sim
mycenter
Wiadomości Powiat Kolski Kolscy harcerze na obchodach w Warszawie

Kolscy harcerze na obchodach w Warszawie

03-01-2015 09:33 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 3,518 | Komentarzy: 0
Jubiler Euro Koło
Kolscy harcerze na obchodach w Warszawie
Foto:
W dniach 28 – 29 grudnia reprezentacja Hufca ZHP Koło wzięła udział w warszawskich Obchodach 96 Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W jej skład weszło 11 osób z 3 Drużyny Starszoharcerskiej „Czarne Stopy” z Kościelca, 5 osób z 3 Drużyny Harcerskiej z Kościelca i 6 osób z 2 Drużyny Starszoharcerskiej „Zielony Patrol” z Kłodawy pod opieką druhen: phm. Alicji Krawczyk, pwd. Marty Bąceli, pwd. Małgorzaty Głowacz. Harcerze Hufca ZHP Koło uczestniczyli w stołecznych obchodach z ramienia Chorągwi Wielkopolskiej wspólnie z Drużyną Reprezentacyjną Hufca ZHP Konin, pod przewodnictwem druhny pwd. Joanny Dobrowolskiej. Organizatorem uroczystości był Samorząd Województwa Wielkopolskiego, współorganizatorem – Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.
Stołeczne Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele oo. Dominikanów przy ul. Freta 10, odprawioną w intencji Powstańców Wielkopolskich. Po Mszy Świętej delegacje udały się pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie miały miejsce dalsze uroczystości z udziałem zaproszonych gości, przedstawicieli Parlamentu, Ministerstwa Obrony Narodowej, władz administracji rządowej i samorządowej, służb mundurowych z województwa mazowieckiego i wielkopolskiego, duszpasterstwa, środowisk kombatanckich i organizacji pozarządowych, harcerzy, pocztów sztandarowych oraz członków Warszawskiego Klubu Wielkopolan. Po oficjalnym powitaniu nastąpiła zmiana wartowników na honorowym posterunku przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Następnie głos zabrał Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak. Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego reprezentował profesor Tomasz Nałęcz, Doradca Prezydenta. Został odczytany list od Premier Ewy Kopacz. Modlitwę odmówił Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski. Odczytano Apel Poległych i oddano salwę honorową. Po złożeniu wieńców i wiązanek na płycie przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się defilada z udziałem pododdziału reprezentacyjnego WP i pocztów sztandarowych, w której również wzięła udział delegacja Hufca ZHP Koło i Hufca ZHP Konin. Następnie uczestnicy obchodów przejechali na Cmentarz Wojskowy na Powązkach gdzie harcerze zaciągnęli warty pod pomnikiem upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich i Śląskich oraz przy mogiłach, na których złożono kwiaty. Na tym zakończyły się stołeczne Obchody 96 Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Wieczorem harcerze podziwiali Stare Miasto rozświetlone świątecznymi iluminacjami. Następnego dnia zwiedzali Muzeum Neonów i Muzeum „Czar PRL”. Na tym zakończył się program dwudniowego wyjazdu, który dostarczył wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń.

Marta Bącela
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!