sim
kol-net
Wiadomości Miasto Koło Ponad 100 osób na spotkaniu z historykiem

Ponad 100 osób na spotkaniu z historykiem

24-01-2015 23:13 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 2,794 | Komentarzy: 0
Jubiler Euro Koło
Ponad 100 osób na spotkaniu z historykiem
Foto:
Spotkanie z Leszkiem Żebrowskim cieszyło się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Koła oraz okolicznych miejscowości. Na sali zebrało się ponad 100 osób. Prawie 3 godzinny wykład dotyczący Narodowych Sił Zbrojnych był zaledwie wprowadzeniem do tego zagadnienia.
Historyk opowiadał dlaczego w dzisiejszych czasach na temat tej formacji nie ma nic w podręcznikach szkolnych, dlaczego w powszechnej świadomości funkcjonują kłamliwe informacje, obalając te tezy i przedstawiając na to dowody i dokumenty. Swoją wiedzę opiera na wieloletnich badaniach archiwów polskich, niemieckich i sowieckich.

Zburzył wszelkie fałszywe mity, jakie występują w powszechnej świadomości, na temat rzekomego polskiego antysemityzmu, czy nacjonalizmu tej formacji. Mówił o tym, czym dla ludzi walczących za naszą ojczyznę była polskość, nie były to żadne względy rasowe, Polakiem mógł być każdy, dla kogo najważniejsze było dobro naszego państwa, kto nasz kraj nosił w sercu, tak więc dla NSZ-owców polskość nie rodziła się z krwi, tylko z serca i umysłu. Najlepiej dowodzi o tym fakt, iż wielu Polaków pochodzenia niemieckiego, czy żydowskiego piastowało wysokie stanowiska w strukturach NSZ. Kolejnym mitem, którym zajął się historyk jest kłamstwo, że Narodowe Siły Zbrojne kolaborowały z hitlerowcami. Przez 70 lat zostały sprawdzono wszelkie dostępne niemieckie archiwa z czasów II wojny światowej i nie znaleziono żadnej informacji na ten temat. Co więcej jest sporo dokumentów mówiących o tym, że wg Niemców NSZ był najgroźniejszą i najlepiej zorganizowaną strukturą podziemną na ziemiach przez nich okupowanych. A największym zagrożeniem był Wywiad Z – wywiad NSZ na ziemie zachodnie, który jedynie obok Armii Krajowej posiadał siatkę wywiadowczą na terenie Niemiec. Przykładem jest sytuacja, gdy Himmlerowi przedstawiono dwa identyczne dokumenty, jeden z jego prawdziwym podpisem, a drugi sfałszowany przez wywiad NSZ, ten jako autentyczny wskazał dokument przygotowany przez Polaków. Wywiad Z rozpracowywał niemieckie sieci transportowe, stacje przeładunkowe, przerzuty wojsk, tajne zakłady zbrojeniowe i zdobyte informacje przekazywał do Londynu. Następnym kłamstwem jest rzekoma wojna domowa jaka miała miejsce w polskim podziemiu pomiędzy NSZ a partyzantką komunistyczną. Przede wszystkim partyzantka komunistyczna nigdy nie należała do polskiego podziemia, jej nadrzędnym celem było oczyszczenie ziem polskich z niewygodnych osób, walczących o niepodległość państwa polskiego, które mogłyby stwarzać problemy po wejściu na te ziemie armii radzieckiej. Historyk przedstawił dowody w postaci dokumentów NSZ-u raz oraz dokumentów komunistycznych, na fakt, iż to partyzantka komunistyczna mordowała polską ludność cywilną oraz współpracowała z Niemcami. Po wojnie komuniści przypisywali swoje zbrodnie naszym zapomnianym bohaterom, a ich chwalebne akcję przeciwko Niemcom traktowali jako swoje. Do 1989 roku nie wolno było mówić o członkach NSZ, w powszechnej świadomości funkcjonował jedynie komunistyczny propagandowy bełkot. Po przemianach ustrojowych niewiele się zmieniło, ponieważ cały aparat urzędniczy z lat komuny nadal działał i działa w naszym kraju. Najlepszym tego przykładem jest fakt, iż w wielu polskich miastach, także w Kole, uroczyście fetowane są obchody zamiany jednego zbrodniczego okupanta na drugiego nazywane fałszywie „wyzwoleniem”. Jest to wielka obraza, dla tych poświęcili swoje życie na wolność Polski.


Jest to temat, który trzeba poruszać, badać i zajmować się po to, aby nasi bohaterowie, o których pamięć została zbezczeszczona powrócili w chwale. Niestety, jak wcześniej zostało wspomniane, nie jest nam dane czerpać informacji ze źródeł powszechnie dostępnych, nie uczymy się o naszych bohaterach w szkole, co jest wielką porażką polskiego systemu edukacji. Dlatego sami musimy poszukiwać, takich skarbnic wiedzy, jaką bez wątpienia jest postać Leszka Żebrowskiego. Wykład ten był doskonałym wstępem do zbliżającego się wielkimi krokami II Kolskiego Tygodnia Żołnierzy Wyklętych, a także zapowiedzą dalszego cyklu spotkań z historykiem Leszkiem Żebrowskim, które miejmy nadzieję uda się zorganizować z równym powodzeniem.
Dziękujemy wszystkim za przybycie. Wkrótce wrzucimy filmy z całością wykładu. Jeśli ktoś nie zdążył zakupić książek Leszka Żebrowskiego w Sklepie Kibica przy ulicy Toruńskiej 16 jest dostępnych kilka tytułów z autografem autora.


Autor: FC Koło
Foto: Klaudia Grzywa

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!