sim
marzena pilarska
Wiadomości Miasto Koło Kim jest Henryk Perzyński?

Kim jest Henryk Perzyński?

08-10-2013 11:02 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 10,892 | Komentarzy: 7
Kim jest Henryk Perzyński?
Foto:
zacisze
Kim jest jedna z największych osobowości naszego miasta? Henryk Perzyński odbierze jutro z rąk Wojewody Wielkopolskiego - Piotra Florka odznaczenie państwowe nadane przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Odznaczenie zostało nadane twórcy i kierownikowi artystycznemu Manufaktury Piosenki Harcerskiej „Wartaki” z okazji przypadającego w roku bieżącym jubileuszu 40-lecia zespołu. My z tej okazji chcielibyśmy przybliżyć Państwu biografię Pana Henryka.
Henryk Perzyński urodził się 8 marca 1948 roku w Kole, w rodzinie, dla której zawsze bliskie były ideały harcerstwa polskiego i jak sam mówi "od dzieciństwa mundur stanowił nieodłączny element wakacyjnego stroju".

Pierwszy jego kontakt z ZHP nastąpił w 1956 roku, kiedy to jako młody harcerz wyjechał na obóz letni swojej drużyny. Trzy lata później złożył Przyrzeczenie Harcerskie, któremu wierny jest do dziś. Będąc w szkole średniej wraz z mamą i siostrami oraz reprezentacją Hufca Kolskiego jeździł na obozy organizowane przez Wielkopolską Chorągiew ZHP pod nazwą "Harcerska Fala". Były to obozy artystyczne. Warunkiem uczestnictwa w nich było posiadanie umiejętności artystycznych. Przez te wszystkie lata czynnie działał w ZHP przechodząc kolejne stopnie harcerskiej służby. Po ukończeniu Technikum Ekonomicznego w roku 1967 złożył zobowiązanie instruktorskie, a także rozpoczął naukę w Studium Nauczycielskim w Poznaniu. Będąc słuchaczem Studium Nauczycielskiego należał do kabaretu "Deska" prowadzonego przez Jerzego Marchewkę w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Poznaniu. Tam też był współautorem piosenek kabaretowych pt. "Łóżko", "Deszcz krajowy". Okres ten to także działalność w studenckim Kręgu Instruktorskim, uczestnictwo w wielu obozach szkoleniowych a także pobyt na kursie podharcmistrzowskim.

Od września 1969 roku Henryk Perzyński rozpoczął pracę w Szkole Podstawowej nr 2 w Kole. Jednocześnie jako nauczyciel wychowania muzycznego i instruktor założył drużynę harcerską, której nadał kierunek artystyczny. W 1970 roku został harcmistrzem, a w rok później szczepowym I-szego Szczepu Drużyn Harcerskich w Kole. Po dwuletnim epizodzie pracy w SHR w Chodowie w 1979 roku rozpoczął pracę w Spółdzielni Mieszkaniowej w Kole jako instruktor ds. muzyki. Tam też na kilkanaście lat znalazły swą siedzibę prowadzone przez niego Wartaki.

Swój talent muzyczny, dużą wrażliwość artystyczną i zamiłowanie do wszystkiego, co wiąże się z kulturą wykorzystał w pracy z pierwszą drużyną artystyczną a następnie w pracy zawodowej no i oczywiście w znanych dziś powszechnie Wartakach.

W uznaniu zasług i ofiarnej pracy Henryka Perzyńskiego dnia 7 lipca 1993 roku Kapituła "Orderu Uśmiechu" na wniosek Rady Rodziców i pięciu pokoleń Wartaków nadała mu tytuł Kawalera Orderu Uśmiechu. Jest to najwyższy na świecie dziecięcy dowód uznania wręczany dorosłym za to, co robią dla dzieci.

Od 1994 r. rozpoczął pracę w Urzędzie Miejskim w Kole na stanowisku inspektora ds. dzieci i młodzieży. Pracę zawodową i artystyczno-wychowawczą z Wartakami połączył z działalnością samorządową, najpierw jako radny miejski, a potem powiatowy. W latach 1994 – 1998 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej w Kole, a w latach 1998 – 2002 przewodniczącego Rady Powiatu Kolskiego, od 2002 r. do 2010 r. był członkiem Zarządu Powiatu Kolskiego.

W 2005 r. przeszedł na emeryturę i całkowicie poświęcił się pracy z Wartakami.

Druh Perzyński wychował całe pokolenia instruktorów harcerskich, zaszczepiając młodym ludziom narodowe i harcerskie wartości i ideały. Swoim talentem muzycznym, dużą wrażliwością artystyczną i zamiłowaniem do kultury inspiruje w wieloletniej już pracy społecznej dzieci i młodzież. Od wielu pokoleń przekazuje harcerskie idee, kształtuje postawy obywatelskie i patriotyczne i przyczynia się do promocji tych postaw. Społeczny autorytet, człowiek z pasją, kompozytor i autor tekstów większości piosenek wykonywanych przez „Wartaki”. W tym roku Zespół obchodzi 40-lecie działalności. Ta wielopokoleniowa harcerska drużyna artystyczna, dzięki druhowi Perzyńskiemu, wypracowała sobie prestiżowy status Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wielkopolskiej Chorągwi ZHP, ten honorowy tytuł posiada do dziś. W swoim dorobku druh może pochwalić się pracą z 9 pokoleniami członków Zespołu. W sumie to ok. 700 dzieci i młodzieży. Aktualnie jest 82 członków drużyny. Razem z zespołem przewędrował wiele zakątków Polski oraz Rosji, Czech, Bułgarii, Węgier, Włoch, Anglii, Niemiec i Ukrainy dając w sumie ok. 1500 koncertów. Dzięki niemu zespół był wielokrotnym laureatem międzynarodowego festiwalu dziecięco-młodzieżowego – Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach, zdobywając 8-krotnie „Złotą Jodłę” oraz „Grand Prix”(1998). Zespół uczestniczył też w Festiwalu Piosenki Harcerskiej w Siedlcach i Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Shanties” w Krakowie, gdzie wielokrotnie zdobywał nagrody i wyróżnienia. Reprezentował Chorągiew Wielkopolską m.in. na oficjalnych obchodach 60 rocznicy Bitwy na Monte Cassino, na Ogólnoświatowym Zlocie Harcerzy i Skautów w Krakowie z okazji 150-lecia harcerstwa. W uznaniu pracy z dziećmi i młodzieżą odznaczony został "Odznaką Zasłużony dla kultury polskiej" (2008), przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania też "Medalem Komisji Edukacji Narodowej" przez Minister Edukacji Narodowej (2011). Druh jest twórcą większości piosenek śpiewanych przez „Wartaki”. Wiele z nich stało się przebojami harcerskim i trafiły do podręczników szkolnych. Z inicjatywy druha "Wartaki" nagrywają swój materiał muzyczny na potrzeby widowisk i czy koncertów. Zasługą druha jest również własne, amatorskie studio nagrań. Zespół uczestniczył w nagraniach audycji telewizyjnych dla Telewizji Polskiej. Pracę Henryka Perzyńskiego, jak i sukcesy samego zespołu docenił Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadając im medal "Zasłużony dla kultury polskiej", wręczony podczas obchodów 35-lecia istnienia zespołu.
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (7)
były Wartak 16-12-2016 10:27
Wspaniały człowiek, prawdziwy społecznik. Sto lat w zdrowiu druhu Heniu!!!
| Zgłoś do usunięcia
byla uczennica jedynki 08-03-2016 22:21
A przecież Pan Perzyński uczył muzyki w szkole podstawowej nr 1. Nie pamiętam jak długo ale to po szkole nr 2 bo w latach 70 tych. No może nie były dla Pana Perzyńskiego ważne te lata.
| Zgłoś do usunięcia
popieram 04-11-2014 23:26
Panie Henryku powodzenia w wyborach do Rady Miejskiej!!!
| Zgłoś do usunięcia
Ola 22-10-2013 19:45
Najlepszy człowiek na świecie!
| Zgłoś do usunięcia
shrazan 08-10-2013 23:20
To właśnie jest prawdziwa ELITA tego miasta w porównaniu do cwaniaków, którzy robią wiele szumu, a niewiele z tego wychodzi. Człowiek z klasą, pasją, itp, itd.
| Zgłoś do usunięcia
ela 08-10-2013 15:06
Super facet,więcej takich ludzi do pracy z młodzieżą.Dużo zdrowia i samych sukcesów
| Zgłoś do usunięcia
bzyk 08-10-2013 11:54
Może warto by podać źródło informacji, bo odnoszę wrażenie, że ten tekst redakcja przypisuje sobie, a zapewne redakcji to on nie jest.
| Zgłoś do usunięcia