sim
bricomarche
Wiadomości Miasto Koło Stowarzyszenie kwestowało na cmentarzu

Stowarzyszenie kwestowało na cmentarzu

04-11-2013 10:34 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 5,620 | Komentarzy: 3
Jubiler Euro Koło
Stowarzyszenie kwestowało na cmentarzu
Foto:
W czwartek, 31 października, przed cmentarzem przy ul. Poniatowskiego członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą przeprowadzili coroczną zbiórkę pieniędzy.
Apelowaliśmy do Państwa, by odwiedzając groby bliskich nie omijać obojętnie kwestujących, bowiem jak zwykle działali w szczytnym celu. Okazuje się, że widok członków organizacji z puszkami w dłoni nie wywołuje zdziwienia ani komentarzy, kolanie popierają działania naszych społeczników i wspierają realizowane cele. – Nie bijemy rekordu, choć przyznaję, że dotąd w każdym kolejnym roku udało się zebrać więcej, w zeszłym było to ok. 3.500 zł – powiedział prezes stowarzyszenia Grzegorz Mokrzycki. Przypomnijmy, że akcję zbierania dobrowolnych datków w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych na katolickim cmentarzu parafialnym w Kole na rzecz renowacji historycznych i zabytkowych płyt nagrobnych, nagrobków i grobów nie mających już opiekunów, została zapoczątkowana w 2003 r. w porozumieniu z włodarzem cmentarza, proboszczem parafii Podwyższenia Św. Krzyża, ks. kanonikiem Józefem Wronkiewiczem. Dzięki zebranym funduszom w latach 2003–2012 dokonano renowacji łącznie 16 obiektów. Od zeszłego roku cel tej szczytnej inicjatywy uległ zmianie. Tegoroczna kwesta, wzorem ubiegłorocznej, przeznaczona będzie na zagospodarowanie i budowę pomnika ofiar hitlerowskiego nalotu na dworzec kolejowy w Kole w dniu 2 września 1939 r. Odsłonięcie pomnika planowane jest na 75 rocznicę nalotu, tj. w dniu 2 września 2014r.

Warto wspomnieć, że Koło i Krotoszyn mają okruch wspólnej historii, 2 września 1939 r. pociąg ewakuacyjny Krotoszyna na dworcu kolejowym w Kole został ostrzelany przez niemieckiego agresora. Oba miasta oddają cześć ofiarom tych tragicznych wydarzeń, co pozwoliło samorządom, stowarzyszeniom, regionalistom, nawiązać współpracę. By w godny sposób uczcić pamięć ofiar, wspólnym staraniem, udało się ogłosić i rozstrzygnąć konkurs na projekt rzeźby upamiętniającej ofiary bombardowania kolskiego dworca kolejowego przez hitlerowców 2 września 1939 r. oraz zagospodarowania mogiły zbiorowej na kolskiej nekropolii. Adresowany był do młodzieży miejscowego Zespołu Szkół Plastycznych. Jego organizatorzy - Miejski Dom Kultury, organizacja oraz Urząd Miejski – powołali stosowne jury, które oceniło 14 prac i przyznało I nagrodę projektowi Aleksandry Zdrodowskiej. Właśnie na realizację tego konceptu gromadzone są pieniądze, a SPMK/Wartą zamierza na ten cel przeznaczyć w całości pokłosie tegorocznej i ubiegłorocznej zbiórki.

Odwiedziliśmy kwestujących. Dowiedzieliśmy się, że grono zbierających znów się poszerzyło. Niegdyś z puszkami w dłoni do ludzi wychodzili wyłącznie członkowie stowarzyszenia, później dołączyli radni, harcerze, a ostatnio również młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole. Co więcej, uczniowie z LO prawdopodobnie obejmą opieką tę mogiłę zbiorową. Już wiadomo, że projekt zostanie zrealizowany. – Zgromadziliśmy środki na budowę pomnika ofiar nalotu na dworzec kolejowy, dzięki samorządom kolskiemu i krotoszyńskiemu, naszemu stowarzyszeniu oraz Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Krotoszyńskiej – dodał prezes SPMK/Wartą. –Jesteśmy szczęśliwi, że „pobudziliśmy” społeczeństwo Krotoszyna, które też kwestowało na nasz wspólny cel. Gdyby nie wielka pomoc, sami zbieralibyśmy na tę 30-metrową mogiłę około 20 lat! Autorką projektu pomnika jest kolanka, marzymy, że wykonawca także będzie z naszego miasta. Sens naszych działań zobaczymy 2 września 2014 r., podczas odsłonięcia granitowego pomnika. Będzie to wielki dzień. Nie zapominajmy, że wystawiony także zostanie spektakl wg scenariusza Dariusza Matysiaka z „kolską obsadą”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (3)
Kaziu 19-11-2013 16:09
My mamy podwójny pomnik na cmentarzu i jest problem ze sprzątaniem a te panie sprzątają tak dużą mogiłę przez cały rok i jest tam zawsze czysto, to ja podziwiam te panie. A tak na marginesie - to chciałbym się dowiedzieć ile pieniędzy zebrano na tegorocznej zbiórce przy cmentarzu. Może ktoś wie bo ja nigdzie się nie doczytałem.
| Zgłoś do usunięcia
STEFANIA SKĄPSKA 04-11-2013 12:32
SZANOWNY PANIE DOTYCHCZAS PRZEZ WIELE LAT I KILKA RAZY W MIESIĄCU SPRZATAŁY TĘ MOGIŁE P. MARIA WILK P. TERESA BRZOSKA OD 2 LAT XZŁONKINIE ST. PRZY. MIASTA KOŁA
| Zgłoś do usunięcia
Kaziu 04-11-2013 11:23
Skoro uczniowie LO w Kole "prawdopodobnie obejmą opieką tę mogiłę zbiorową" to chciałbym się dowiedzieć kto obecnie opiekuje się tą mogiłą bo nikt na ten temat nie pisze a jest tam zawsze czysto. Proszę o informacje.
| Zgłoś do usunięcia