sim
mycenter
Wiadomości Kultura i rozrywka O biografii księcia w Bibliotece

O biografii księcia w Bibliotece

25-02-2013 17:22 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 1,969 | Komentarzy: 0
Jubiler Euro Koło
O biografii księcia w Bibliotece
Foto:
W dniu 21 lutego br. w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kole odbyło się spotkanie autorskie z dr. Krzysztofem Witkowskim, na co dzień dyrektorem kolskiego muzeum.
Ostatnio nakładem krakowskiego Towarzystwa Naukowego Societas Vistulana, dzięki dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ukazała się biografia wielkopolskiego księcia Władysława Odonica, autorstwa Krzysztofa Witkowskiego., pt.: „Władysław Odonic, książę wielkopolski (ok. 1190-1239). Książka jest pokłosiem pracy doktorskiej obronionej przez autora w 2011 roku. Podczas spotkania gość skupił się jednak głównie na związkach tego władcy z ziemią kolską. To m. in. w dokumencie wystawionym w 1236 roku przez Władysława Odonica pojawia się pierwsza wzmianka o Grzegorzewie.

Trzeba przyznać, że historycy dotychczas przedstawiali tego władcę w negatywnym świetle. Jednakże moje badania dowiodły, że prowadził mądrą politykę zarówno zewnętrzną jak i wewnętrzną. Nie do końca słusznie oskarża się go również o zamordowanie księcia Leszka Białego w Gąsawie w 1227 roku. Osobiście jestem bardzo usatysfakcjonowany, że publikacja ukazała się w tak renomowanym wydawnictwie naukowym i funkcjonuje już w świecie nauki– powiedział Krzysztof Witkowski.

MTC
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!