(5)
Słonecznie 25.7
REKLAMA

DĄBIE: Raport ciosem w poprzednika?

Autor: 05 Styczeń 2016 przeczytasz w ok. 4 min.
DĄBIE: Raport ciosem w poprzednika?
©
(5) | Czytano:
12,203 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

Rzadko się zdarza, przynajmniej w naszym rejonie, aby nowi włodarze tworzyli raporty, które mają za zadanie podsumowanie działalności poprzedników w latach ich rządzenia. Taki dokument powstał na zlecenie Burmistrza Miasta i Gminy Dąbie Tomasza Ludwickiego. Czy był ciosem w Zbigniewa Mielczarka? I co na to były burmistrz?

R E K L A M A
5
Czytano:
12,203 razy
Udostępnij
Nie tak dawno opublikowano raport "Raport Stan finansowy i organizacyjny Gminy Dąbie w latach 2007-2014", w którym autorzy przedstawili wnioski dotyczące działalności urzędu pod rządami Zbigniewa Mielczarka. Dokument ma 187 stron, podzielonych na odpowiednie działy: część organizacyjna, część finansowa oraz wnioski.

Naszą ciekawość wzbudziło chociażby streszczenie, w którym autor pisze, m.in.

"W sferze finansowej wykazano jednoznacznie, że władze Gminy nie realizowały spójnej, perspektywicznej i ostrożnościowej polityki budżetowej;stwierdzono brak planowania strategicznego w sferze finansów oraz podważono zasadność poszczególnych decyzji, szczególnie w obszarze inwestycji i zaciągania na tę okoliczność zobowiązań finansowych, przekraczających znacznie realne możliwości finansowe Gminy Dąbie. W efekcie doprowadziło to niemal do załamania finansów gminnych w roku 2011. Co istotne również, sprawia to, że również dziś Gmina musi prowadzić ostrożną p olitykę finansową i inwestycyjną z zaciąganiem zewnętrznych zobowiązań finansowych włącznie. Widać również wyraźnie, że mechanizmy kontrolne i zaradcze w sferze finansowej zawiodły."

Czytając treść kolejnego akapitu możemy dojść do wniosku, że pracownicy w tych latach świadomie łamali prawo a ich przełożeni nie prowadzili kontroli:

"W sferze organizacyjnej zaś wyniki prowadzonej kontroli wykazały nieprawidłowości i uchybienia spowodowane nieprzestrzeganiem obowiązujących przepisów prawa przez pracowników w zakresie wykonywanych przez nich zadań, a przede wszystkim brakiem nadzoru ze strony kierownictwa. Wykazano również, że nie podejmowano działań naprawczych w tym obszarze, bowiem pojawiające się błędy mają charakter powtarzalny. Jeśli chodzi o strukturę organizacyjną Urzędu, to kluczowe dokumenty nie oddawały stanu rzeczywistego; dokumentacja urzędowa nie była przechowywana i archiwizowana w sposób prawidłowy;nie stosowano w praktyce zapisów wiążącej instrukcji kancelaryjnej. Wszystko to działo się mimo tego, iż pracownicy Urzędu dobrze zdawali sobie sprawę z problemów organizacyjnych, finansowych i prawnych w funkcjonowaniu Urzędu Miejskiego w Dąbiu. Z wiedzy tej jednak,osoby sprawujące nadzór nad działaniem tej jednostki,nie wyciągały żadnych wniosków. "

Czy w urzędzie przez te lata panował brud i nieporządek? Z wniosków raportu wynika, że nieporządek panował do tego stopnia, że utrudniał codzienną pracę urzędnikom:

"Niepokój budził również stan infrastruktury Urzędu Miejskiego, a także fizyczny bałagan, który w znacznym stopniu utrudniał codzienne wykonywanie obowiązków pracowniczych. Ze strony pracowników zaś widać wyraźnie potrzebę ustawicznego dokształcania nie tylko w obszarze ich zadań merytorycznych, ale również w sferze kompetencji interpersonalnych."


Całe streszczenie raportu nie zawiera żadnych pozytywnych aspektów dwóch kadencji Zbigniewa Mielczarka, zatem czy było aż tak źle?

Raport postanowiliśmy rozbić na części i każdą z nich będziemy opisywać oddzielnie.

Dziś udało nam się skontaktować z byłym burmistrzem Zbigniewem Mielczarkiem, który tak odniósł się do stworzonego na zlecenie obecnego włodarza raportu:

"Stworzony dokument moim zdaniem jest nierzetelny i niemerytoryczny a jego jedynym celem jest uderzenie w moją osobę. Uważam, że postawione opinie na podstawie dokumentów nie są obiektywne. Jeżeli Tomasz Ludwicki uważa, że pracownicy i urząd łamali przez lata prawo to dlaczego nie zgłosi tego prokuratorze, która w sposób niezależny zbada działalność urzędu w latach moich kadencji. Wiele stwierdzeń postawionych we wnioskach końcowych samych sobie zaprzecza. Należałoby zadać pytanie co sam Tomasz Ludwicki wykonał przez ostatni rok, to czego ja czytając w raporcie nie robiłem przez 8 lat?"

Próbowaliśmy się również porozmawiać z Tomaszem Ludwickim, aby opowiedział nam o celowości stworzenia raportu oraz o jego wnioskach płynących z treści dokumentów. Niestety mimo kilkunastu prób dodzwonienia się - nie udało nam się skontaktować.

Kolejny artykuł dotyczący działalności oświaty już wkrótce.

Całość raportu: http://www.gminadabie.pl/asp/pliki/zalaczniki_pdf/raport_-_gmina_dabie_2007-2014.pdf

R E K L A M A
newsletter

Korzystaj z newslettera

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych

R E K L A M A
Komentarze (5)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Dramat · 06 Styczeń 2016
A tak będąc złośliwym wobec Pana Mielczarka... SAM Tomasz Ludwicki pewnie nie zrobił nic... Do tego jest cała machina urzędnicza, którą trzeba sprawnie wykorzystać! I to wydaje mi się robi o niebo lepiej... Wystarczy wejść do Urzędu i zobaczyć jak przejrzał i jakie jest podejście do mieszkańca. Zmiana aż razi po oczach! No ale za wcześnie na oceny - zobaczymy jak będzie po 4 latach.
Dramat · 06 Styczeń 2016
Nie no nawet po utracie urzędu wywody Pana Burmistrza przytłaczają... Aż zacytuję: \"Należałoby zadać pytanie co sam Tomasz Ludwicki wykonał przez ostatni rok, to czego ja czytając w raporcie nie robiłem przez 8 lat?\" Czy Pan Mielczarek to w ogóle przeczytał? Czy też po okładce zwątpił i nie otwiera... Tam jest cała masa informacji co zmieniono w tzw. \"międzyczasie\" w trakcie pisania tego raportu... Swoją drogą długie to bardzo i pewno większość nie przebrnie do końca. No ale cóż... widać było o czym pisać.
Dąbiak · 06 Styczeń 2016
Ja już naprawdę nic nie wiem - w Dąbiu ludzie gadają, że autor tego artykułu pracował w kampanii wyborczej dla Pana Mielczarka. Będąc na debacie między kandydatami niektórzy uczestnicy odnosili wrażenie, że sprzyjał jednej stronie. Teraz na swoim portalu staje w obronie byłego Burmistrza? To jest portal dziennikarski czy PRowy?
mieszkaniec gminy Dąbie · 06 Styczeń 2016
Jako mieszkaniec gminy Dąbie uważam, że Pan Mielczarek miał swoją szansę lecz jej nie wykorzystał. Dwie kadencje jego rządów tylko pogłębiły stan zadłużenia i kondycję finansową w jakiej się obecnie znajduje. Interesowałem się często finansami gminy, chodziłem na sesje sporadycznie pojawiałem się też w gminie, żeby załatwić sprawy urzędowe związane z moim gospodarstwem. Moje spostrzeżenie było takie, że mnóstwo pieniędzy, którymi dysponowała gmina została zmarnowana. Może nie znam się za bardzo na przepisach prawnych, do których musi się stosować gmina ale na logikę dla przykładu pieniądze, które zostały przeznaczone na renowację skwerku miejskiego zostały totalnie źle zainwestowane. Przy sztabie ludzi jakim dysponował burmistrz, sądzę że można było to zrobić w dużo prostszy sposób, za mniejsze pieniądze a co najważniejsze z większym efektem a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć np. na zakup urządzeń sportowych do ćwiczeń do ogólnodostępnego użytku jak widać to w innych miastach. To jedynie jeden przykład jak można byłoby zrobić. Mam nadzieję, że obecny burmistrz przeczyta mój komentarz i weźmie to pod uwagę. Ponadto przez dwie kadencje gmina wydała mnóstwo pieniędzy a do tego potężnie się zadłużyła a efektu tak na prawdę nie widać a przecież wydając takie kwoty, gołym okiem każdy mieszkaniec gminy powinien coś zobaczyć. Można by było podawać tu mnóstwo przykładów ale czy jest sens? Osobiście uważam, że Pan Mielczarek nie był dobrym zarządcą. Posiadam własne gospodarstwo rolne i doskonale wiem, jak każdy w swoim gospodarstwie domowym, że każde zainwestowane pieniądze jakie wydam, kiedyś powinny dać mi kolejne o ile dobrze zainwestuję ale zawsze muszę przy tym brać pod uwagę swoje własne możliwości finansowe czego wydaje mi się nie zastosował poprzedni burmistrz. Wydał pieniądze nie na inwestycje, które by zwróciły się z nawiązką co widać po sąsiedniej gminie. Co do obecnego burmistrza Pana Ludwickiego nie potrafię jeszcze określić czy będzie dobrze, czy źle. Jedno co mogę stwierdzić to fakt, że podczas mojej wizyty bodajże w listopadzie poprzedniego roku w urzędzie bardzo pozytywnie zdziwiło mnie jak mile zostałem przyjęty i moja sprawa, z którą przyszedłem została załatwiona od ręki. Poprzednio zawsze odsyłano mnie od jednego do drugiego co doprowadzało mnie do furii. Może i banalny przykład choć na mnie wywarło to pozytywne wrażenie. Mam nadzieję, że obecny burmistrz tknie trochę życia w naszą gminę i że w przyszłości moje dzieci będą chciały w niej zostać.
Arek · 05 Styczeń 2016
No tak typowe dla Pana Mielczarka. Niewinny, zaatakowany, obrażony... samo zestawienie tych dwóch zdjęć pokazuje, z kim mamy do czynienia... Ciekawe czy w ogóle to przeczytał, czy też na samą myśl się wystraszył. W tym raporcie niestety jest mowa o tym, o czym od dawna wszyscy w Dąbiu wiedzą... wie to też pewnie Pan Mielczarek, ale trudno się jakoś przyznać do błędów... Dąbie temu Panu już podziękowało. Dwie kadencje to o dwie za dużo...
Gmina Kłodawa
Wakacyjny Piknik w Kłodawie - zaproszenie dla dzieci
41 minuty temu 351

Wakacyjny Piknik w Kłodawie - zaproszenie dla dzieci

Miasto Koło
Sklep ELEGANT - Nowa Lokalizacja na ul. Wojciechowskiego 10
2 godziny temu 1,056

Sklep ELEGANT - Nowa Lokalizacja na ul. Wojciechowskiego 10

MS
Miasto Koło
Pamiętaj o wniosku o Dobry start
2 godziny temu 577

Pamiętaj o wniosku o Dobry start

Gmina Dąbie
Akcja krwiodawstwa w Dąbiu zakończona sukcesem
3 godziny temu 456

Akcja krwiodawstwa w Dąbiu zakończona sukcesem

Gmina Kłodawa
Zakończona procedura konkursowa na stanowiska dyrektorów szkół
3 godziny temu 1,779

Zakończona procedura konkursowa na stanowiska dyrektorów szkół

Miasto Koło
Halina Grabowska z odznaczeniem Za zasługi na rzecz wolności
3 godziny temu 1,615 1

Halina Grabowska z odznaczeniem Za zasługi na rzecz wolności

R E K L A M A

Newsletter - bądź na bieżąco

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych