sim
naturhouse
Wiadomości Miasto Koło Profilaktyka HIV/AIDS w ZS1

Profilaktyka HIV/AIDS w ZS1

30-01-2015 08:14 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 2,600 | Komentarzy: 1
Jubiler Euro Koło
Profilaktyka HIV/AIDS w ZS1
Foto:
Żyjemy w XXI wieku, ale mimo to zbyt wiele osób ryzykuje, nie stosując żadnych zabezpieczeń. Wynika z tego bardzo wiele zagrożeń, z czego najpoważniejszymi są choroby przenoszone drogą płciową.
Jedną z przyczyn zapewne jest brak informacji lub wstyd. Zachowania ryzykowne, które mogą skończyć się zakażeniem HIV (Ludzki Wirus Upośledzenia Odporności), to zwykle konsekwencja niewiedzy na ten temat lub ignorowania ryzyka. Według informacji z www.pzh.gov.pl od początku epidemii do września 2014 r. rozpoznano w Polsce 18 204 zakażenia HIV, 3 163 osoby zachorowały na AIDS, 1 283 chorych zmarło. Na dzień 31 października 2014 r. leczeniem ARV objętych było 7 776 pacjentów, w tym 110 dzieci. Szacuje się, że z wirusem żyje ok. 35 tys. osób, więc co druga osoba żyjąca z HIV nie wie, że jest zakażona i może nieświadomie zakażać innych. Jak czytamy w Rekomendacjach PTN AIDS osoby nieświadome swego zakażenia stanowią źródło 75% nowych zakażeń.W dniu 27 stycznia 2015 roku odbyła się pogadanka dla uczniów klas III gimnazjum w Zespole Szkół nr 1 w Kole dotycząca profilaktyki HIV/AIDS. Pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kole w trakcie spotkania za pomocą prezentacji multimedialnej omówił mechanizmy działania wirusa HIV w organizmie człowieka z objawami oraz metodami zapobiegania zakażeniom. Wyjaśnił również na czym polega diagnostyka HIV. Młodzież otrzymała materiały informacyjno-edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV.

Przygotowała:Izabela Kamińska

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (1)
T. 30-01-2015 11:27
Większość myśli, że to TYLKO choroba homoseksualistów, a nie wiedzą, że znacznie większy procent zarażonych/chorych stanowią osoby heteroseksualne.
| Zgłoś do usunięcia