(1)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Zamglenie 6
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

75. rocznica rozpoczęcia działalności KL Kulmhof

Autor: 10 Grudzień 2016 przeczytasz w ok. 2 min.
75. rocznica rozpoczęcia działalności KL Kulmhof
©
(1) | Czytano:
11,025 razy | przeczytasz w ok. 2 min.

Dokładnie 75 lat temu, 8 grudnia 1941 r., Niemcy rozpoczęli masową eksterminację ludności na ziemiach polskich. Tego dnia pierwsze grupa kilkuset Żydów - mieszkańców Koła została zamordowana w obozie zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. W czwartek (8 grudnia) na terenie byłego obozu odbyły się uroczystości upamiętniające tę rocznicę.

R E K L A M A
1
Czytano:
11,025 razy
Udostępnij
Obóz zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem rozpoczął swoją działalność ponad miesiąc przed konferencją w Wannsee, podczas której władze III Rzeszy Niemieckiej podjęły decyzję o zgodzie na mordowanie cywilów na ziemiach okupowanych, co w literaturze zostało zapamiętane jako „ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej”. Obóz Kulmhof rozpoczął swoją działalność dokładnie 8 grudnia 1941 r., kiedy zabito pierwszych 700 więźniów przywiezionych dzień wcześniej z Koła, położonego zaledwie kilkanaście kilometrów od tego miejsca.

Niemiecki obóz zagłady Kulmhof był najdłużej działającym tego typu obiektem w czasie II wojny światowej. Szacuje się, że w latach 1941-1943 i 1944-1945 życie straciło tam ponad 200 tysięcy osób - Żydów z Kraju Warty, Romów, Polaków, dzieci czeskich i jeńców radzieckich.

W 75. rocznicę rozpoczęcia działalności obozu - w Chełmnie nad Nerem oraz na terenie Lasu Rzuchowskiego odbyło się spotkanie, podczas którego wspomniano ofiary KL Kulmhof. Uczestniczył w nim m.in. wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego Marian Turski oraz przedstawiciele władz samorządowych okolicznych gmin. Oprócz wystąpień zaproszonych gości, zorganizowano także telemost z Instytutem Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie oraz wysłuchano wspomnień Szymona Srebrnika - jednego z zaledwie siedmiu ocalałych z obozu w Chełmnie nad Nerem.

W Lesie Rzuchowskim, gdzie znajdują się masowe mogiły ofiar, złożono hołd pomordowanym, a przedstawiciele duchowieństwa wyznań chrześcijańskich i judaizmu odmówili modlitwy za zmarłych w KL Kulmhof.

mn

foto: gminadabie.pl


R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (1)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
abcd · 10 Grudzień 2016
Dzien wczesniej Japonczycy zbombardowali Pearl Harbor -baze United States Navy na Pacyfiku. Japońskie lotnictwo zatopiło lub uszkodziło 21 okrętów oraz zniszczyło około 260 samolotów. W ciągu jednego dnia zginęło w amerykańskiej bazie wojskowej 2335 żołnierzy i marynarzy oraz 68 cywilów. Rany odniosło odpowiednio 1143 i 35 osób. Ocalały jedynie amerykańskie lotniskowce, których nie było tego dnia w porcie. Wskutek tego USA przystapily do wojny w ramach koalicji przeciwko Panstwom Osi.
Biblioteka
Ferie z Królikiem i Misią
10 godziny temu 374

Ferie z Królikiem i Misią

Miasto Koło
Przy prawie pełnej sali kinowej Jarosław Kawka zaprezentował program i kandydatów [FOTO]
1 dzień temu 11,114 11

Przy prawie pełnej sali kinowej Jarosław Kawka zaprezentował program i kandydatów [FOTO]

Inne
Akcja kontroli autobusów i ciężarówek. Posypały się mandaty
2 dni temu 5,512 3

Akcja kontroli autobusów i ciężarówek. Posypały się mandaty

Miasto Koło
W ostatnim tygodniu odeszli od nas [18-02 - 25-02-2024]
3 dni temu 107,728

W ostatnim tygodniu odeszli od nas [18-02 - 25-02-2024]

Wypadki
Zderzenie dwóch osobówek na skrzyżowaniu. Jedna osoba przewieziona do szpitala
5 dni temu 22,234

Zderzenie dwóch osobówek na skrzyżowaniu. Jedna osoba przewieziona do szpitala

10 godziny temu 374
R E K L A M A