sim
bricomarche
Wiadomości Miasto Koło Tomasz Kos odebrał Honorowego Obywatela [VIDEO]

Tomasz Kos odebrał Honorowego Obywatela [VIDEO]

28-10-2014 15:22 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 6,084 | Komentarzy: 4
Jubiler Euro Koło
Tomasz Kos odebrał Honorowego Obywatela [VIDEO]
Foto:
Cztery lata musieli radni Rady Miasta czekać, aby wręczyć Tomaszowi Kosowi akt nadania Honorowego Obywatela Miasta Koła. Wszystko za sprawą rzadkich wizyt najbardziej znanego kolskiego piłkarza w rodzinnym mieście. Podczas dzisiejszej, ostatniej tej kadencji sesji uroczyście wręczono odznaczenie również Dariuszowi Matysiakowi.
W dniu 28.04.2010 r. do Kapituły działającej przy Radzie Miejskiej w Kole wpłynął wniosek o nadanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Koła Panu Tomaszowi Kosowi, wystosowany przez radnych Andrzeja Sobisia oraz Sławomira Grabowicza, o treści:

My niżej podpisani zgłaszamy wniosek do Kapituły przy Radzie Miejskiej w Kole o nadanie Honorowego Obywatela Miasta Koła Tomaszowi Kosowi, piłkarzowi - wychowankowi naszego klubu „Olimpia” Koło, w którym to rozpoczynał swoją bogatą karierę sportową, w związku z Jubileuszem 90 - lecia klubu.

We wniosku zostało zawarte uzasadnienie niniejszej prośby następującej treści:

Tomasz Kos urodzony 4 kwietnia 1974 roku w Kole. Swoją bogatą karierę sportową rozpoczynał w SKS „Płomień” przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Kole, pod okiem trenera p. Wiesława Tomczyka.

Z tym klubem zdobył l miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Piłkarskim organizowanym przez gazetę „Sztandar Młodych”. Następnie kolejne lata tzn. 1989 - 1993 spędził w klubie sportowym „Olimpia” Koło, w którym to podnosił swoje umiejętności piłkarskie. Przy okazji rozgrywania meczów towarzyskich organizowanych z drużynami I ligowymi: Zawiszą Bydgoszcz, Miliarderem-Sokół Pniewy a także Orłami Górskiego, został zauważony jako młody obiecujący zawodnik. Zaprocentowało to przejściem w 1993 r. do drużyny Sokoła Pniewy, w którym to pod okiem trenera Adama Topolskiego zdobywał szlify piłkarza I-ligowego. Pierwszym występem w I-lidze był mecz z Legią Warszawa. W latach 1993-1996 rozegrał 64 mecze, strzelając 6 bramek.

Następnie w latach 1996-1999 był zawodnikiem I-ligowego klubu ŁKS Łódź, w którym to rozegrał 78 meczów, strzelając bramkę. W czerwcu 1998 roku świętował zdobycie mistrzostwa Polski.

Kolejne lata jego szybkiej kariery to gra w klubach zagranicznych. W 1999 roku przechodzi do II ligowego klubu niemieckiego FC Gutersloch. W klubie tym rozegrał 14 meczów, strzelając 1 bramkę.

Swoją pracą, zaangażowaniem i grą potrafił zjednać sobie sympatię kibiców i trenerów klubów. Jego dobra postawa sprawiła, iż w lipcu 1999 roku zmienił klub na 1.FC Nurnberg, z którym to w czerwcu 2000 roku świętował awans do I Bundesligi. W barwach tegoż klubu w latach 1999-2004 rozegrał 102 spotkania, strzelając 1 bramkę. W ostatnim okresie swojej gry w tym klubie, swoją grą, pracą dostąpił zaszczytu piastowania funkcji kapitana drużyny.

Przykra kontuzja uniemożliwiła mu na krótko kontynuację kariery sportowej, jednak upór doprowadził go do powrotu na boisko piłkarskie. Od 2004 roku dalszą karierę kontynuuje do chwili obecnej w zespole FC Erzgebirge Aue, w którym to rozegrał około 160 meczów, strzelając 3 bramki. Obecnie piastuje również funkcję kapitana drużyny, wzbudzając duży szacunek wśród miejscowych zawodników.

W reprezentacji Polski rozegrał 3 spotkania: 15 listopada 2000 roku z Islandią, 21 sierpnia 2002 roku z Belgią, 7 września 2002 roku z San Marino. Był bliski wyjazdu na Mistrzostwa Świata w Korei i Japonii w 2002 roku.

Całą swoją karierę do chwili obecnej prowadzi na pozycji środkowego obrońcy. Dzięki swojemu uporowi, systematycznej pracy i pasji jaką była piłka nożna, osiągnął to wszystko co może osiągnąć piłkarz.

Nigdy nie wstydził się, że pochodzi z Koła, małej miejscowości gdzie też rodzą się talenty na miarę gry w klubach pierwszoligowych ligi polskiej i niemieckiej.

Nie zapominał też o swoim mieście, jak tylko mógł to chętnie wspomagał organizację turniejów dla juniorów organizowanych przez klub „Olimpia” Koło czy poprzez zakup strojów sportowych dla młodych piłkarzy.

Możemy go stawiać za przykład dla całej kolskiej młodzieży piłkarskiej, że praca, jeszcze raz praca może ich doprowadzić do takich wyników jakie osiągnął Tomasz Kos.

Przedstawiając, jakże bogatą karierę piłkarską naszego rodaka, który poprzez swoją grę na pewno godnie reprezentował nie tylko nasze miasto ale i Polskę - mamy nadzieję że przy okazji Jubileuszu 90-lecia klubu sportowego „Olimpia” Koło Kapituła pozytywnie zaopiniuje nasz wniosek.

W związku ze złożonym wnioskiem w dniu 18.05.2010 r. odbyło się posiedzenie Kapituły opiniującej wnioski o nadanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Koła, która po zapoznaniu się z w/w materiałem poprosiła wnioskodawców o uzupełnienie wniosku w zakresie wyjątkowych zasług Pana Tomasza Kosa dla miasta (dot. np. promocji miasta Koła). W dniu 16.06.2010 r. wnioskodawcy złożyli uzupełnienie wniosku o następującej treści:

W ślad za złożonym przez nas wnioskiem o nadanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Koła oraz pismem Kapituły z dnia 19.05.2010 r. nr. BR.0065-10-1/l0, chcielibyśmy jako wnioskodawcy uzupełnić nasz wniosek o co prosiła w swoim piśmie Kapituła.

Jako wnioskodawcy, mamy świadomość że przyznanie tak zaszczytnego tytułu dla sportowca może być problemem dla Kapituły, jednak chcielibyśmy nadmienić, że już kilku sportowców nie pochodzących z naszego Miasta otrzymało ten zaszczytny tytuł.

Dla nas już sama jego obecność w reprezentacji Polski i reprezentowanie ich barw w Europie jest dużym na pewno zaszczytem dla mieszkańców naszego miasta jak i dla trenującej młodzieży dążącej do tegoż samego celu. Jednocześnie nadmieniamy o:

- jego pomocy sponsorowskiej w organizacji turniejów dla juniorów,
- zakupie strojów sportowych i sprzętu sportowego dla piłkarzy naszego klubu,
- udziale w licznych spotkaniach z młodzieżą nie tylko w klubie ale również w szkołach, świetlicach osiedlowych propagujących rozwój fizyczno-ruchowy naszej młodzieży poprzez piłkę nożną,
- branie czynnego udziału w akcjach charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych i nie tylko,
- pomoc i wsparcie dla zdolnych piłkarzy z naszego miasta przy podnoszeniu swoich kwalifikacji sportowych w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Łodzi.

Podczas swojej długiej i owocnej kariery sportowej, udzielając licznych wywiadów w polskiej prasie sportowej a także i zagranicznej, z dumą podkreślał swoje korzenie sportowe iż wywodzi się z małego miasta Koła, gdzie również rodzą się wielkie talenty sportowe i nie tylko.

Wobec powyższego w dniu 23.06.2010 r. Kapituła odbyła kolejne posiedzenie na którym wniosek o nadanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Koła Panu Tomaszowi Kosowi został zaopiniowany przez Kapitułę pozytywnie.

Drugą osobą, która od dzisiaj poszerzyła szeregi Honorowych Obywateli jest Dariusz Matysiak twórca przedstawienia "Warthbrucken", który okazał się ogromnym sukcesem. To pierwsze takie przedsięwzięcie teatralne, w które włączyli się sami mieszkańcy. Wiele składników miało wpływ na sukces przedstawienia. Jak zapowiedział autor sztuki - to nie koniec jego działalności na rzecz Koła.F&A MEDIA
Materiał o Tomaszu Kosie pochodzi ze strony www.kolo.pl
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (4)
lok 29-10-2014 10:05
Tomek Kos najlepszy pilkarz w histori Kola gratulacje.
| Zgłoś do usunięcia
Tomasz 29-10-2014 09:34
@kol;anka, Tomasz Kot? Może od razu Tomasz Lis?
| Zgłoś do usunięcia
p 28-10-2014 19:09
wow, aż 3 bramki w całej karierze, no, no, no, zasłuzył na honory
| Zgłoś do usunięcia
kolanka 28-10-2014 16:19
Tomasz Kot to człowiek; piłkarz, który zawsze z dumą identyfikował się z naszym miastem. Jest jak do tej pory najbardziej utytułowanym piłkarzem pochodzącym z Koła, dlatego w pełni należy Mu się ten tytuł. Pan Matysiak? Hmm tylko przedstawienie i już tak wielki tytuł?
| Zgłoś do usunięcia