dzieciństwo bez Przemocy w Gminie Kłodawa

R E K L A M A

Newsletter - bądź na bieżąco

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych