Straż Miejska w Kole została powołania Zarządzeniem Burmistrza Miasta Koła z dnia 25 stycznia 1994 r. Motywem przewodnim działalności Straży Miejskiej jest pełnienie słu"/> Straż Miejska w Kole została powołania Zarządzeniem Burmistrza Miasta Koła z dnia 25 stycznia 1994 r. Motywem przewodnim działalności Straży Miejskiej jest pełnienie słu"/> Sprawozdanie z działalności Straży Miejskiej w Kole i najbliższe plany… - Kolski Portal Internetowy e-kolo.pl
(1)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Pochmurno 8
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?
REKLAMA

Sprawozdanie z działalności Straży Miejskiej w Kole i najbliższe plany…

Autor: 02 Marzec 2015 przeczytasz w ok. 4 min.
Sprawozdanie z działalności Straży Miejskiej w Kole i najbliższe plany…
©
(1) | Czytano:
4,043 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

Straż Miejska w Kole została powołania Zarządzeniem Burmistrza Miasta Koła z dnia 25 stycznia 1994 r. Motywem przewodnim działalności Straży Miejskiej jest pełnienie służebnej roli wobec społeczności lokalnej, na której terenie i na rzecz której ona działa.

R E K L A M A
1
Czytano:
4,043 razy
Udostępnij

Podstawą prawną funkcjonowania Straży Miejskiej jest ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych. Do podstawowych zadań Straży Miejskiej należy m.in. ochrona spokoju i porządku publicznego, czuwanie nad porządkiem w ruchu drogowym – ograniczone przepisami ruchu drogowego, współdziałanie w zakresie ratowania zdrowia i życia obywateli, pomoc w usuwaniu awarii technicznych, skutków klęsk żywiołowych, zabezpieczanie miejsc zagrożonych, ochrona obiektów komunalnych, zabezpieczanie imprez czy uroczystości oraz konwoje na rzecz gminy.

W 2014 r. stan osobowy Straży Miejskiej w Kole stanowił 10 strażników i 3 osoby cywilne z obsługi Strefy Płatnego Parkowania. Straż Miejska pracuje w trybie dwuzmianowym od poniedziałku do piątku w godzinach 0d 6:00 do 22:00 a w soboty od 6:00 do 14:00. W niedzielę i święta strażnicy pełnią służbę w zależności od potrzeb wynikających z organizowanych w tych dniach imprez czy uroczystości.

W 2014 r. strażnicy wystawili 757 patroli, w tym 552 patrole własne i 205 patroli łączonych wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji.

W wyniku prowadzonych działań w ubiegłym roku strażnicy nałożyli 920 mandatów karnych na sumę 212 750 zł, 1103 sprawców wykroczeń pouczyli i skierowali 184 wnioski o ukaranie do sądów powszechnych. Wykonali też blisko 500 konwojów na potrzeby gminy oraz wielokrotnie asystowali przy czynnościach podejmowanych przez inne podmioty.

Do Straży Miejskiej wpłynęło 526 zgłoszeń od mieszkańców. Dla strażników miejskich bardzo cenna jest współpraca ze społecznością lokalną. Mieszkańcy miasta niejednokrotnie przekazywali strażnikom cenne informacje, pomocne w zapobieganiu naruszeniom porządku publicznego. Należy tylko apelować do mieszkańców, aby w sytuacjach kiedy widzą niepokojące sytuacje, zdarzenia czy podejrzane osoby zgłaszali te fakty do Straży Miejskiej. Można to uczynić pod bezpłatnym numerem telefonu 9 8 6. Każde zgłoszenie zostanie sprawdzone. Mieszkańcy swoje uwagi czy spostrzeżenia mogą także zgłaszać w siedzibie Straży przy ul. Dąbskiej 40.

W 2014 roku strażnicy miejscy brali czynny udział w zabezpieczaniu porządku publicznego w czasie organizowanych na terenie miasta imprez czy uroczystości o charakterze kulturalnym, rozrywkowym, sportowym czy religijnym. Takich zabezpieczeń było blisko 30, żeby wymienić te największe jak: Dni Koła, Blues Festiwal, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Bieg Warciański czy powitanie Nowego Roku.

W swoich działaniach Straż Miejska blisko współpracuje z innymi instytucjami z terenu naszego miasta, takimi jak: Komenda Powiatowa Policji, Straż Pożarna, Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Powiat Kolski, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Straż podejmuje też działania mające na celu nawiązanie bliższej współpracy z firmami działającymi na naszym terenie. Efektem tych działań było m.in. sfinansowanie zakupu kamizelek odblaskowych przez firmę Sanitec na potrzeby akcji Widoczny = Bezpieczny, które to kamizelki były wręczane przez strażników rowerzystom poruszającym się po zmierzchu po kolskich ulicach.

Bardzo ważnym i dużym zadaniem realizowanym przez Straż Miejską jest obsługa Strefy Płatnego Parkowania. Kontrolą „płatnych parkingów” zajmują się trzy osoby. W 2014 r. wystawili oni 5 264 wezwania dla osób, które nie dokonały obowiązkowej opłaty za parkowanie pojazdów w płatnej strefie, a wpływy do budżetu wyniosły 490 005,74 zł.

Głównymi celami wśród założeń na rok 2015 r. jakie stawia przed sobą Straż Miejska w Kole są: wzrost poczucia bezpieczeństwa i porządku publicznego u obywateli naszego miasta, zwiększenie bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym oraz poprawa ładu, porządku i czystości na trenie miasta Koła. Realizacji tych celów ma służyć przede wszystkim patrolowanie miejsc zarażonych na zakłócenia porządku publicznego, szczególnie w patrolach pieszych, prowadzenie kontroli miejsc zagrożonych, przeciwdziałanie naruszeniom prawa poprzez ściganie sprawców wykroczeń, ujawnianie miejsc zanieczyszczonych i prowadzenie działań mających na celu ich posprzątanie oraz bliższa współpraca z mieszkańcami miasta i innymi instytucjami.

Strażnicy miejscy wyrażają nadzieje, że działania zaplanowane na rok 2015 zostaną w pełni zrealizowane i spotkają się z aprobatą mieszkańców miasta Koła, na rzecz których Straż Miejska działa.

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (1)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
aaa · 02 Marzec 2015
A ja się zapytam po co jest ścieżka rowerowa na ulicy Dąbskiej? Jak mało kto z niej korzysta . chodzę codziennie tam na spacer i jest problem bo trzeba schodzić z chodnika żeby sobie rowerzysta przejechał i jeszcze przepraszam ani dziekuje nie powie zaden... I to się dzieje przy straży miejskiej czemu tego nie przypilnują??? Sama widziałam jak jeden z Panów Strażników sobie jeździ nie po scieżce rowerowej. Nie będę tu nazwiskami rzucać...
Biblioteka
2 godziny temu 291

"Od Wisławy do Melchiora"

Biblioteka
Zielona Planeta - konkurs recytatorski
3 godziny temu 210

Zielona Planeta - konkurs recytatorski

Biblioteka
Ferie z Królikiem i Misią
1 dzień temu 773

Ferie z Królikiem i Misią

Miasto Koło
Przy prawie pełnej sali kinowej Jarosław Kawka zaprezentował program i kandydatów [FOTO]
2 dni temu 12,531 15

Przy prawie pełnej sali kinowej Jarosław Kawka zaprezentował program i kandydatów [FOTO]

Inne
Akcja kontroli autobusów i ciężarówek. Posypały się mandaty
2 dni temu 5,664 3

Akcja kontroli autobusów i ciężarówek. Posypały się mandaty

Miasto Koło
W ostatnim tygodniu odeszli od nas [18-02 - 25-02-2024]
4 dni temu 108,053

W ostatnim tygodniu odeszli od nas [18-02 - 25-02-2024]

2 godziny temu 291
1 dzień temu 773
R E K L A M A