sim
mycenter
Wiadomości Miasto Koło Problemy finansowe SP4

Problemy finansowe SP4

12-02-2014 09:52 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 3,827 | Komentarzy: 2
Jubiler Euro Koło
Problemy finansowe SP4
Foto:
Od początku roku było słychać o problemach związanych z tegorocznym finansowaniem Szkoły Podstawowej nr 4 w Kole, szkoły gdzie na dzień dzisiejszy uczy się 130 uczniów (29 z miasta Koła, reszta to dzieci z Gminy Koło i Gminy Osiek Mały).
Wczoraj odbyło się spotkanie w sali sesyjnej Ratusza Miejskiego, gdzie wypracowywano wspólne stanowisko między miastem a gminą. W Ratuszu pojawili się również przedstawiciele pracowników placówki oraz rodziców uczących się w niej, było to już kolejne spotkanie w tej sprawie.

Subwencja ministerstwa dla Szkoły Podstawowa nr 4 w Kole jest na wysokości 580tys. złotych, aby bilans wyszedł na zero należy z budżetów dołożyć 353 tysiące złotych. Od 2012 roku Gmina Wiejska Koło dokładała do działania tej szkoły określoną kwotę. Na początku było to aż 150 tys. złotych. W tegorocznym budżecie gminy Koło znalazła się kwota w wysokości 100 tys. złotych jednak Rada Gminy Koło na grudniowej sesji uchwalając swój budżet zdjęła tę kwotę i przeznaczyła na inny cel, a cały obowiązek utrzymania szkoły spadł na miasto, chociaż uczy się w niej 22% uczniów z terenu Koła.

Całe zamieszanie wokół szkoły nr 4 powstało w wyniku tej właśnie decyzji Rady Gminy Koło. Po informacji o nie udzieleniu pomocy finansowej na wsparcie działalności szkoły Burmistrza miasta Koła postanowił rozmawiać. Przez ostatnie tygodnie odbyło się kilka spotkań w tej sprawie, a na wczorajszym padła deklaracja ze strony władz gminy Koło o dofinansowaniu placówki kwotą w wysokości 70 tys. złotych.

Wśród rodzin uczniów SP4 krążyła plotka, że zamkną szkołę, wielu z nich szukało już nawet alternatywy co do edukacji swoich pociech. Jednak jak zapewnia burmistrz - taka decyzja nie zapadnie.

Wczorajsze spotkanie miało na celu uściślić zasady działania placówki i jej współfinansowania. Wyniki spotkania zostaną przekazane Komisji Oświaty, która będzie podejmowała decyzje. Piotr Fret (wójt gminy Koło) twierdzi, że na ile było stać gminę, na tyle proponują swoją współpracę w finansowaniu szkoły. Jak wiemy z deklaracji włodarzy miasta i gminy nie jest to ostatnie spotkanie w tej sprawie.

Foto: F&A MEDIA
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (2)
Gość 12-02-2014 23:15
Przecierz burmistrz dostaje subwencje na dzieci uczące się w danej szkole i pieniądze z ministerstwa,a co do wydatków ,to niech Burmistrz zastanowi się nad ściągnięciem inwestycji do Koła ,bo za moment będzie tu drugie Dąbie,jego kadencja być może dobiega końca ,więc Pan burmistrz niewiele przejmuje się już jakimkolwiek rozwojem Koła...to takie smutne...szkoda ,bo mamy naprawdę wile możliwości jako miasto...tylko porządnego włodarza ciągle brakuje...
| Zgłoś do usunięcia
gość 12-02-2014 12:17
Wójt Gminy Koło przekaże tylko 70,000,. to owiele za mało.Dlaczego Burmistrz musi dokładać takie duże pieniądze do utrzymania tej szkoły.Pieniądze są potrzebne bo wydatków w mieście bardzo dużo.Ciekawe czy rodzice dzieci, kadra szkoły nr 4 docenia decyzję Burmistrza
| Zgłoś do usunięcia