sim
naturhouse
Wiadomości Miasto Koło Kolędy na Jazzowo [FOTO]

Kolędy na Jazzowo [FOTO]

16-12-2013 09:20 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 1,773 | Komentarzy: 0
Jubiler Euro Koło
Kolędy na Jazzowo [FOTO]
Foto:
Tradycyjne kolędy dobrze znane wszystkim , którym święta Bożego Narodzenia są bliskie, można usłyszeć co roku w różnych aranżacjach. Tym razem nasze przedszkolaki mogły posłuchać ich wersji jazzowych w wykonaniu wokalistki Kamili Jaskrowskiej. Współpracuje ona z zespołami coverowymi , jazzowymi, występuje w duetach jazzowych, jest muzykiem sesyjnym. Współpracuje także z muzykami Filharmonii Łódzkiej.
Jako profesjonalny muzyk jest też trenerem emisji głosu i doskonali adeptów sztuki wokalnej. Wielokrotnie wspomagała też swoim głosem wykonawców muzycznych w popularnym programie „Must Be The Music”, gdzie śpiewała partie w chórkach. Pani Kamila odwiedziła nasze przedszkole zaproszona do udziału w koncercie świątecznym przygotowanym dla przedszkolaków przez muzyków Muzycznej Agencji Artystycznej Art Es z Łodzi. Jej miękki , ciepły głos wprowadził małych melomanów w świąteczny nastrój przybliżając nieco ten magiczny moment roku, na który dzieciaki czekają z utęsknieniem. Koncert poprowadził zaprzyjaźniony z Gromadką Misia Uszatka pan Sławomir Bartkiewicz, akompaniując wokalistce na instrumentach klawiszowych i opowiadając o zwyczajach świątecznych w różnych zakątkach świata.

Od pana Sławka przedszkolaki dowiedziały się m. in. jak obchodzi się Boże Narodzenie w katolickim Peru. Była to jednocześnie podróż kulturoznawcza, z której przedszkolaki dowiedziały się co dla tradycji świąt w Polsce i Peru jest wspólne, a co odmienne. Podobieństwa dotyczą przede wszystkim historii Świętej Rodziny, narodzin Jezusa, Trzech Królów , gwiazdy betlejemskiej i szopki, bez której świąt w stolicy Peru Limie nie można sobie wyobrazić. Wszechobecne peruwiańskie aniołki figurki popularne jako świąteczne ozdoby ubrane w tradycyjne peruwiańskie stroje, choć wyglądają nieco egzotycznie to tak samo uosabiają doskonałość, czystości i dobro. Różnią się za to od polskich podawane na peruwiańskim świątecznym stole potrawy, z których najbardziej popularnymi są indyk lub kurczak z musem jabłkowym oraz panneton tj. ciasto z suszonymi owocami popijane gorącą czekoladą. Do kolacji wigilijnej Peruwiańczycy siadają jednak dopiero o północy , kiedy u nas czas na Pasterkę.
A kolędy? Oczywiście i w Peru śpiewa się kolędy, jedne spokojne , nastrojowe inne skoczne zachęcające do tańca, który jest wyrazem radości z narodzin Jezusa, podobnie jak rozświetlające niebo sztuczne ognie czy odgłosy wybuchających petard.

Świąteczne opowieści pana Sławka przeplatane kolędami w wykonaniu pani Kamili Jaskrowskiej przypomniały małym i dużym uczestnikom koncertu o sensie i symbolice Świat Bożego Narodzenia. A świątecznych symboli nie zabrakło w wykonanych w czasie koncertu kolędach. Przedszkolaki wysłuchały polskiej kolędy „Mizerna cicha” , którą wielu wokalistów włącza do repertuaru w czasie świątecznych koncertów a także nagrywa i wydaje na płytach i albumach muzycznych oraz „Tryumfy Króla Niebieskiego”. Razem z panią Kamila Jaskrowska przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem śpiewały kolędy „Przybieżeli do Betlejem „ i „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Nie w popularnej, lecz pięknej jazzowej interpretacji pani Kamila zaśpiewała też znaną wszystkim bożonarodzeniowa piosenkę „Jingle bells”, ujawniając w wykonaniu swoją ogromną wrażliwość i muzyczną wyobraźnię. Nie zabrakło też innego muzycznego symbolu świat Bożego Narodzenia , utworu „White Christmas”, który z pewnością przedszkolaki usłyszą nie raz w czasie świąt przy okazji emitowanych w telewizji programów świątecznych.

Bożonarodzeniowy koncert „Kolędy na jazzowo” był jakby przedsmakiem świąt, na które przedszkolaki cieszą się już teraz, a które w jazzowej aranżacji „smakowały” wybornie za sprawą pani Kamili , głównego gościa tego muzycznego spotkania.

Pozostaje życzyć radosnych i ciepłych Świąt Bożego Narodzenia wszystkim, dla których ważna jest tradycja i kultura , a którzy tak jak przedszkolaki z PM 5 w Kole zgłębiają jej znaczenie przez kontakt z muzyką i słuchanie kolęd.
oprac. R. Z PM 5 Koło
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!