Lekki deszcz 8
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Wyborcy będą mogli samodzielnie sprawdzić swoje dane w CRW

Autor: PAP - Polska Agencja Prasowa 10 Sierpień 2023 przeczytasz w ok. 3 min.
Wyborcy będą mogli samodzielnie sprawdzić swoje dane w CRW
© PAP
(0) | Czytano:
2,154 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Wyborcy będą mogli samodzielnie, przez Profil Zaufany, sprawdzić, czy figurują w Centralnym Rejestrze Wyborców i czy ich dane w systemie są właściwe - zapowiedziała w rozmowie z PAP szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

R E K L A M A
0
Czytano:
2,154 razy
Udostępnij

Centralny Rejestr Wyborców uruchomiono na początku sierpnia na mocy uchwalonej na początku roku nowelizacji Kodeksu wyborczego. W rozmowie z PAP szefowa Krajowego Biura Wyborczego mówiła o zmianach, które odczują wyborcy w październikowych wyborach parlamentarnych.

Nowy system ułatwi wyborcom pobieranie zaświadczeń o prawie do głosowania - będą mogli wystąpić z wnioskiem o wydanie takiego zaświadczenia w każdym urzędzie gminy na obszarze Polski, a nie jak dotychczas jedynie w gminie, w której byli ujęci w spisie.

"Każdy urząd gminy będzie miał dostęp do danych wyborcy i będzie mógł wydać zaświadczenie o prawie do głosowania. To ułatwienie dla wyborców" - podkreśliła szefowa KBW i zaznaczyła, że zaświadczenie będzie można pobierać od 1 września do 12 października.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A


Jak mówiła Pietrzak, CRW wyeliminuje ryzyko figurowania wyborcy w dwóch spisach jednocześnie. "Dotychczas, kiedy ktoś dopisywał się do spisu wyborców, gmina, która ujmowała go w spisie na dane wybory miała obowiązek poinformowania o tym gminę poprzednią. Tutaj pojawiały się czasem problemy, szczególnie przed samymi wyborami, kiedy tych wniosków był bardzo dużo" - zaznaczyła.

Szefowa KBW przekazała ponadto, że wyborcy będą mogli samodzielnie, przez Profil Zaufany, sprawdzić, czy figurują w CRW i czy ich dane w systemie są właściwe. "Będzie taka usługa udostępniona przez ministra cyfryzacji" - zapowiedziała Pietrzak.

Nowe przepisy zmieniły także wielkość obwodów głosowania. W wyborach parlamentarnych po raz pierwszy obwody będą mogły być tworzone w miejscowościach liczących powyżej 200 mieszkańców, w których nie było dotychczas siedziby obwodowej komisji wyborczej, a jest możliwość zorganizowania takiego lokalu. Dotychczas obwody obejmowały od 500 do 4 tys. mieszkańców.

Jak szacuje szefowa KBW, w całej Polsce nowych obwodów głosowania powstanie nie więcej niż 4 tys. Dotychczas w wyborach tworzonych było 27 tys. obwodów głosowania.

Kolejną nowością są diety dla mężów zaufania. Mężowi zaufania będzie przysługiwała dieta w wysokości 40 proc. zryczałtowanej diety członków obwodowych komisji wyborczych (czyli 240 zł). Dieta będzie wypłacana wyłącznie tym mężom zaufania, którzy obserwowali głosowanie przez co najmniej 5 godzin i obserwowali cały przebieg ustalania wyników głosowania do momentu podpisania protokołu głosowania.

Nowela Kodeksu wyborczego wprowadziła ponadto obowiązek zapewnienia bezpłatnego transportu wyborcom z niepełnosprawnością oraz wyborcom, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat z miejsca zamieszkania do lokalu wyborczego oraz transport powrotny. Jak wskazywała Pietrzak, transport ten jest zapewnia wójt gminy, burmistrz lub prezydent miasta.

Ponadto, wójtowie lub burmistrzowie w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich mają zapewnić bezpłatny transport dla wyborców, pod warunkiem, że w danej gminie nie funkcjonuje w dniu wyborów publiczny transport zbiorowy albo najbliższy przystanek komunikacyjny oddalony jest o ponad 1,5 km od lokalu wyborczego.

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października; Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.(PAP)
 

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Inne
Uwaga! Przestępcy podszywają się pod policjantów CBŚP
2 godziny temu 246

Uwaga! Przestępcy podszywają się pod policjantów CBŚP

Gmina Kościelec
Srebrny i brązowy medal zawodników UKS Kościelec w Półfinałach Mistrzostw Wielkopolski w Szachach
2 godziny temu 170

Srebrny i brązowy medal zawodników UKS Kościelec w Półfinałach Mistrzostw Wielkopolski w Szachach

Powiat Kolski
21 kwietnia: Druga tura wyborów samorządowych w trzech gminach Powiatu Kolskiego
3 godziny temu 574

21 kwietnia: Druga tura wyborów samorządowych w trzech gminach Powiatu Kolskiego

Wypadki
Autostrada A2: kierowca zjechał do rowu - konieczna hospitalizacja
3 godziny temu 6,640

Autostrada A2: kierowca zjechał do rowu - konieczna hospitalizacja

Inne
Nasi zawodnicy na Mistrzostwach Polski Taekwon-do w Trzebnicy
3 godziny temu 311

Nasi zawodnicy na Mistrzostwach Polski Taekwon-do w Trzebnicy

Miasto Koło
W ostatnim tygodniu odeszli od nas [07-04 - 14-04-2024]
1 dzień temu 8,987

W ostatnim tygodniu odeszli od nas [07-04 - 14-04-2024]

1 godzinę temu 204
R E K L A M A