sim
KHBC
Wiadomości Urząd Miejski w Kole Szkoła nr 4 nie będzie likwidowana

Szkoła nr 4 nie będzie likwidowana

08-02-2016 14:49 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 21,006 | Komentarzy: 23
Szkoła nr 4 nie będzie likwidowana
Foto:
zacisze
Temat likwidacji Szkoły Podstawowej nr 4 w Kole wraca co jakiś czas jak boomerang. Również w ostatnich miesiącach wróciły rozmowy wśród rodziców uczniów placówki, jakoby na tapetę planów Burmistrza Koła przypięto to rozwiązanie.
Największym problemem tej szkoły jest fakt, iż jej uczniowie są mieszkańcami różnych gmin oraz to, że każdego roku są problemy z jej finansowaniem. W ostatnim czasie wielokrotnie otrzymywaliśmy wiadomości oraz telefony od rodziców z prośbą o zajęcie się tym tematem.

Dziś możemy udostępnić informację, która uspokoi rodziców i nauczycieli SP4. Burmistrz Stanisław Maciaszek tak opisuje sytuację w tej szkole:
"Szkoła nie zniknie z miejskiej przestrzeni. Choć placówka kształci głównie dzieci z gmin ościennych a jej utrzymanie jest dużym obciążeniem dla miejskiego budżetu. Mając na względzie dobro uczniów, wolę rodziców i miejsca pracy dla nauczycieli, nasza "Czwórka" nie zostanie zlikwidowana. Taką decyzję podjęto po przeprowadzeniu wielu rozmów z zainteresowanym środowiskiem, kuratorem oświaty i wójtami gmin ościennych. Wójt Gminy Wiejskiej Koło zamierza nadal partycypować w kosztach związanych z utrzymaniem uczniów ze swoich terenów. Odmiennego zdania jest Gmina Osiek Mały - tamtejsza rada nie wyraziła zgody na ponoszenie części kosztów utrzymania "Swoich" uczniów w SP4 ponad subwencję, którą przejmuje gmina miejska - ze względu na możliwość dowozu dzieci do innych placówek, tj. w Budkach Nowych oraz Osieku Małym.
Bieżący rok szkolny w placówce przy ulicy Toruńskiej rozpoczęło 34 uczniów z Koła 60 z gminy wiejskiej, 40 z Gminy Osiek Mały i 1 z Gminy Kościelec. Miejski budżet obciążony jest wysokimi kosztami związanymi z utrzymaniem uczniów ościennych. Zestawiając lata 2012-2015 widać ogrom wydatków - koszt utrzymania uczniów SP4 z gminy wiejskiej wyniósł 205 153,59zł, z Osieka Małego 367 440,53zł. Oznacza to, że koszt dopłaty do ucznia spoza Koła (572 594,12zł) znacznie przewyższa wydatki związane z utrzymaniem dzieci z naszego miasta. Temat ewentualnej likwidacji SP4 zawsze budził kontrowersje. Analizując sytuację, Burmistrz brał pod uwagę przede wszystkim względy ekonomiczne - zmniejszenie wydatków na zadania oświatowe, troszcząc się o jednocześnie o zapewnienie dzieciom dobrych warunków kształcenia. Tymczasem nauczyciele bali się o pracę, rodzice podnosili temat wydłużenia drogi dzieci do szkoły, a lokalna społeczność nie chciała utraty miejsca kulturotwórczego."

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku Materiał sponsorowany. Redakcja nie jest jego autorem i nie ponosi odpowiedzialności za treść w nim zawartą
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (23)
gminna 06-03-2016 21:27
Do z koła a mieszkańcy gminy nie zostawiają pieniędzy w Kole parkując,robiąc zakupy i pracując w Kole????zastanów się miejski czlowieczku zanim wypiszesz takie bzdury!!!
| Zgłoś do usunięcia
Urzednik 2 12-02-2016 06:46
c.d dlatego nie komentujcie faktu odstąpienia od likwidacji sp nr 4 wielką roztropnością p Burmistrza , doradcy , radcy urzędu uświadomili p Burmistrza że ta kwestia likwidacji jest nieprzygotowana od strony prawnej i grozi w świetle obowiązującego prawa zablokowaniem przez Kuratorium , ale nie znaczy to że w kolejnym roku nie podejmie próby likwidacji szkoły nr 4 to tak gwoli uzupełnienia faktów
| Zgłoś do usunięcia
urzędnik 12-02-2016 06:39
.. to że p Burmistrz odstąpił od zapowiedzi o likwidacji szkoły nr 4 ( Ruchenna) jest związane z faktem określonych przepisów prawa oświatowego ,zatrzymał ten proces zm.in z trzech przynajmniej powodów : pierwszy - ma obowiązek powiadomienia wszystkich rodziców uczniów o likwidacji placówki - czy dochował tego obowiązku ? drugi - polega na tym że proces likwidacji szkoły czy szkół będzie możliwy kiedy to po zakończeniu roku szkolnego będzie określona sieć szkół w danej gminie aby uczniowie i ich rodzice wiedzieli do jakiego obwodu szkolnego przynależą , - po trzecie - obowiązkiem p Burmistrza jest przedłożenie Kuratorium oświaty Uchwały Intencyjnej o zamiarze likwidacji szkoły a tu się kłania obowiązek przeprowadzenia sprawy przez Radę Gminy aby wywołać taka Uchwałę
| Zgłoś do usunięcia
całe miasto 11-02-2016 18:46
burmistrz bez wątpienia bardzo dobrze wykonuje swoje obowiązki wybrał najlepszych specjalistów np:Zgierz wszyscy z którymi rozmawiam popierają mądre i przemyślane działania burmistrza Poprostu TO BURMISTRZ NA MINIMUM DWIE KADENCJE !!!!
| Zgłoś do usunięcia
rodzic 10-02-2016 22:07
Dziękuję rodzicom,którzy byli mocno zaangażowani w ratowanie szkoły,bez nich te działania nie miałyby sensu i byłoby po szkole...WIELKI SZACUN!!!
| Zgłoś do usunięcia
Rodzic 10-02-2016 21:16
czytając te wpisy czuję chęć dokopania komuś a tu chodzi o dobro dzieci. Brałem udział w tych rozmowach, powiem tak były trudne i rzeczowe obie strony suchały argumentów i przedstawiały swoje, a po wszystkim jest efekt który satysfakcjonuje wszystkich bo teraz lepiej się rozumiemy. Co do kwot z artykułu mogę tylko powiedzieć że zostały zbite z trzech lat żeby robiły wrażenie, obejmują również przedszkole które funkconuje przy szkole. A w porównaniu z innymi miejskimi placówkami to SP 4 jest szkołą najtańszą bo tylko w gimnazium nr 1 dotacja do jednego ucznia jest niższa. Szkoła pracuje prawidłowo i ma potencjał na rozwój a to się liczy dla dzieciaków.
| Zgłoś do usunięcia
Bez kitu 10-02-2016 13:58
Czekam na odpowiedź kto teraz przejmie opiekę nad szkołą? Bo nie burmistrz.
| Zgłoś do usunięcia
Bez kitu do gość 10-02-2016 10:42
Nie wystarczy dokładnie czytać trzeba jeszcze rozumieć. Przez ostatnie miesiące rodzice żyli w strachu, że szkoła zostanie zamknięta. No bo przecież burmistrz musiał powiadomić rodziców o likwidacji szkoły na 6 miesięcy przed zakończeniem roku czyli do końca lutego. Nagle w momencie kiedy pojawiła się informacja o referendum artykulik na forum. A tak swoją drogą to poinformujesz jak to naprawdę jest z tą szkołą i kto teraz weźmie za nią odpowiedzialność? Czy to już może mniej wygodna prawda?Poczekam na twoją wypowiedź. Jeśli jej nie będzie sam o tym napiszę.
| Zgłoś do usunięcia
gość 10-02-2016 08:14
Czytaj dokładnie " w ostatnich miesiącach " Jest napisane wyraźnie tłustym drukiem. O8.02. to dodano artykuł do czytania, oj ludzie ! Uważasz, że na spotkaniach z rodzicami ktoś na kolanie pisał i zaraz macie i czytajcie ? Były może spotkania z rodzicami, rozmowy? itd. Nie czepiaj się, może wymyśl następną bajkę ? Tylko prawdziwą ?
| Zgłoś do usunięcia
Bez kitu do julek 10-02-2016 07:49
Zadziwiający jest twój komentarz odnoszący się do terminu pozostawienia szkoły. W artykule wyraźnie jest napisane: dziś, czyli dopiero 8.02 rodzice zostali uspokojeni, że szkoła nie zostanie zlikwidowana. Jeszcze w połowie stycznia słyszeliśmy o zamiarze jej likwidacji. Co roi się w głowie burmistrza i kiedy nie wiem. Ja oceniam jego działania po oficjalnych decyzjach. Wątpliwe jest nawet to , bo czy artykuł na forum to oficjalna decyzja? nie wiadomo. Nie pierwsza to półprawda zamieszczana przez burmistrza na tym portalu. Więc z oszczerstwami i epitetami proszę pofolgować. Bo kto z nas jest kłamcą to czas pokaże. Mam wrażenie,że próbujesz manipulować opinią publiczną.
| Zgłoś do usunięcia
julek 09-02-2016 23:44
do Bez kitu. Wiesz kiedy burmistrz podjął juz decyzję, że szkoła zostanie ? Dużo wcześniej niż wybrańcy Koła pomysleli o referendum, więc nie pomawiaj burmistrza jeśli nic nie wiesz, k..lamco !!! Popytaj a dowiesz sie prawdy. Osmieszasz się, że trzeba było postraszyć burmistrza referendum. czego wy już nie wymyślicie żeby oczernic człowieka. Czyżby biegunka was dopadła ???
| Zgłoś do usunięcia
ADnn 08-02-2016 22:36
G.O.M. ma tyle szkół że spokojnie zmieści tych uczniów a po drugie ma tyle szkół że nie stać G. na dokładanie do innych. To że Ci uczniowie chodzą do nr 4 to był wybór ich rodziców.
| Zgłoś do usunięcia
cocolino 08-02-2016 19:35
No to teraz myślę,że gmina KOŁO zacznie współpracować z miastem i przekaże grunty pod przyszłe inwestycje miasta chodzi o zakłady PRACY,bo WY też pracujecie na terenie miasta.
| Zgłoś do usunięcia
cocolino 08-02-2016 19:35
No to teraz myślę,że gmina KOŁO zacznie współpracować z miastem i przekaże grunty pod przyszłe inwestycje miasta chodzi o zakłady PRACY,bo WY też pracujecie na terenie miasta.
| Zgłoś do usunięcia
cocolino 08-02-2016 19:34
No to teraz myślę,że gmina KOŁO zacznie współpracowac z miastem i przekaże grunty pod przyszłe inwestycje miasta chodzi o zakłady PRACY,bo WY też pracujecie na terenie miasta.
| Zgłoś do usunięcia
wacek 08-02-2016 18:27
Do września ......
| Zgłoś do usunięcia
jbj 08-02-2016 15:45
Narazie szkoła zostaje. zobaczymy za rok...
| Zgłoś do usunięcia
Bez kitu 08-02-2016 15:14
Ja też się bardzo cieszę, że szkoła zostaje.Szkoda,że trzeba było postraszyć burmistrza referendum aby zaczął brać nasz głos pod uwagę. Jak sami widzicie nie taki burmistrz mocny jak go malują. Mieszkańcy tez mają coś do powiedzenia. Tak powinno być od początku.
| Zgłoś do usunięcia
danka 08-02-2016 15:09
Super, dzieci mają szkołę i to się liczy, a wy piszcie sobie co chcecie, bo zawsze to robicie . Dziękujemy.
| Zgłoś do usunięcia
kolanka 08-02-2016 15:02
I bardzo dobrze, że szkoła będzie. Popieram.
| Zgłoś do usunięcia
Bez kitu 08-02-2016 15:00
Oto pierwszy sukces referendum. Szkoła zostaje, teraz przecież każdy głos na wagę złota.
| Zgłoś do usunięcia
Gość 08-02-2016 14:58
Brawo burmistrzu. Po co były ze strony przeciwników te kłamstwa, że burmistrz chce zlikwidować ? Nie wstyd Wam teraz ? We wszystkim macie takie same racje jak i w tym temacie.
| Zgłoś do usunięcia
Z Koła 08-02-2016 14:57
czyli mam rozumieć, że z podatków mieszkańców Koła dokłada się do dzieci pochodzące z Gminy Wiejskiej i Gminy Osiek? A Osiek nie chce dokładać brakującej części kasy na swoje dzieci? No to już chyba jakaś kpina!! Niech ktoś z tym robi porządek raz a konkretnie!
| Zgłoś do usunięcia