(6)
Mgła -2
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej w Kole

Autor: 02 Styczeń 2015 przeczytasz w ok. 2 min.
Plan Gospodarki Niskoemisyjnej w Kole
©
(6) | Czytano:
9,325 razy | przeczytasz w ok. 2 min.

Kolejną informacją jaką przekazał mediom Burmistrz Miasta w tym tygodniu był Plan Gospodarki Niskoemisyjnej. Co to jest? i w jakim celu zostanie stworzone? O tym w dalszej części artykułu.

R E K L A M A
6
Czytano:
9,325 razy
Udostępnij
Z O B A C ZK O N I E C Z N I E
Nocna akcja gaśnicza w centrum Koła
Gmina Miejska Koło przystąpiła do opracowania PLANU GOSPODARKI NISKOEMISYJNEJ (PGN). Jest to strategiczny dokument, który opisuje kierunki działań zmierzających do osiągnięcia celów pakietu klimatyczno-energetycznego w zakresie: redukcji emisji gazów cieplarnianych, zwiększenia udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, zwiększenia efektywności energetycznej oraz poprawy jakości powietrza, jak również zmiany postaw konsumpcyjnych użytkowników energii.

Działania prowadzone w ramach PGN umożliwią poprawę stanu środowiska i jakości życia mieszkańców miast i gmin. Zadania obejmują kontynuację rozpoczętych w latach poprzednich działań w zakresie zmierzającym do ograniczenia emisji zanieczyszczeń pyłowo – gazowych, termomodernizacji budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, modernizacji i rozbudowy sieci drogowej, zmniejszenia energochłonności oświetlenia ulicznego oraz innych dziedzin funkcjonowania Gminy. Dobrze opracowany PGN pozwoli podnieść szanse Gminy Miejskiej Koło i jej Mieszkańców na uzyskanie dofinansowania ze środków krajowych i Unii Europejskiej, w tym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Wielkopolskiego na lata 2014-2020.

Na realizację projektu Gmina Miejska Koło otrzymała, w ramach przeprowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie konkursu, dotację z Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w wysokości 85% kosztów kwalifikowalnych projektu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 – 2013 w ramach działania 9.3. Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej - plany gospodarki niskoemisyjnej.

Dokument obejmie swoim zakresem opracowanie planu gospodarki niskoemisyjnej, stworzenie bazy danych inwentaryzacji CO2, niezbędne szkolenia dla pracowników, promocję projektu, aktualizację projektu założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe oraz przeprowadzenie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko PGN.

Przedstawione zostaną działania w zakresie ograniczenia emisji, poprawy efektywności gospodarki oraz zwiększenia ilości energii z odnawialnych źródeł.

Efektem końcowym PGN będzie zestaw działań nakierowanych bezpośrednio i pośrednio na redukcję emisji gazów cieplarnianych, a także instrumentów, które wspomogą wszystkich uczestników realizacji Programu w przechodzeniu na gospodarkę niskoemisyjną.

„Gospodarka niskoemisyjna” (ang. low emission economy) oznacza gospodarkę charakteryzującą się przede wszystkim oddzieleniem wzrostu emisji gazów cieplarnianych od wzrostu gospodarczego, głównie poprzez ograniczenie wykorzystania paliw kopalnych. Gospodarka niskoemisyjna opiera się przede wszystkim na efektywności energetycznej, wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii i zastosowaniu technologii ograniczających emisję.

Koncepcja tworzenia i realizacji Planów Gospodarki Niskoemisyjnej wynika z polityki klimatycznej Unii Europejskiej i międzynarodowych zobowiązań Polski do redukcji emisji gazów cieplarnianych określonych przez ratyfikowany Protokół z Kioto ustalony na forum Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu.

Wykonawcą Planu Gospodarki Niskoemisyjnej jest Pomorska Grupa Konsultingowa Spółka Akcyjna; ul. Gdańska 76; 85-021 Bydgoszcz; www.pgksa.pl

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (6)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Judex · 18 Styczeń 2016
Nie mam nic przeciwko energii odnawialnej jest to bardzo potrzebne w naszym mieście . Budowa geotermii powinna przebiegać na zdrowych zasadach finansowych ,nic na szybko. Przeglądałem koszty ogrzewania energią tradycyjną a energią odnawialną są około20% większe ,co nie oznacza aby się tym tematem nie zajmować.Wielką koniecznością jest budowa ciepłociągu na Stare Miasto i osiedle Płaszczyzna . To powinien być piorytet .Tym powinien zająć się MZEC łącznie z pozyskaniem środków europejskich na ten cel. Proponowałbym aby rada nadzorcza MZEC wzieła się ostro do roboty anie tylko opowiadać jaki to dobrobyt przyniesie budowa geotermii .Rada nadzorcza MZEC powinna dbać o interes firmy i miasta, a nie tylko o prywatne interesy jak opendzlować MZEC.
Kolanin · 03 Styczeń 2015
zainteresowanie A ty myślisz że poprzedni burmistrz od razu wszystko zaczął robić ile czasu tez nic nie robił i tak samo było krytykowanie niech się burmistrz wykaże a planowanie i uzbieranie kasy na coś to też nie jest tak na szybko więc lepiej poczekać niż krytykować.
zainteresowanie · 02 Styczeń 2015
No cóż od połowy listopada minęło niewiele. W wielu zakładach pracy pracownik musi się wykazać wcześniej umiejętnościami. Niektórzy na stażu wiedzą , że mają te pół roku na naukę. Niektórzy niestety są zwalniani za nic niezrobienie po miesiącu, co dziwne, ale takie jest widzimisię szefów. Co robią w tym czasie radni? Połowa miesiąca ok...wiadomo zapoznają się ale minął grudzień..i co ktoś z nich zrobił? Sprawozdania napisane? Za ten miesiąc dostali kasę ... prawda? Niemałą kasę. No i więc niech powiedzą czy na nią zarobili? Ile godzin pracy w grudniu mieli jako radni? Ile trwały sesje? ? W końcu to nie są małe pieniądze. Nie małe nie. Tłumaczenia,ze mają również inna pracę....a kogo to obchodzi? Chciałeś pracować jako radny to pracuj i wykazuj się co miesiąc. Bo dostajecie kasę co miesiąc. Wielu by taką chciało i ma na to czas. To są bezrobotni, wielu po studiach, wielu po średniej ale to chyba wystarczy? I mają czas. Może Was zastąpią?
Żabcia · 02 Styczeń 2015
Ludzie !!! pozwólcie nowo wybranemu burmistrzowi się wykazać, nie oczekujcie , że za pomocą zaczarowanej różdżki zmieni Koło i wszystko wokół z dnia na dzień dajcie mu czasu, nie krytykujcie!!
gosscc... · 02 Styczeń 2015
Lanie wody........... Może jakies konkrety? Kto, co i za ile ?
ela · 02 Styczeń 2015
Czyli znów pozostajemy w krainie pozornych działań jakimi częstuje nas pan burmistrz. Ciekawe jakie pieniądze pójdą na to opracowanie, do kiedy będzie ono zrealizowane i jakie podmioty - firmy będą tym planem objęte.
Inne
Policjanci odwiedzili Przedszkole Miejskie nr 3 w Kole
17 godziny temu 1,056

Policjanci odwiedzili Przedszkole Miejskie nr 3 w Kole

Inne
Zapobieganie oszustwom: Policja spotyka się z seniorami w Osieku Małym
17 godziny temu 1,221

Zapobieganie oszustwom: Policja spotyka się z seniorami w Osieku Małym

Powiat Kolski
Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim
19 godziny temu 9,302

Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim

Miasto Koło
Odszedł od nas wieloletni Radny Rady Miejskiej - Andrzej Cesarz
20 godziny temu 7,465 8

Odszedł od nas wieloletni Radny Rady Miejskiej - Andrzej Cesarz

Gmina Kościelec
Zebranie Zarządu Gminnego ZOSP RP w Kościelcu
21 godziny temu 777

Zebranie Zarządu Gminnego ZOSP RP w Kościelcu

Gmina Babiak
Podcast: Podsumowanie kadencji Wójta Wojciecha Chojnowskiego
21 godziny temu 1,177 2

Podcast: Podsumowanie kadencji Wójta Wojciecha Chojnowskiego

R E K L A M A