sim
kol-net
Wiadomości Miasto Koło Na skrzyżowaniu znacznie bezpieczniej

Na skrzyżowaniu znacznie bezpieczniej

12-12-2013 13:10 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 4,539 | Komentarzy: 3
Na skrzyżowaniu znacznie bezpieczniej
Foto:
zacisze
Wystarczyło zamontować urządzenie rejestrujące wykroczenie jakim jest przejazd na czerwonym świetle, na skrzyżowaniu ulic Rawity-Witanowskiego z Dąbską w Kole, a w tym newralgicznym punkcie miasta od roku nie było ani jednego wypadku! Taki pomysł na poprawę bezpieczeństwa miała Straż Miejska, i po roku pracy rejestratora przyznać trzeba, że był to strzał w dziesiątkę.
Wielu z nas ma zapewne w pamięci tragiczny w skutkach wypadek autobusu przewożącego dzieci do szkoły, do którego doszło na feralnym skrzyżowaniu. Podobnych, choć nie tak drastycznych zdarzeń było wiele, więc należało znaleźć sposób na zdyscyplinowanie kierowców, zagrażających sobie i innym użytkownikom drogi. Brak wyobraźni u wielu kierowców sprzyja mylnej opinii, że przejazd na czerwonym świetle nie zagraża bezpieczeństwu, tymczasem to poważne wykroczenie, karane mandatem w wysokości 300-500 zł i utratą 6 punktów. Choć znany jest przepis mówiący o konieczności zatrzymania się gdy zgaśnie „zielone”, ani kodeks, ani groźba kary nie były tak skuteczne, jak rejestrator. Porównując statystyki z dwóch ostatnich lat, liczba wykroczeń na tym odcinku drogi zmniejszyła się o połowę, nie było ani jednego wypadku, a żadna z kilku kolizji nie została wywołana tym wykroczeniem.

Strażnicy, analizując rok działania urządzenia przyznali, że udało im się zmobilizować kierowców do przestrzegania przepisów, czyli poprawić bezpieczeństwo we wrażliwym punkcie miasta. Ze względu na wysoką skuteczność tego działania prewencyjnego, można się spodziewać w przyszłości montażu urządzeń w kolejnych, niebezpiecznych, kolskich rejonach. O tym jednak zdecydować muszą analizy policyjnych statystyk zdarzeń drogowych.

UM KOŁO
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (3)
Michał 12-12-2013 18:17
Powinni również zamontować taki radar wzdłuż ulicy dąbskiej, poprawić nawierzchnię drogi przed samym sygnalizatorem wzdłuż obwodnicy (zobaczcie jak to wygląda na zdjęciu tragedia po prostu) i przede wszystkim zamontować licznik światła który pokazywałby przez jaki czas będzie światło zielone. Wtedy byłoby znacznie bezpieczniej.
| Zgłoś do usunięcia
yuio 12-12-2013 17:11
A może dlatego, że wreszcie ktoś poprawił sygnalizację świetlną??? Ale propaganda dopada i ten portal niestety..
| Zgłoś do usunięcia
Feliks 12-12-2013 15:00
Chyba te fotoradary powinny być ustawione do rejestracji na wyjeżdżających z Koła i z Powiercia, bo czują się w pełni bezkarni. Najczęściej jeżdżę obwodnicą i widzę samochody wjeżdżające na czerwonym, przyhamowujące na wjeździe i rura. Ale ich oczywiście nikt nie kontroluje, bo teoria że wszystkiemu winne tylko i wyłącznie samochody na obwodnicy mogłaby zostać szybko nadwątlona. Tak więc teraz jadąc obwodnica uważajcie na wyjeżdżających z Powiercia.
| Zgłoś do usunięcia