(1)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Częściowe zachmurzenie 9
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?
REKLAMA

II Kłodawskie Święto Soli

Autor: 18 Czerwiec 2010 przeczytasz w ok. 5 min.
II Kłodawskie Święto Soli
©
(1) | Czytano:
6,991 razy | przeczytasz w ok. 5 min.

Od dwóch lat tradycyjne Dni Kłodawy zmieniły swoją formułę. Do obchodów święta miasteczka nad Rgielewką dołączyła miejscowa Kopalnia Soli i tak powstało Kłodawskie Święto Soli, które w tym roku miało charakter „maratonu. Trwało bowiem aż trzy dni. Dopisała pogoda, mieszkańcy i artyści. Było dla każdego coś atrakcyjnego. Honory gospodarza imprez pełnili burmistrz Józef Chudy i członek Zarządu Kopalni Marek Skrzypczak. W trakcie imprez trwała zbiórka na rzecz poszkodowanych przez powódź.

R E K L A M A
1
Czytano:
6,991 razy
Udostępnij
Na początek na sportowo
Cykl imprez rozpoczął piątkowy otwarty Turniej Piłki Nożnej, przeprowadzony na kompleksie „Moje Boisko Orlik 2012”, w którym o główne trofea walczyło sześć drużyn. W sobotnie przedpołudnie trwała rywalizacja w celowaniu z kbks do tarcz na miejskiej strzelnicy w ramach I Powiatowego Turnieju Strzeleckiego w którym uczestniczyła prawie pół setki zawodników z terenu powiatu kolskiego. Wiele emocji wzbudził sobotni mecz piłki nożnej pomiędzy drużynami miejscowych policjantów i strażaków-ochotników. Choć ci ostatni schodzili z płyty miejskiego stadionu pokonani stosunkiem siedem do zera uciechy było co niemiara. W niedzielę miłośnicy piłki kopanej mieli kolejną atrakcję. Trwał mecz pomiędzy ekipami samorządowców a pracowników Kopalni Soli. Chociaż ci pierwsi wystawili „mocnych” zawodników w osobach burmistrza Józefa Chudego i wiceburmistrza Stanisława Marciniaka, musieli uznać wyższość górników, którzy zakończyli mecz stosunkiem sześć do zera.

Szaleństwa na estradzie
Przez dwa popołudnia, sobotnie i niedzielne, przez estradę ustawioną na terenie stadionu przewinęło się kilkudziesięciu nie tylko miejscowych artystów, a atmosferę podgrzewał prowadzący konferansjerkę z profesjonalnym zacięciem Robert Banasiak. W sobotę kolejną wspaniałą prezentację swoich umiejętności dały wokalne i taneczne formacje zespołu „Gama” działającego przy GOK w programie „Gama Show”. Rozgrzani sobotnią, gorącą atmosferą występów młodzi artyści pojechali w niedzielę do Kutna na Ogólnopolskie Konfrontacje Zespołów Tanecznych, skąd wrócili z główną nagrodą za układ „Dotyk ciszy”. W dwudniowym bloku prezentacji miejscowych artystów wystąpili wokaliści i tancerze prawie ze wszystkich placówek oświatowych gminy. Gorącymi oklaskami powitano wejście na scenę legendarnego już zespołu – Manufaktury Piosenki Harcerskiej „Wartaki” z Koła, prowadzonego od początku jego istnienia przez Kawalera Orderu Uśmiechu Henryka Perzyńskiego. Czasy i taneczne zwyczaje polskiej szlachty i jaśniepaństwa przypomniał swoim występem Zespół Tańca Dawnego „Dworzanie” z Uniejowa pod kierownictwem Elżbiety Bartnik. Czadu dawały znane zespoły młodzieżowe: „Skaner” i „D-Bomb”. W niedzielę stadion rozbrzmiewał znanymi przebojami i piosenkami biesiadnymi śpiewanymi wspólnie z damskim kwartetem „Nana” w programie „A to ci biesiada”.

Kłodawa z wiatrem we włosach i inne atrakcje
Na zaproszenie organizatorów święta przez trzy dni w Kłodawie przebywało kilkunastu członków Ogólnopolskiego Zlotu „Cabrio Klub Polska.pl” ze swoimi maszynami z obciętymi dachami. Zainteresowanie mieszkańców zbudzały kilkakrotnie przejazdy goszczących kabrioletów ulicami miasta. Zlotowcy przygotowali też niespodzianki – przejazdy ich brykami. W sobotę przyjemność ta spotkała uczestników inauguracyjnej sesji Młodzieżowej Rady Gminy, a w niedzielę członków Klubu „Sprawni Inaczej” i podopiecznych Świetlicy Socjoterapeutycznej. Ustawione na stadionie gromadziły tłumy oglądających je ludzi. W jednym ze sektorów przystadionowego terenu rozbiła swój obóz drużyna wojów najemnych z IX i X wieku Wataha „Wilcze Kły” z Poznania, specjalizująca się w odtwarzaniu życia i zwyczajów ówczesnego rycerstwa i wojennej rywalizacji między Słowianami a wikingami. Pod okiem rycerzy i białogłów dzieciarnia toczyła zacięte boje średniowieczną bronią, trwały różne konkurencje sprawnościowe, a kulminacją był „krwawa” walka między dwoma wojami. W osobnym sektorze działy się różne cuda i sztuczki za sprawą członków Grupy Tancerzy Ognia „Pali się” z Turku. Była nauka chodzenia na szczudłach, popisy akrobatyczne, żonglerka i inne atrakcje, szczególnie dla milusińskich. Przed stadionem kręciły się karuzele, furkotały kolejki linowe i inne urządzenia „wesołego miasteczka” z Łodzi. Swoje stoiska promocyjne miały m.in. Urząd Miasta i Gminy Kłodawa, Kopalnia Soli, przedsiębiorcy i firmy oraz artyści ludowi. Panie bibliotekarki promowały i sprzedawały książki autorstwa Mieczysława Łozińskiego Nie zabrakło licznych punktów małej gastronomii i kramików, a na wszystkich czekała przez dwa kolejne dni smaczna, darmowa grochówka. Miłośnicy tańca mieli dwukrotnie okazję poszaleć na murawie w rytm utworów muzycznych prezentowanych przez zespół „Ex Dance”.

- Przed dwoma laty uświadomiliśmy sobie, że jesteśmy jednym ze środowisk ze znaną w kraju kopalnią soli, które ma uzasadnienie, by przyjąć taką formułę obchodów. Wpisuje się to w nasze wspólne działania m.in. na rzecz rozwoju turystyki. Kłodawa to jest bardzo ciekawe miejsce, tylko musimy jeszcze popracować kilka lat, by były dobre efekty – mówił podczas oficjalnego otwarcia burmistrz Chudy, życząc razem z Markiem Skrzypczakiem wszystkim uczestnikom święta udanej zabawy i wypoczynku. Życzenia się sprawdziły.
zit

ZOBACZ ZDJĘCIA !!!

#zdj: II Kłodawskie Święto Soli – Dworzanie
W atmosferę dawnych salonów wprowadził uczestników święta Zespół Tańca Dawnego „Dworzanie” z Uniejowa
#zdj: II Kłodawskie Święto Soli – Zjazd Cabrio
Na czas obchodów do Kłodawy zjechali uczestnicy I Zlotu Cabrio Klub Polska.pl na swych maszynach, które budziły zainteresowanie uczestników
#zdj: II Kłodawskie Święto Soli – woje
Widzowie o mocnych nerwach z zaciekawieniem przyglądali się krwawej walce na śmierć wikingiem życie między wojem słowiańskim a wikingiem
#zdj: II Kłodawskie Święto Soli – Nana
Po stadionie niosło się wspólne śpiewanie znanych przebojów i piosenek biesiadnych za żeńskim kwartetem „Nana”
#zdj: II Kłodawskie Święto Soli – piłkarze
Po dramatycznym meczu – wspólne zdjęcie piłkarzy reprezentujących miejscową policję i Ochotniczą Straż Pożarną z gospodarzami święta


Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (1)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani.
Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji!
~rzyczliwy · 20 Czerwiec 2010
Kilka poprawek do tekstu... 1. W otwartym turnieju piłki nożnej udział brało osiem drużyn, a nie sześć. 2. Wynik meczu Kopalnia - Samorządowcy to 7:2.
Wypadki
Nietrzeźwy kierowca sprawcą kolizji na autostradzie A2
1 dzień temu 11,580 3

Nietrzeźwy kierowca sprawcą kolizji na autostradzie A2

Polityka
19:00 - wywiad na żywo z Przewodniczącym Rady Miejskiej Koła
1 dzień temu 10,918 32

19:00 - wywiad na żywo z Przewodniczącym Rady Miejskiej Koła

Polityka
Będzie powtórka z głosowania nad kredytem dla MZEC! Zwołano sesję nadzwyczajną
1 dzień temu 21,914 72

Będzie powtórka z głosowania nad kredytem dla MZEC! Zwołano sesję nadzwyczajną

Gmina Grzegorzew
Grzegorzew: eliminacje gminne Turnieju Wiedzy Pożarniczej
1 dzień temu 3,895

Grzegorzew: eliminacje gminne Turnieju Wiedzy Pożarniczej

Biblioteka
Laureaci konkursu plastycznego
1 dzień temu 1,067

Laureaci konkursu plastycznego "Motanka"

Miasto Koło
Niedziela Palmowa - początek Wielkiego Tygodnia
2 dni temu 864

Niedziela Palmowa - początek Wielkiego Tygodnia

1 dzień temu 318
R E K L A M A
R E K L A M A
Przasnysz