sim
bricomarche
Wiadomości Miasto Koło Wyniki audytu w KTBSie. Brakuje pieniędzy

Wyniki audytu w KTBSie. Brakuje pieniędzy

23-06-2015 09:41 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 21,664 | Komentarzy: 20
Jubiler Euro Koło
Wyniki audytu w KTBSie. Brakuje pieniędzy
Foto:
Problemy tej jednostki, ale przede wszystkim ogromne niezadowolenie mieszkańców zasobów KTBSu od dawna są jednym z największych zmartwień kolskich władz. Dziś publikujemy wynika audytu przeprowadzonego w tej jednostce wraz z komentarzem Burmistrza.
Mając na uwadze zarówno dobro Spółki KTBS jak i Wspólnot Mieszkaniowych przez nią zarządzanych wahałem się przed opublikowaniem poniższych informacji, ale chciałbym się z Państwem podzielić informacjami o nieprawidłowościach i zaniedbaniach stwierdzonych w Spółce KTBS.

Początek zaniedbań sięga roku 2000, kiedy to zostały zawarte umowy o zarządzanie między Wspólnotami Mieszkaniowymi, Gminą Miejską i KTBS. Brak jasno sprecyzowanych zapisów w tychże umowach doprowadził do odmiennej interpretacji przez strony. Normy i zadania w zakresie zarządzania nie zostały jednoznacznie wyznaczone i uregulowane prawnie. Braku nadzoru z Urzędu Gminy nad realizacją zadań powierzonych Spółce KTBS w ramach zawartych umów o zarządzanie doprowadził przez te lata do szeregu nieprawidłowości i zaniedbań. Brak strategii rozwoju Spółki , jak i błędny przepływ informacji między Gminą Miejską i Spółką KTBS doprowadził do poważnych problemów finansowych Spółki i Wspólnot Mieszkaniowych. Zaległości Gminy Miejskiej Koło w stosunku do Wspólnot Mieszkaniowych według przeprowadzonej w 2013r. kontroli wyniosły 777 038,69 zł. Bank Gospodarstwa Krajowego , z którym Spółka KTBS ma zawarte umowy kredytowe na łączną kwotę 2 530 702,16 zł zażądał od Spółki wdrożenia programu naprawczego w celu poprawy sytuacji finansowej. Poprzedni Burmistrz zobowiązał się wówczas do spłaty zobowiązań Gminy Miejskiej w stosunku do Wspólnot Mieszkaniowych, jak również począwszy od 2014r. do podwyższania kapitału zakładowego Spółki kwotą 200 tys. zł rocznie przez kolejne 4 lata. Obietnice te nie zostały dotrzymane , a czas jaki Bank Gospodarstwa Krajowego dał na poprawę sytuacji ekonomiczno-finansowej Spółki KTBS mija w grudniu 2015r. W obecnej chwili trwają audyty poszczególnych Wspólnot Mieszkaniowych weryfikujące poprawność rozliczeń dokonywanych przez Spółkę KTBS i ustalające wartość zobowiązań pozostałych do spłaty przez Gminę Miejską w Kole. W miarę możliwości finansowych zobowiązania te będą regulowane na bieżąco po przeprowadzonych kontrolach. W Spółce KTBS także odbywają się liczne kontrole i audyty, w wyniku których już stwierdzono liczne nieprawidłowości. Działania te są prowadzone w celu poprawy funkcjonowania Spółki, jak również naprawy relacji, wzajemnego funkcjonowania, jasności przepływu informacji transparentności rozliczeń księgowych. W związku z powyższym podjąłem decyzję o dokonaniu korekt wszystkich nieprawidłowości księgowych Spółki zgodnie z przeprowadzonym badaniem sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta. Z tytułu powyższych korekt Spółka będzie musiała zapłacić podatek dochodowy na kwotę 100 327, 3 zł. 27) Ze względu na rozmiar stwierdzonych nieprawidłowości zwracam się do Mieszkańców z prośbą o wyrozumiałość i zrozumienie.

Stanisław Maciaszek
Burmistrz Miasta Koła
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (20)
Markus57 24-06-2015 21:50
Po ch...a sa te rady nadzorcze w spolkach, jesli te i tak dzialaja bez zadnego nadzoru? Czy tylko po to, by generowac koszty? (Oczywiscie rozumiem, ze takie sa przepisy. Jesli spolka to i rada nadzorcza; zastanawiam sie tylko dlaczego bez zadnej odpowiedzialnosci?)
| Zgłoś do usunięcia
Ha ha 24-06-2015 15:04
Burmistrzu zamiast zajmować się usadzaniem swoich ludzi na stołkach trzeba było lepiej zająć się KTBSem. A tak wymieniłeś mnóstwo ludzi ale jak się okazuje nadal nie tych co trzeba. Cichutko siedzieli i nic ci twoi nie powiedzieli ,że takie masz zobowiązania. HA, Ha, Ha, EKONOMISTO do boju.
| Zgłoś do usunięcia
crx 24-06-2015 11:58
To dobrze ze są ujawniane zaniedbania i przekręty ,nie wiem kto te zadłużenie spłaci ,albo z budżetu będzie spłacane ,albo My mieszkańcy się dołożymy czego nie chciałbym, w jakimś podatku usłyszeć po cichu ,lub ustawy wprowadzonej tylnymi drzwiami na niekorzyść mieszkańców ,jeśli to się potwierdzi to trzeba odpowiedzialnych odnalezć ,bo to kilka milionów?
| Zgłoś do usunięcia
xyz 24-06-2015 10:50
Ale się popisałeś - Cała prawda. A ja mówię, będzie się działo :) Bo właśnie ta Twoja cała prawda wychodzi i będzie, mam nadzieję, że to dopiero początek. Tak mi się dzisiaj śniło. Piękny sen, ale nie dla wszystkich !!! :):):) Brawo burmistrz, tak trzymaj !!!
| Zgłoś do usunięcia
Cała prawda 24-06-2015 08:20
Burmistrzowi 6 miesięcy zostało do wypłaty zobowiązań wobec KTBsu więc znowu kampania o nadużyciach i nieprawidłowościach. Kolejny audyt. A dlaczego nie 6 miesięcy temu przecież od początku kadencji wywalał pan wszystkich , zmienił zarząd. Dlaczego wtedy nie zlecił pan audytu. Teraz kiedy grunt zaczyna się palić pod nogami postanowił pan działać? A może to kolejne wyssane z palca zarzuty? Ogólniki typu wielkie nieprawidłowości. Ale jakie, konkretnie już nie ma.Trzeba się teraz wybielić, bo budżet zmieniany już z 50 razy , ale o KTBs burmistrz zapomniał. Więc huzia na Józia oczernić innych samemu wydać się wtedy bielszym. W myśl zasady najlepszą obroną jest atak. Zostawmy sądom wydanie wyroków w tych sprawach. Burmistrzu niech się pan zajmie urzędem i spólkami nad którymi pan nie panuje.
| Zgłoś do usunięcia
Edukator 24-06-2015 06:35
dobrze się stało że p Burmistrz przekazał informacje o sytuacji KTBS , ja rozumiem z tego że były jakieś organy nadzorcze (patrz wpis Kowalski ) które miały obowiązek pilnowania spraw szczególnie drażliwych jakie są finanse spółki , jeżeli jest sytuacja bardzo zła finansowo to ktoś powinien odpowiedzieć za te sytuacje , zwróciłem w tej informacji p Burmistrza na jedną sprawę a mianowicie przepływ informacji z KTBS do Urzędu , wydaje się że te informację były delikatnie ujmując nierzetelne czy też nie prawdziwe ,a w związku z tym jest to bardzo poważne naruszenie prawa przez spółke KTBS ,jak również służby finansowe Urzędu Miasta widać nic nie zrobiły aby reagować na te nieprawidłowości , ponadto mam wrażenie że obecni Radni Miasta którzy w poprzedniej kadencji byli również , jakoś cichutko siedzą , a przecież to m.in ONI podnosili ręce i udzielali absolutorium byłemu Burmistrzowi i co nie poczuwają się do odpowiedzialni za ten stan rzeczy ? Panie Burmistrzu widać z tego, że ta " swoista biała księga " pokazuje słabość w funkcjonowaniu spółki miejskiej pod każdym względem , braku kompetencji wśród urzędników Pana Urzędu którzy mieli obowiązek przekazywania informacji i zdecydowanie reagować na patologie finansową w tej spółce , jest sytuacja zła dla Pana i dla Miasta , oczekuje od Pana zdecydowanych kroków - pierwszy Pan zrobił - wymienił szefa spółki , teraz jest kolei na urzędników miasta którzy zaniechali działań - chyba z braku kompetencji , bo jak to inaczej interpretować , i na koniec widać z tego że nie jest problemem system oświaty w ogólnych finansach miasta , a problem leży gdzie indziej
| Zgłoś do usunięcia
rodowita kolanka 24-06-2015 04:48
Do Kowalski: dziękuję za przytoczenie artykułów czy świadomie czy też nie poparłeś działanie Maciaszka w kwestii zmiany rady nadzorczej. Winni za zaniedbania i nadużycia powinni odpowiadać przed sądem i mam nadzieję że burmistrz złożył a jeżeli tego jeszcze nie zrobił to zrobi to w jak najszybszym czasie zawiadomienie do prokuratury. Już widzę komentarze przeciwników Maciaszka którzy na forach i pod artukułami będą psy na nim wieszać za działanie zgodne z prawem. Cieszę się że burmistrz wystąpił o audyt zewnętrzny inaczej te zaniedbania i nadużycia nigdy nie ujrzałyby światła dziennego
| Zgłoś do usunięcia
Kowalski 23-06-2015 22:46
Do obiektywnego. Piszesz ile papierów trzeba bylo przerzucić, jak wielu i wiele zaniedbywało KTBS. To ja mam jedno pytanie. Prosze mi odpowiedzieć czym się zajmowała Rada Nadzorcza jako organ kontrolny? Pytam, ponieważ art 219 KSH mówi: Rada nadzorcza sprawuje stały NADZÓR na działalnością spółki WE WSZYSTKICH DZIEDZINACH JEJ DZIAŁALNOŚCI. Jakby jakieś pytania jeszcze były to przytoczę paragraf 3 wspomnianego artykułu: "Do szczególnych obowiązków rady nadzorczej należy ocena sprawozdania finansowego (...) w zakresie ich zgodności z księgami i dokumentami jak i ze stanem faktycznym. Paragraf 4 natomiast idzie dalej: W celu wykonywania swoich obowiązków RN może badać WSZYSTKIE DOKUMENTY spółki, ŻĄDAĆ od zarządu i pracowników sprawozdań oraz dokonywać rewizji stanu majątku spółki.
| Zgłoś do usunięcia
obietywny 23-06-2015 21:53
szczerze mowiac, teraz juz wszyscy wielce krytyujacy nie maja argumentow. Burmistrz pokazal jak jest i teraz szukanie chociazby jednego arguentu przeciwno burmistrzowi jest co najmniej smieszne. Jak mozecie mowic, ze jego tez wina bo nie zrobil nic. a ile wy chcielibyscie zeby zrobil w 6 miesiecy?? wszystko? jakim cudem? kilka miesiecy trwa wdrozenie sie we wszystkie tematy i kwestie. audyt tez trwa a jak widac problemy sa od 2000 roku wiec wyobrazcie sobie ile papierow trzeba bylo przerzucic? ciagle drazycie ale brak wam argumentow lub szukacie igly w stogu siana... teraz widac, jak wiele i wielu przez lata zaniedbalo KTBS i nie kontrolowalo. Wszedl audyt i wyszlo szydlo z worka. a co do tego, co ktos napisal ze nowy burmistrz mogl kase przelac - a przepraszam on ustanowil obecny budzet? czy poprzednik?
| Zgłoś do usunięcia
kolak 23-06-2015 19:51
Jak znam życie to Burmistrz nic nie zrobi nie złoży zawiadomienia zresztą jako Funk funkcjonariusz publiczny w tej sytuacji ma obowiązek złożyć zawiadomienie do organów ścigania w innej sytuacji sam popełnia przestępstwo a tak nawiasem wydaje mi się ze zbyt wcześnie Burmistrz feruje wyroki o nieprawidłowościach bo czyż audyt miał umocowanie prawne? Czy komuś coś udowodniono? Ukrzyzowac łatwo ale zdjąć kogoś potem z krzyża ciężko już raz Burmistrz mówił o niegodpodarnisci w muzeum i co? Nic takiego nie było WOBEC TEGO KOCHANI KOLANIE PICZEKAJMY Z WYROKAMI NA PRAWDZIWE DZIAŁANIA ORGANÓW ŚCIGANIA A NIE MACIASZKA
| Zgłoś do usunięcia
kolanin 23-06-2015 19:19
Wydaje mi się ze ten entuzjazm Burmistrza jjest przedwczesny wTym co piszę jest też jego wina dotacja na rok 2014 powinna być wpłacona do końca roku więc to już pan Maciaszek zawalił a na 2015 może zdąży wpłacić jak nie przeznaczy kasy na kwiaty czy coś. Mówiąc o zaniedbanych czy niegodpodarnisci mówimy już o przestępstwie rozumiem że pan BURMISTZ złożył zawiadomienie do prokuratury bo w innym razie jego słowa można traktować jako następną prawdę typu BURMISTRZ show. W żadnym razie nie bronię nikogo alelubię jeśli się coś mówi i odpowiada się za słowa
| Zgłoś do usunięcia
Oburzony 23-06-2015 18:53
Rada nadzorcza brała kasę i nawet o nieprawidłowościach nie pisnęła słowa. I znowu my mieszkańcy płacimy za audyty podczas gdy inni biorą kasę i się z nas śmieją. Maciaszek za powołanie takiej rady powinien podać się do dymisji.
| Zgłoś do usunięcia
Maks 23-06-2015 18:46
A co robią wybitni menadżerowie z Rady Nadzorczej powołanej przez Maciaszka. Co oni zrobili? Maciaszek takie peany piał na ich cześć. niech teraz napisze co oni w tym temacie zrobili.
| Zgłoś do usunięcia
anna 23-06-2015 18:04
Teraz nasz kochany burmistrz ma szansę wykazać się jaki z niego ekonomista. Nie wystarczy krytykować teraz poprzedników. Teraz ma szansę pokazać jak poradzi sobie z kryzysową sytuacją. Dziwne jest tylko to, że złe rozliczenia księgowe, a nasz burmistrz wymienił w radzie wszystkich oprócz księgowego.Zobaczymy jaki teraz pan przyniesie splendor miastu. Świadomie przecież pan decydował się na urząd burmistrza.
| Zgłoś do usunięcia
crx 23-06-2015 17:26
No no no ,co tu się dzieje teraz tylko prokurator i ścigać winnego?
| Zgłoś do usunięcia
xyz1 23-06-2015 17:04
Burmistrzu super! Świetnie, ze burmistrz pokazuje prawdę, ze od 2000r. ludzie nie poplacili czynszów za ponad 2,5 miliona zlotych :-) jak wszyscy to wszyscy pod kontrole. Jako mieszkańcy liczymy, ze szybko splacicie zalegle czynsze i wróci wszystko do normy :-)
| Zgłoś do usunięcia
wyborca 23-06-2015 16:47
Więcej takich informacji pewnie będziemy czytać. Nareszcie uwierzycie w nowego burmistrza ! Przekonacie się wszyscy dlaczego inni go tak atakują, no nie dziwi mnie to :) Czyżby strach ???
| Zgłoś do usunięcia
gks 23-06-2015 14:39
Sprzedać te mieszkania, tak jak proponował burmistrz, za niewielki procent wartości, w większości te budynki i tak miasto uzyskało w wyniku nacjonalizacji po wojnie, część to pewnie budynki opuszczone przez Żydów, część właścicieli zginęło także niech sobie najemcy to kupią i dbają sami o to.
| Zgłoś do usunięcia
Marcin 23-06-2015 14:20
Podpisuję się pod tym komentarzem:)
| Zgłoś do usunięcia
też Kolanka !!! 23-06-2015 13:06
No proszę, wychodzi szydło z worka. No to teraz mamy odpowiedź, dlaczego obecny burmistrz nie podoba się. Brawo p. burmistrzu !!! Prosimy więcej takich artykułów :)
| Zgłoś do usunięcia