(6)
× Nowość! Kolska Baza Medyczna - znajdź specjalistę już dziś!
Lekki deszcz 2
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?
REKLAMA

Dodatkowe środki na edukację języka niemieckiego

Autor: 15 Grudzień 2016 przeczytasz w ok. 2 min.
Dodatkowe środki na edukację języka niemieckiego
©
(6) | Czytano:
3,596 razy | przeczytasz w ok. 2 min.

Z inicjatywy Burmistrza Miasta Koła Stanisława Maciaszka od 01 września 2016 r. w sześciu miejskich kolskich szkołach odbywają się dodatkowe zajęcia języka niemieckiego. Nauka tego języka jest możliwa dzięki porozumieniu zawartemu między Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Mniejszości Niemieckiej w Zielonej Górze a burmistrzem. Współpraca zaowocowała pozyskaniem przez miasto ze środków rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej już na rok 2016 kwoty 625.776,00 zł.

R E K L A M A
6
Czytano:
3,596 razy
Udostępnij
Warunki organizowania takich zajęć szczegółowo określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 14 listopada 2007 r. Nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej nie jest finansowane przez organizacje mniejszości niemieckiej ani przez rodziców, ani przez szkoły czy przedszkola. Podlega odpowiednim uregulowaniom prawnym i jest finansowane z budżetu państwa w ramach subwencji oświatowej. Środkami tymi dysponują samorządy i to one odpowiedzialne są za stworzenie warunków umożliwiających dzieciom mniejszości naukę języka niemieckiego w szkołach i przedszkolach. Reasumując państwo polskie zapewnia środki finansowe na nauczanie języka niemieckiego w ramach tzw. części oświatowej subwencji ogólnej, czyli pieniędzy przekazywanych samorządom, których zadaniem jest zapewnienie odpowiednich warunków działania podlegających im szkół. Subwencja oświatowa przeznaczana jest m.in. na zakup podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych, wyposażenie bibliotek szkolnych w książki, gazety, czasopisma, filmy, nagrania i oprogramowanie komputerowe, organizację wycieczek szkolnych, zajęcia historii, kulturoznawstwa, geografii,  doskonalenie nauczycieli prowadzących lekcje języka niemieckiego, organizację pozalekcyjnych kół zainteresowań, warsztatów, klubów filmowych a także w sprzęt komputerowy.

W przypadku, jeśli rodzic dziecka uczęszczającego na zajęcia języka mniejszości narodowej chce zostać członkiem Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego Mniejszości Niemieckiej w Zielonej Górze może wypełnić i złożyć odpowiednią ankietę. Przystąpienie jest dobrowolne, a dzieci rodziców, którzy nie przystąpili do stowarzyszenia, mimo to mogą uczęszczać na zajęcia języka niemieckiego.

UM KOŁO

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (6)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
kolo · 16 Grudzień 2016
Szanowny redaktorze. Dziękuję za odpowiedź ale ciekawi mnie relacja czy też informacja jaki był cel wizyty. Pozdrawiam Pana.
redakcja · 16 Grudzień 2016
Drogi \"Kolo\" konferencja została odwołana na prośbę Wicewojewody. Ze względu na pilny powrót do Poznania. Pozdrawiamy
kolo · 16 Grudzień 2016
Dzisiaj Koło odwiedziła Wicewojewoda Wielkopolski. Po rozmowach z burmistrzem i starostą miała być konferencja (brifing???) z dziennikarzami, do której nie doszło. Jaki był cel wizyty, o czym mówiono, dlaczego odwołano konferencję prasową to pytania , które kieruję do redaktora Fiwka. Co jest przyczyną milczenia w tej sprawie strach redaktorze czy zakaz Jego Osoby?
as · 15 Grudzień 2016
Z tej, i wcześniejszych informacji wynika, że jest to nauka języka dla dzieci mniejszości niemieckiej zamieszkującej w Kole. Mam uzasadnione obawy dotyczące utworzenia odpowiednich klas zgodnie z przywołanym rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej. W naszym mieście w ostatnich latach nie było i nie ma mniejszości niemieckiej, a tylko do takich dzieci może być skierowanie nauczanie w tym programie. Podkreślam dla dzieci mniejszości niemieckiej. Czy to nie jest jakieś oszustwo?
noterk · 15 Grudzień 2016
Czyli, że w zajęciach biorą udział dzieci z mniejszość językowej? Nie wiedziałem, że mamy tak liczną mniejszość językową niemiecką w Kole.
ja80 · 15 Grudzień 2016
Ale za podręczniki trzeba było płacić więc gdzie ta subwencja?
Powiat Kolski
Sanepid w Kole sprawdził obciążenie uczniów plecakami szkolnymi
10 godziny temu 3,055 5

Sanepid w Kole sprawdził obciążenie uczniów plecakami szkolnymi

Miasto Koło
Bieżące utrudnienia na lokalnych drogach [AKTUALIZACJA]
4
10 godziny temu 10,160

Bieżące utrudnienia na lokalnych drogach [AKTUALIZACJA]

Inne
PSP ma duży powód do radości - nowy wóz już w garażu
10 godziny temu 3,372 2

PSP ma duży powód do radości - nowy wóz już w garażu

Powiat Kolski
Ostrzeżenie meteo pierwszego stopnia  w pow. kolskim
1 dzień temu 12,240

Ostrzeżenie meteo pierwszego stopnia w pow. kolskim

Miasto Koło
WOŚP KOŁO: Będzie rekord! Choć liczenie jeszcze trwa
1 dzień temu 3,099 3

WOŚP KOŁO: Będzie rekord! Choć liczenie jeszcze trwa

Miasto Koło
Pomóżmy Jackowi Dziedziczakowi. Ucierpiał w pożarze własnej pracowni
1 dzień temu 9,551

Pomóżmy Jackowi Dziedziczakowi. Ucierpiał w pożarze własnej pracowni

R E K L A M A
R E K L A M A
Przasnysz