(30)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Częściowe zachmurzenie 0
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Otwarte spotkanie w sprawie geotermii [VIDEO]

Autor: 09 Grudzień 2015 przeczytasz krócej niż 1 minuta
Otwarte spotkanie w sprawie geotermii [VIDEO]
©
(30) | Czytano:
21,829 razy | przeczytasz krócej niż 1 minuta

W dniu dzisiejszym o godzinie 12:00 odbyło się otwarte spotkanie dla mieszkańców, przedsiębiorców oraz radnych z firmą, która planuje w Kole inwestycję geotermalną.

R E K L A M A
30
Czytano:
21,829 razy
Udostępnij
Dla tych, którzy nie mogli być w Miejskim Domu Kultury w Kole prezentujemy zapis całości spotkania poniżej.

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (30)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani.
Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji!
julek · 13 Grudzień 2015
do ABC dlatego Polska jest w lepszej sytuacji niż Szwecja, bo mamy węgiel i gaz. Dlatego powinniśmy korzystać z daru natury że jeszcze mamy geotermię. Szwedzi na pewno by już z tego korzystali. Lasy szwedzkie są pod ochroną i nie są tak na siłę eksploatowane.
julek · 12 Grudzień 2015
Miła Pani w jakim sensie widzi Pani moją wypowiedź w obrażaniu? Widać i czuć światłość myślenia. Co ma płatna autostrada do geotermii? Właśnie taka nas czeka świetlana przyszłość w Polsce i będzie jeszcze gorzej. Jak zwykle -mądry Polak po szkodzie.
ania · 11 Grudzień 2015
Do julek.. nie obrażaj ludzi .Każdy może miec pytanie i wcale nie chodzi o to kogo prawda jest prawdziwsza. Mam pytanie dlaczego jeździmy do Poznania autostradą za 34+34 zł a do Łodzi za ok 20 zł w obie strony. Czy nie będzie tak, że gdy prywatny inwestor wezmie tę inwestycję w swoje ręce , to bedziemy bulić tak jak za ten przejazd autostradą? Może się mylę, aledlatego ccieszę się gdy ktoś dużo pyta bo wówczas uzyskuje się pogląd na daną sprawę.
julek · 11 Grudzień 2015
Wyciągnąłem wniosek z tej dyskusji. Jest mała grupka pesymistów co robią wszystko by Burmistrzowi się nic nie udało. Cierpieć będzie na tym miasto i mieszkańcy. Na nic przykłady z innych miast . Głupota nie boli ale się rozmnaża. Kolska kołomyja świetnie się rozwija.
DO VICEK · 11 Grudzień 2015
CZYTAJ I SŁUCHAJ ZE ZROZUMIENIEM
kolanin 2 · 11 Grudzień 2015
nic za darmo nie ma ,przyklad uniejowa waska grupa ludzi korzysta z tego co niby za panstwowe pieniadze wybudowane zostalo , rodzina znajomi sa zatrudniani , a miejscowi za najnizsza tyle z miejsc pracy , tak jak z ta na sosnowej radni nie znaja firmy jaki kapital ,a podpisuja , tak to sie odbywa to kompetentnych mamy przedstawicieli , powinna byc konkretna symulacja ile bedzie kosztowalo cieplo doprowadzone do domow , zreszta mozna sie dowiedziec od radnych z uniejowa bo maja bloki podlaczone , tylko checi troche od naszych leniwych radnych i mogliby dyskutowac o kosztach i zyskach ale po co szara masa zaplaci ,podatki do gory , za wode gory i mozna rzadzic 4 lata
abc · 10 Grudzień 2015
Do julek: Nie ma co porownywac obu krajow. Polska ma bogate zasoby wegla a Szwecja? Bogactwa naturalne: Szwecja ma duże zasoby lasów iglastych, rudy żelaza, uranu i innych minerałów. Ruda żelaza, pozyskiwana w kopalniach mieszczących się daleko na północy, trafia przede wszystkim na rynki zagraniczne. Lasy świerkowe i sosnowe dostarczają surowca przemysłowi drzewnemu i papierniczemu. Wobec braku złóż ropy naftowej czy węgla kamiennego rozwinięto w Szwecji bardzo mocno system elektrowni wodnych. Do tego istnieją tutaj doskonałe warunki naturalne -- duża ilość wartkich rzek na północy kraju. Tania energia elektryczna miała decydujący wpływ na szybki rozwój przemysłu w Szwecji. Jednak największym źródłem energii elektrycznej są elektrownie atomowe. 12 elektrowni atomowych porywają ok. 50% całego zapotrzebowania na energię elektryczną, co stanowi 15% krajowego bilansu energetycznego. Ponad 40% łącznego zapotrzebowania energetycznego Szwecji pochodzi z importu ropy, a 7% z importu węgla kamiennego i koksu. Pozostałe źródła to paliwa biologiczne, torf, odpady itp.
julek · 10 Grudzień 2015
Mieszkańcy Koła kto wam tak mąci w głowie? Propozycja geotermii w Kole to los wygrany na loterii. Pracowałem w Szwecji przez 10 lat od 1985-1995 roku Już w tamtych czasach w Szwecji pracowały trzy Elektrociepłownie jako spalarnie śmieci zwożone z całego kraju. Do tej pory nikt nie podważa tych spalarni śmieci. Życzę połowy tej czystej atmosfery i ekologii w Polce co mają szwedzi.Tam wodę z kranu bez przegotowania daje się do picia niemowlakom , a my jesteśmy 30 lat do tyłu w stosunku do nich.
vicek · 10 Grudzień 2015
Kto wam daje taką gwarancję że MZEcu nie będzie? wszystko zależy od popisanej Umowy z inwestorem- od tego jest Rada Miasta, by pilnować inwestycji. Wiem że za kilka lat węgiel będzie droższy niż gaz, kopalnie będą zamykane, wtedy możecie pomarzyć o Geotermii bo będzie za późno. Ojciec Rydzyk w Toruniu robi odwierty na własny koszt i mu się opłaca?
DO VICEK · 10 Grudzień 2015
szanowny Panie. Nikt nie jest przeciwko prywatnym firmą czy inwestorom ,ale na zdrowych zasadach. Miasto przekazuje tereny a firmy budują. baseny fontanny i inne zabawki ,ale przysłowiowy kran z ciepłem trzyma miasto Miasto kupuje energię od geotermii tyle ile potrzebuje w danym momencie . Zajrzyj sobie na strony ceny ciepła z geotermii to sie dowiesz ile to kosztuje .100m od budynków wybudują elektrociepłownię w której prawdopodobnie będzie używany FREON. do pozyskiwania tak zwanej suchej energii potrzebnej do napędzania turbiny elektrycznej i schładzania instalacji.Resztę dopowiedzcie sobie sami.
DO \"VICEK\" · 10 Grudzień 2015
sŁUCHAJ VICEK TO, ZE EJST WŁASNOŚC PRYWATNA TO NIKT TEGO NIE KWESTIONUJE ALE JAK SIĘ ZOSTAWI WOLNOŚĆ CO DO KSZTAŁTOWANIA CEN TO NA PEWNO NIE BĘDZIE TANIEJ. MZEC-U JUŻ NIE BĘDZIE I BĘDZIE JEDYNY DOSTAWCA CIEPŁA-MONOPOLISTA, KTÓRY NIE BĘDZIE POD NIKOGO KONTROLĄ
vicek · 10 Grudzień 2015
Od kiedy to się martwicie że geotermia przejdzie w prywatne ręce? Przecież wszyscy chcieli Demokracji i wolności. Taki system został wybrany i wszystko teraz będzie prywatne .Dziwię się że do nikogo nie dociera że pan Waszkowiak zapewniał o cenie ogrzewania =NIE BĘDZIE DROŻSZE OD OGRZEWANIA GAZEM=w czym problem? mamy się nadal dusić wieczorami od spalin i chorować?
Do \"Taka prawda\" · 10 Grudzień 2015
zgadzam się z Tobą w 100%. Ludzie muszą dostać rachunki za ogrzewanie. Niestety nie ma innego sposobu żeby przekonali się co nas czeka.
Taka prawda · 10 Grudzień 2015
Powinno się pozwolić na geoterię z jednego powodu. Społeczeństwo kolskie musi zostać \"wyportkowane\" żeby przejrzało na oczy. To że miasto poniosło koszty z autobusy wożącego puste powietrze to nikogo nie dotknęło, miasto płaci odszkodowania za niesłusznie zwalnianych pracowników, ale to też nie dotknęło przeciętnego Kowalskiego, zawirowania z działką pod ul. Sosnową też nie odczuł żaden mieszkaniec. Na czym ma polegać ta inwestycja to ja się sam już pogubiłem, czy ma to być spalarnia, czy elektrownia czy elektrociepłownia. Inwestor miał podbudować bloki komunalne, już dziś o tym nikt nie pamięta. 50 tys wyrzucone na kwiaty, które broniła jedna pani Radna, nieważne, mieszkaniec za to nie zapłacił i nie odczuł na własnej kieszeni. Zwiększone wynagrodzenia w Radach Nadzorczych ludzi ściąganych z Turku, Konina, Zgierza, Jarocina, Poznania, czy Gniezna, to też nie obchodzi Kowalskiego, bo tego nie odczuł jeszcze na własnej kieszeni. Smutne to co powiem, ale trzeba poświecić \"cieplik\" żeby ludzie przejrzeli na oczy.
Judex · 10 Grudzień 2015
Chciałem się spytać czy Szanowny Pan burmistrz zna ustawę o zamówieniach publicznych. Przedstawia tylko jednego inwestora ,Podobnie zrobił z firma zgazowania śmieci i poniósł klęskę .Podobnie było z fotovolkaiką .Pan burmistrz twierdzi iż ma pieniądze Na spotkaniu mówiono że właściciel domu będzie miał tylko dom zapłacenia 950zł.Jak się okazało koszt budowy ogniw słonecznych według kosztorysu który sporządziła firma na moje zlecenie wynosił około 80000zł Kłamstwo ma krótkie nogi więc proszę Pana burmistrz o zastanowienie się zaczym coś powie. Osobiście nie wierzę w zapewnienia włodarza miasta o raju jaki nam ma stworzyć. Za dużo w tym wszystkim jest przekrętów.
as · 09 Grudzień 2015
Oczywiście, że inwestorowi chodzi jedynie o to by dostać się do punktu odbioru energii - MZEC-u. Tutaj rozgrywa się cała akcja. Pan Olejniczak w przeciwieństwie do burmistrza ma tę świadomość i dlatego sprzeciwia się geotermii na zasadach jakie próbuje wymusić na radnych inwestor. Zastanówmy się jaką rolę spełnia w tej grze pan dr Waszkowiak. Przemawia w imieniu inwestora, a jednocześnie jest wybranym przez burmistrza członkiem (kto wie czy nie przewodniczącym) Rady Nadzorczej MZEC. Czy tym burmistrz nie rozgrywa jakiejś tajemniczej gry?
Do \"vicek\" · 09 Grudzień 2015
Pan Olejniczak dlatego teraz pyta i ma wątpliwości ponieważ kiedy on był wiceburmistrzem to maisto pozyskało pieniadze na odwiert i gdyby poszło to dalej to maisto miałoby geotermę na własność, a nie jak teraz się planuje, ze miasto odda działkę i nic z tego nie będzie miało. Firma będzie prywatna. Inwestor zawsze będzie mówił dobrze tak zeby ludzie byli \"za\" ale prawda jest taka, ze jak podpisze umowę na dostawy ciepła i pozostawi mu się możliwość podnoszenia cen to koniec. Czy spółdzielnie mieszkaniowe będą mogły odmówić kupna ciepła? No nie, bo nie pobudują swojej ciepłowni i to inwestor będzie dyktował warunki bo kotły w miejskim MZEC-u będą już historią. Ale Wy entuzjaści obudzicie się dopiero jak dostaniecie pierwsze rachunki.
vicek · 09 Grudzień 2015
Pan Olejniczak jak starał się za swoich rządów o geotermię to nie przejmował się kosztami i wielce był zachwycony tą inwestycją. Czemu teraz już twierdzi że to jest kosztowne? Jak widać na wpisach to wypowiadają się sami specjaliści od kosztów, którzy nie mają nie mają żadnych argumentów, tylko ubliżanie tym co chcą coś dla miasta zrobić...Przykład Uniejów=można???
Staszek · 09 Grudzień 2015
Garstka zwolenników stopniała do kilku ludzi ze Złodz... (no OK, nie będę jak wiadomo kto mówiący o \"alfonsach\" i \"złodziejach\"), rzecz jasna: Płaszczyny, którzy wierzą, że inwestor poprowadzi im ciepło bezkosztowo. Bajki też umiem opowiadać, tylko gdzie konkrety, gdzie analiza ekonomiczna? Panowie Dokrory inżyniery, najprostszą sprawą jest realne, uczciwe przedstawienie kosztów, waszych zysków też oraz potencjalnego wkładu/ryzyka Miasta. Tego ewidentnie brakuje.
jacek · 09 Grudzień 2015
Tabelkę którą prezentowali ci Panowie pokazywała jak szybko zamieni się MZEC w sklep .Walizki z ciepłem które oferowali Panowie doktorzy mogą być sprzedawane nie przez MZEC a w każdym sklepie ,i poco budować ciepłociągi.Jeszcze jeden prostacki bajer.
crx · 09 Grudzień 2015
Klimat nam sie zmienia zimy łagodniejsze lub symboliczne ,po co ta szopka no chyba ze za friko wybuduja to sie zgadzam inaczej mówi nie ,bo nas mieszkancow na wynalazki nie stac jestesmy za biedni
as · 09 Grudzień 2015
Zadziwiające spotkanie. Burmistrz zamiast w sposób rzeczowy przedstawić radnym zakres, etapy i sposoby finansowania geotermii, a przede wszystkim układy własnościowe, robi show przed swoimi zwolennikami - fanami w moherowych beretach. Widać , że tego bardzo potrzebuje. Kto rozsądny wpakuje 100 mln zł nie czerpiąc z tego zysku. Przejęcie dostaw ciepła przez geotermię, to bezwzględne sprowadzenie MZEC do zera i pewne podwyżki cen ciepła.
kolanin · 09 Grudzień 2015
Brawo Radni, zachowaliście się z kulturą w przeciwieństwie do drugiej strony.
Judex · 09 Grudzień 2015
Szanowni Państwo.Idą święta Bożego Narodzenia a Pan burmistrz zafundował na szopkę i sprowadził świętych mikołajów. Byłem na wszystkich spotkaniach burmistrza z firmami i posiadam nagrania z tych spotkań . Dzisiaj Pan burmistrz przeprasza ,a kto za wprowadzanie mieszkańców w błąd poniesie konsekwencje.Czy te panie które tak żarliwie domagały się autobusy który woził powietrze zapłacą około 20000zł. Kto Przeprosi za wyzwiska burmistrza . Słyszała cała polska jaki poziom kultury panuje w naszym mieście.
Zdziwiony · 09 Grudzień 2015
Wysłuchałem tej debat i nasuwa mi się kilka wniosków. Pan Waszkowiak mówi o tym by jak najwięcej środków prywatnych było w takie inicjatywy. Pan dr. Długosz chce by miasto im pozwoli stworzyć geotermię. Jedno pytanie, kto ma na tym zarabiać? No nie wydaje mi się że podmiot prywatny, czy inwestor wykłada pieniądze po bo ty mieć straty. Żaden prywaciarz nie inwestują w coś co nie będzie przynosiło bezpośrednio zysku. Takie są prawa rynku. Rolą miasta bo taka jest idea samorządowych spółek by świadczy usługi non profitowo, tzn koszty świadczonych usług mają bilansować się z zyskami, natomiast w przypadku inwestora prywatnego, nie wydaje mi się aby świadczył usług po kosztach. Jeśli mówi o alternatywnych basenach solankach w innych okolicach niż kryta pływalnia to całkowicie pogrążymy pływalnię miejską bo rzadko kto będzie na nią uczęszczał.
Rafał · 09 Grudzień 2015
Hahhh...... pan burmistrz mógł jeszcze głosowanie dzisiaj zaplanować. Radni siedzieli raczej kulturalnie, cicho, tylko... Właśnie - to oni pierwsi powinni mieć te informacje, mają decydować, dyskutować reprezentując nas wszystkich. później szeroka informacja... Taka debata raczej ostatnia powinna być. To byłaby lepsza kolejność... - chyba
do jghkghmb · 09 Grudzień 2015
a ustawiles sobie w oknie Youtuba jakosc 720p? czy 360? jakosc zalezy od tego jak sobie ustawimy sami
jghkghmb · 09 Grudzień 2015
Czemu tak strasznej jakości obraz Państwo nadajecie, nie możecie jednak zainwestować w sprzęt do takiej wideo-transmisji. Obraz gorszy aniżeli z kamer monitoringu przemysłowego.
rtufjf · 09 Grudzień 2015
Jakie będą koszty przyłączenia się do sieci MZEC gdyż jak miała powstać sieć z kotłownią na Kaliskim Przedmieściu to koszty przyłączenia były strasznie wysokie.
rhdfhb · 09 Grudzień 2015
Jeśli firma che własne pieniądze zainwestować BEZ UDZIAŁU miasta oprócz udostępnienia terenów oraz przygotowanie dokumentacji to radni powinni poprzeć projekt i pilnować jego rozwoju.
Polityka
Kolski cieplik prosi miasto o poręczenie kredytu
8 godziny temu 10,693 23

Kolski cieplik prosi miasto o poręczenie kredytu

Inne
Walne zebranie jednostki OSP Ruszków Pierwszy
23 godziny temu 3,031

Walne zebranie jednostki OSP Ruszków Pierwszy

Gmina Koło
Dobry występ warcabistów z SP Wrząca Wielka na finale wojewódzkim
23 godziny temu 1,852

Dobry występ warcabistów z SP Wrząca Wielka na finale wojewódzkim

Sport
Orzeł Grzegorzew dominuje w meczu inauguracyjnym
1 dzień temu 5,724 1

Orzeł Grzegorzew dominuje w meczu inauguracyjnym

Miasto Koło
Folklorem Malowane - jarmark wielkanocny w kolskim MDK
1 dzień temu 4,921 3

Folklorem Malowane - jarmark wielkanocny w kolskim MDK

Inne
GKS Osiek Wielki: remis na otwarcie
1 dzień temu 4,481

GKS Osiek Wielki: remis na otwarcie

R E K L A M A
R E K L A M A
Przasnysz