sim
kol-net
Wiadomości Kultura i rozrywka To ważne..., że mam Babcię i Dziadka!

To ważne..., że mam Babcię i Dziadka!

21-01-2013 18:23 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 3,020 | Komentarzy: 0
To ważne..., że mam Babcię i Dziadka!
Foto:
zacisze
Każdy z nas dorosłych, pamięta obrazy z dzieciństwa pełnego Babcinej czułości, uśmiechu i radości z bycia razem. Dla wielu z nas, autorytet Dziadka także odcisnął się w naszej osobowości.
Dziś kolejne pokolenia wnucząt doświadczają miłości i opieki ze strony Dziadków , którzy sprawując nad nimi opiekę poświęcają nie tylko swój wolny czas, ale i .... całych siebie. Wnuki odwzajemniają ich miłość tak, jak potrafią najlepiej , choć szacunku do osób starszych tak naprawdę dopiero się uczą. Nie potrafią wyrazić jeszcze tego co czują swoimi słowami, nie potrafią często wczuć się w rolę starszej osoby i zrozumieć co przeżywa, jak się czuje. Dziecko nie posiada przecież osobistego doświadczenia w byciu babcią czy dziadkiem. Ten trudny temat pomagają przybliżyć dziecku rodzice, ale nie tylko.

Już w przedszkolu wpaja się dzieciom właściwe postawy, uczy tolerancji dla odmienności spowodowanych wiekiem czy chorobą, zrozumienia dla osób w podeszłym wieku, zrozumienia trudności z jakimi się borykają i szacunku za miłość jaką włożyli w wychowanie swoich dzieci i wnucząt.

Przedszkole nr 5 w Kole również realizuje ww treści zgodnie z przyjętym Programem Wychowania. Spotkania okolicznościowe z Babcią i Dziadkiem są stałym punktem naszego kalendarza uroczystości przedszkolnych . Zawsze z ogromną przyjemnością podejmujemy działania i projekty, które pozwalają naszym przedszkolakom utrwalać więzi rodzinne, czerpać z nich radość i doświadczać pozytywnych emocji. Każda grupa wiekowa robi to na swój sposób.

Tak było i tym razem. Największą tremę miały jednak najmłodsze trzylatki , które po raz pierwszy spotkały się ze swoimi Dziadkami w przedszkolu. Realizowany z maluchami temat kompleksowy, w ramach którego przez cały tydzień organizowane były zajęcia związane tematycznie z Babcią i Dziadkiem, pozwoliły najmłodszym dobrze przygotować się do uroczystości. Okoliczności , podejmowane wspólnie przygotowania, nastrój, oczekiwanie na Gości , wszystko to sprawiło,że maluszki poczyniły przy tej okazji postępy w rozwoju emocjonalno-społecznym. Pokazały , że potrafią być odpowiedzialne za przydzielone im zadanie, i że nie brakuje im umiejętności do pełnienia ról społecznych tzn. bycia wnukiem , bycia przedszkolakiem, kolegą i gospodarzem spotkania.

Przygotowane do uroczystości przez nauczycielki Renatę Zamelską i Agnieszkę Kuśmierek trzylatki recytowały, śpiewały , tańczyły i bawiły się razem z Dziadkami. W programie uroczystości znalazły się także zabawy integracyjne, które pozwoliły stworzyć odpowiedni klimat wychowawczy, atmosferę swobody i zwyczajnie wyzwalały radość. W wierszach pojawiały się ciepłe słowa pod adresem Seniorów i najpiękniejsze dziecięce życzenia, które mamy nadzieję,że się spełnią . Zabawy muzyczno ruchowe z elementami tańca , w których zaprezentowały się maluchy, wywołały burzę braw wśród naszych zacnych Gości. Szczególną zaś pamiątką z tego spotkania będą wręczone im laurki , które dzieci wykonały pod kierunkiem swoich nauczycielek.

Dodać należy, że uroczystość zorganizowana została ze środków, które przeznaczyli na ten cel wszyscy Rodzice naszych podopiecznych. Oprócz występów i zabaw był więc i suto zastawiony stół. O atrakcje smakowe i organizacyjną stronę biesiady zadbały aktywnie działające na rzecz grupy mamy pani S. Michalska, pani A. Galiszkiewicz i pani A. German-Sztobska oraz pomoc nauczyciela p. Anna Maniak. Wspomnienia tego, co stało się udziałem najmłodszych przedszkolaków i ich Dziadków utrwaliła zaś na pamiątkowych fotografiach życzliwa naszym poczynaniom mama Leona, pani Jarmila Szałaśny.Ta miła przedszkolna uroczystość zakończyła się pożegnalnym walczykiem, którego trzylatki zatańczyły wspólnie z Babciami . Żal było się rozstawać. Mamy jednak nadzieję, spotkać się ponownie w przyszłym roku po to, by mogło realizować się porozumienie między pokoleniami i integracja wszystkich członków rodziny oraz przedszkola.

A tymczasem życzymy wszystkim Seniorom dobrego zdrowia i tego, aby w rodzinie wśród kochających dzieci i wnucząt mogli z dumą spełniać swoją ważną rolę Babci i Dziadka.

oprac. R. Zamelska
foto: J. Szałaśny
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!