Słonecznie 15
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Rusza portal e-Budownictwo - jedno okno do wszystkich e-usług dla budownictwa

Autor: PAP - Polska Agencja Prasowa 30 Sierpień 2023 przeczytasz w ok. 3 min.
Rusza portal e-Budownictwo - jedno okno do wszystkich e-usług dla budownictwa
© PAP
(0) | Czytano:
3,707 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Rusza portal e-Budownictwo - jedno okno do wszystkich e-usług dla budownictwa - poinformowała w środę prezes Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego(GUNB) Dorota Cabańska. Dodała, że na początku września br. ruszy też nowy portal dla nadzoru budowlanego e-wykonań zastępczych.

R E K L A M A
0
Czytano:
3,707 razy
Udostępnij

Podczas Ogólnopolskiego Kongresu Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego "Cyfryzacja procesu budowlanego w praktyce", który odbywa się w środę w Warszawie, prezes Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego(GUNB) Dorota Cabańska ogłosiła uruchomienie portalu e-Budownictwo. "To swoista brama dostępowa - jedno okno, w którym gromadzone będą wszystkie usługi, wszystkie systemy i rejestry. Dzięki tej jednej bramie dostępowej, czy to obywatel, czy to urzędnik będą mieli możliwość zalogowania się do wszystkich systemów i skorzystania ze wszystkich usług" - poinformowała Cabańska.

Dodała, że na początku września GUNB uruchomi nowy portal e-wykonań zastępczych. "To bardzo ważne rozwiązanie przede wszystkim dla nadzoru budowlanego. System będzie wspierał nadzór budowalny w realizacji tych wykonań" - wyjaśniła Cabańska.

Prezes GUNB oceniła, że prowadzona przez urząd od 2020 r. cyfryzacja procesu budowlanego to "bardzo trudny złożony proces".

"To jest nie tylko wprowadzanie nowych rozwiązań, ale także modernizacja, dostosowanie istniejących systemów. To jest także szeroko rozumiana współpraca ze wszystkimi uczestnikami procesu inwestycyjno-budowalnego" - wskazała Cabańska. Dodała, że cyfryzacja wymagała zmian w prawie budowlanym, podjęcia współpracy z samorządami, przeprowadzenia modernizacji istniejących procesów IT, stworzenia nowych narzędzi informatycznych dla obywateli. "W ostatnich latach sfrezowaliśmy książkę obiektu, dziennik budowy, rejestr uprawnień budowlanych" - wymieniła m.in. Cabańska.

"Trzy lata temu nikt by nie pomyślał, że można rozpocząć budowę domu z kanapy w swoim salonie. Dzisiaj to już możliwe" - zwróciła uwagę.

"Trzeba pokazywać, że w całym procesie budowlanym są etapy, które są niepotrzebne, można to pominąć, można to ograniczyć, można to uprościć do informacji w formie elektronicznej. Do tego musimy zmierzać, bo dzisiaj proces budowlany, cała branża budowlana, to jest wielki motor naszej gospodarki" - podkreślił z kolei minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że poprzez wskazywanie ułatwień trzeba proces budowlany uczynić "znośnym dla inwestora". Tym bardziej, że jak wskazał minister, przepisy europejskie nakładają na inwestora dodatkowe wymogi związane z energooszczędnością, z bezpieczeństwem.

"Jest taka zasada, którą chcielibyśmy wprowadzić, że jeden, nowy obowiązek dla przedsiębiorców, to jeden usunięty z porządku prawnego. "Jak sądzę w kolejnej kadencji, bo nie zdążymy już w tej, wprowadzimy taką regułę. Ona dla budownictw się idealnie nadaje" - poinformował Buda. Zwrócił uwagę, że nie może być tak, że nakładane są na uczestników procesu budowlanego kolejne obowiązki bez zmniejszenia obciążeń. "To nie służy konkurencyjności" - ocenił minister.

"Myślę, że jeśli doprowadzimy procesy cyfryzacyjne do końca, to (...) do urzędu będzie przychodziło się (...) w sytuacji nietypowej, a nie w standardowej" - powiedział Buda.

Wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński dodał natomiast, że w ministerstwie pracuje zespół zajmujący się systemem Building Information Modeling(Modelowanie Informacji o Budynku - cyfrowy zapis fizycznych i funkcjonalnych parametrów obiektu budowlanego służący, jako baza wiedzy dla uczestników procesu inwestycyjnego - PAP)

"Zespół za kilka tygodni ogłosi raport ze swojej działalności i przedstawi ścieżkę szybkich zmian i dojścia do bardzo nowoczesnego budowania w Polsce" - zapowiedział Uściński. (PAP)

autorka: Anna Bytniewska

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Gmina Kościelec
Wójt Dariusz Ostrowski dziękuje swoim wyborcom
5 godziny temu 1,284 1

Wójt Dariusz Ostrowski dziękuje swoim wyborcom

MS
Miasto Koło
Kolejna Akcja Krwiodawstwa w Kolskiej Farze
9 godziny temu 694 1

Kolejna Akcja Krwiodawstwa w Kolskiej Farze

Inne
Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [06.04.2024 -12.04.2024]
9 godziny temu 1,494

Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [06.04.2024 -12.04.2024]

Miasto Koło
KW apka - nowość dla pasażerów
10 godziny temu 560

KW apka - nowość dla pasażerów

Kino
Kino w Kole:Co zobaczysz w najbliższym czasie? [REPERTUAR 12-04-2024]
10 godziny temu 1,774

Kino w Kole:Co zobaczysz w najbliższym czasie? [REPERTUAR 12-04-2024]

Miasto Koło
Zespół Szkół Technicznych w Kole zaprasza na Drzwi Otwarte i Piknik Sportowo-Militarny!
11 godziny temu 2,139

Zespół Szkół Technicznych w Kole zaprasza na Drzwi Otwarte i Piknik Sportowo-Militarny!

R E K L A M A