sim
bricomarche
Wiadomości Miasto Koło Remont kaplicy cmentarnej

Remont kaplicy cmentarnej

25-11-2013 16:48 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 3,052 | Komentarzy: 0
Jubiler Euro Koło
Remont kaplicy cmentarnej
Foto:
Kaplica cmentarna znajdująca się na cmentarzu parafialnym w dzielnicy Kaliskiego Przedmieścia w Kole, należąca do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego pobudowana została na początku XX wieku kiedy proboszczem tej parafii był ks. prałat Edward Narkiewicz. Ostatni remont został przeprowadzony w latach sześćdziesiątych XX wieku za proboszcza ks. prałata pułkownika Serafina Opałko.
Przez ten okres czasu (50 lat) nie robiono żadnego remontu ani konserwacji. Warunki atmosferyczne robiły swoje. Korodowały elementy stalowe, odpadały tynki, dach zaczął przeciekać. Gdy proboszczem został 17 lat temu ks. Józef Wronkiewicz pierwszą jego czynnością była ocena stanu technicznego zabytków które są pod ochroną. Na liście naprawy i konserwacji znalazła się cmentarna kaplica, a dokładniej przeciekający dach z postawioną wieżą i złamanym z powodu korozji krzyżem. Naprawa dachu z wymianą wieży i nowym krzyżem rozpoczęła się w miesiącu czerwcu 2013 roku. O tej pracy ks. proboszcz powiadomił wiernych. Zebrane środki finansowe w każdą drugą niedziele miesiąca zostały przeznaczone na remont (taca). Kolanie to hojni ludzie, swymi datkami wsparli poczynania księdza i sowicie dołożyli się do tej budowy. Jak łatwo obliczyć wymiana częściowa dachu i innymi pracami murarskimi trwała około 5 miesięcy. Wieża jest wykonana z drewna sosnowego konserwowanego przez dwa tygodnie. Całość jest obita blachą cynkową- tytanową. Ksiądz proboszcz Józef Wronkiewicz powiedział że dzięki ofiarności wiernych i pomocy Urzędu Miasta prace udało się sfinalizować.

– Za pośrednictwem Ładu Bożego chcę podziękować wszystkim wiernym którzy wsparli nasze roboty – mówi ks. proboszcz Józef Wronkiewicz –Bez ich pomocy remont byłby niemożliwy. Dziękuję za zrozumienie, życzliwość i modlitwę, dobre słowo. Następne pokolenia będą korzystać z tego dzieła przez następne 50 lat. Jeszcze raz dziękuję wiernym za pomoc materialną jak i modlitwę do Pana Boga o pomyślne przeprowadzenie remontu.

Całość prac została wykonana przez firmę BUD–WAT pana Tadeusza Wałeckiego ze Straszkowa, gmina Kościelec. Wysokość wieży wynosi 10 metrów.
Michał Chojnacki.
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!