sim
kol-net
Wiadomości Powiat Kolski Niemiecki StuG IV w Grzegorzewie

Niemiecki StuG IV w Grzegorzewie

23-06-2010 07:59 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 5,808 | Komentarzy: 0
Jubiler Euro Koło
Niemiecki StuG IV w Grzegorzewie
Foto:
Największą atrakcją niedzielnej imprezy jaka odbędzie się w Grzegorzewie będzie obecność niemieckiego samobieżnego działa szturmowego StuG IV z czasów II Wojny Światowej, wydobytego 11 lipca 2008 roku z dna rzeki Rgilewki przy moście kolejowym w Grzegorzewie.
Obecnie jest to jedyny jeżdżący egzemplarz tego działa na świecie. Co ciekawe - maszyna składa się w całości z własnych podzespołów. Oryginalne części stanowią 95 %. Wydobyte działo samobieżne StuG IV trafiło do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

Przy okazji prac konserwatorskich udało się także odtworzyć szlak bojowy wydobytego Stuga.

Należał on do 2 Kompanii 1 Pułku Dywizji Grenadierów Pancernych „Brandenburg”. Na początku stycznia 1945 r. do tej dywizji wysłano 21 nowych dział szturmowych StuG IV wyprodukowanych w Dreźnie w listopadzie – grudniu 1944 r. Utworzyły one 1 i 2 Kompanię dział pancernych „Panzerjäger Abteilung” (Pz.Jg.Abt.) – niemiecki batalion niszczycieli czołgów „Brandenburg”. Miejscem szkolenia dywizji, jak i wszystkich tego typu jednostek, był wielki poligon pancerny w Mławie. 15 stycznia w rejon tego poligonu podeszły wojska radzieckiego 2 Frontu Białoruskiego. Dywizja jednak z nimi nie walczyła. Zgodnie z rozkazem Hitlera Korpus „Gross Deutschland” miał zostać przerzucony do Kielc i tam kontratakować wojska 1 Frontu Białoruskiego idące w stronę Śląska. Ponieważ dywizja „Gross Deutschland” już walczyła o Prusy Wschodnie, zdecydowano się w ramach wykonywania rozkazu Hitlera, wysłać 15 stycznia 1945 r. na południe dywizję „Hermann Göering” nr 1 oraz dywizję grenadierów pancernych „Brandenburg”, a w jej składzie batalion łowców czołgów - Pz.Jg.Abt. z 21 działami StuG IV. 17 stycznia 1945 r. dywizja, która w ostatniej chwili odeszła koleją spod Mławy dotarła do Kutna wraz z elementami 1 Pułku „Brandenburg”, gdyż 2 Pułk „Brandenburg” rozładowano w Tomaszowie Mazowieckim. W Kutnie pułk i razem z nim batalion niszczycieli czołgów, w którego składzie znajdował się nasz StuG IV natychmiast zostały zaatakowane przez Rosjan i zmuszone do panicznego odwrotu na zachód wzdłuż trasy kolejowej do Poznania w kierunku linii rzeki Warty, gdzie tworzono kolejną niemiecką rubież obronną. A po drodze była Rgilewka, na której dnie zakończył swój szlak bojowy.

Już dziś zapraszamy na festyn WITAJ LATO. Niedziela od godz. 15.00 - stadion sportowy w Grzegorzewie, na którym odbędzie się prezentacja działa samobieżnego StuG IV.

opr. na podstawie art. Pana Tomasza Nuszkiewicza www.kolo.pl
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!