sim

Wiadomości Miasto Koło Plan Gospodarki Niskoemisyjnej w Kole

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej w Kole

02-01-2015 09:59 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 8,621 | Komentarzy: 6
Jubiler Euro Koło
Plan Gospodarki Niskoemisyjnej w Kole
Foto:
Kolejną informacją jaką przekazał mediom Burmistrz Miasta w tym tygodniu był Plan Gospodarki Niskoemisyjnej. Co to jest? i w jakim celu zostanie stworzone? O tym w dalszej części artykułu.
Gmina Miejska Koło przystąpiła do opracowania PLANU GOSPODARKI NISKOEMISYJNEJ (PGN). Jest to strategiczny dokument, który opisuje kierunki działań zmierzających do osiągnięcia celów pakietu klimatyczno-energetycznego w zakresie: redukcji emisji gazów cieplarnianych, zwiększenia udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, zwiększenia efektywności energetycznej oraz poprawy jakości powietrza, jak również zmiany postaw konsumpcyjnych użytkowników energii.

Działania prowadzone w ramach PGN umożliwią poprawę stanu środowiska i jakości życia mieszkańców miast i gmin. Zadania obejmują kontynuację rozpoczętych w latach poprzednich działań w zakresie zmierzającym do ograniczenia emisji zanieczyszczeń pyłowo – gazowych, termomodernizacji budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, modernizacji i rozbudowy sieci drogowej, zmniejszenia energochłonności oświetlenia ulicznego oraz innych dziedzin funkcjonowania Gminy. Dobrze opracowany PGN pozwoli podnieść szanse Gminy Miejskiej Koło i jej Mieszkańców na uzyskanie dofinansowania ze środków krajowych i Unii Europejskiej, w tym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Wielkopolskiego na lata 2014-2020.

Na realizację projektu Gmina Miejska Koło otrzymała, w ramach przeprowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie konkursu, dotację z Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w wysokości 85% kosztów kwalifikowalnych projektu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 – 2013 w ramach działania 9.3. Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej - plany gospodarki niskoemisyjnej.

Dokument obejmie swoim zakresem opracowanie planu gospodarki niskoemisyjnej, stworzenie bazy danych inwentaryzacji CO2, niezbędne szkolenia dla pracowników, promocję projektu, aktualizację projektu założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe oraz przeprowadzenie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko PGN.

Przedstawione zostaną działania w zakresie ograniczenia emisji, poprawy efektywności gospodarki oraz zwiększenia ilości energii z odnawialnych źródeł.

Efektem końcowym PGN będzie zestaw działań nakierowanych bezpośrednio i pośrednio na redukcję emisji gazów cieplarnianych, a także instrumentów, które wspomogą wszystkich uczestników realizacji Programu w przechodzeniu na gospodarkę niskoemisyjną.

„Gospodarka niskoemisyjna” (ang. low emission economy) oznacza gospodarkę charakteryzującą się przede wszystkim oddzieleniem wzrostu emisji gazów cieplarnianych od wzrostu gospodarczego, głównie poprzez ograniczenie wykorzystania paliw kopalnych. Gospodarka niskoemisyjna opiera się przede wszystkim na efektywności energetycznej, wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii i zastosowaniu technologii ograniczających emisję.

Koncepcja tworzenia i realizacji Planów Gospodarki Niskoemisyjnej wynika z polityki klimatycznej Unii Europejskiej i międzynarodowych zobowiązań Polski do redukcji emisji gazów cieplarnianych określonych przez ratyfikowany Protokół z Kioto ustalony na forum Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu.

Wykonawcą Planu Gospodarki Niskoemisyjnej jest Pomorska Grupa Konsultingowa Spółka Akcyjna; ul. Gdańska 76; 85-021 Bydgoszcz; www.pgksa.pl

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (6)
Judex 18-01-2016 13:31
Nie mam nic przeciwko energii odnawialnej jest to bardzo potrzebne w naszym mieście . Budowa geotermii powinna przebiegać na zdrowych zasadach finansowych ,nic na szybko. Przeglądałem koszty ogrzewania energią tradycyjną a energią odnawialną są około20% większe ,co nie oznacza aby się tym tematem nie zajmować.Wielką koniecznością jest budowa ciepłociągu na Stare Miasto i osiedle Płaszczyzna . To powinien być piorytet .Tym powinien zająć się MZEC łącznie z pozyskaniem środków europejskich na ten cel. Proponowałbym aby rada nadzorcza MZEC wzieła się ostro do roboty anie tylko opowiadać jaki to dobrobyt przyniesie budowa geotermii .Rada nadzorcza MZEC powinna dbać o interes firmy i miasta, a nie tylko o prywatne interesy jak opendzlować MZEC.
| Zgłoś do usunięcia
Kolanin 03-01-2015 13:24
zainteresowanie A ty myślisz że poprzedni burmistrz od razu wszystko zaczął robić ile czasu tez nic nie robił i tak samo było krytykowanie niech się burmistrz wykaże a planowanie i uzbieranie kasy na coś to też nie jest tak na szybko więc lepiej poczekać niż krytykować.
| Zgłoś do usunięcia
zainteresowanie 02-01-2015 13:59
No cóż od połowy listopada minęło niewiele. W wielu zakładach pracy pracownik musi się wykazać wcześniej umiejętnościami. Niektórzy na stażu wiedzą , że mają te pół roku na naukę. Niektórzy niestety są zwalniani za nic niezrobienie po miesiącu, co dziwne, ale takie jest widzimisię szefów. Co robią w tym czasie radni? Połowa miesiąca ok...wiadomo zapoznają się ale minął grudzień..i co ktoś z nich zrobił? Sprawozdania napisane? Za ten miesiąc dostali kasę ... prawda? Niemałą kasę. No i więc niech powiedzą czy na nią zarobili? Ile godzin pracy w grudniu mieli jako radni? Ile trwały sesje? ? W końcu to nie są małe pieniądze. Nie małe nie. Tłumaczenia,ze mają również inna pracę....a kogo to obchodzi? Chciałeś pracować jako radny to pracuj i wykazuj się co miesiąc. Bo dostajecie kasę co miesiąc. Wielu by taką chciało i ma na to czas. To są bezrobotni, wielu po studiach, wielu po średniej ale to chyba wystarczy? I mają czas. Może Was zastąpią?
| Zgłoś do usunięcia
Żabcia 02-01-2015 13:20
Ludzie !!! pozwólcie nowo wybranemu burmistrzowi się wykazać, nie oczekujcie , że za pomocą zaczarowanej różdżki zmieni Koło i wszystko wokół z dnia na dzień dajcie mu czasu, nie krytykujcie!!
| Zgłoś do usunięcia
gosscc... 02-01-2015 12:37
Lanie wody........... Może jakies konkrety? Kto, co i za ile ?
| Zgłoś do usunięcia
ela 02-01-2015 11:41
Czyli znów pozostajemy w krainie pozornych działań jakimi częstuje nas pan burmistrz. Ciekawe jakie pieniądze pójdą na to opracowanie, do kiedy będzie ono zrealizowane i jakie podmioty - firmy będą tym planem objęte.
| Zgłoś do usunięcia