(24)
Mgła 11
Popularne tagi:
REKLAMA

Byłe przywileje finansowe w MZEC

Autor: Urząd Miejski w Kole 11 Styczeń 2017 przeczytasz w ok. 3 min.
Byłe przywileje finansowe w MZEC
© archiwum e-kolo
(24) | Czytano:
9,150 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

W ostatnim czasie dokonano analizy dokumentów znajdujących się w spółce Miejski Zakład Energetyki Cieplnej. Były prezes tej spółki zatrudniony od 1995 r. miał zagwarantowane ogromne przywileje finansowe z tytułu sprawowanej funkcji. Kolejni burmistrzowie oraz powoływane przez nich rady nadzorcze dołożyli wszelkich starań, by w trakcie trwania umowy o pracę, a także, a może przede wszystkim, po jej ustaniu prezes korzystał z zagwarantowanych przywilejów finansowych wypłacanych oczywiście kosztem majątku spółki.

R E K L A M A
24
Czytano:
9,150 razy
Udostępnij

Zgodnie z zapisami „kontraktu menedżerskiego dla członka zarządu” z dnia 05.02.1999 r. podpisanego przez ówczesnego Burmistrza Miasta Koła prezesowi zostało zagwarantowane odszkodowanie z tytułu rozwiązania umowy o pracę  w wysokości rocznego wynagrodzenia za ubiegły rok tj. 12 średnich pensji. Były prezes MZEC wystąpił do spółki z przedmiotowym roszczeniem żądając z tego tytułu wypłaty kwoty w wysokości 171.784,80 zł. (tyle wyniosła kwota wynagrodzenia uzyskanego w 2015 roku). Wówczas Burmistrz Miasta Koła zażądał od pracownika administracji spółki wspomnianego kontraktu menadżerskiego i  w tym momencie okazało się, że kadry nie posiadały wiedzy i nie dysponowały takim kontraktem. Powyższe pokazuje w jaki sposób funkcjonowała spółka i do jakich nieprawidłowości mogło dochodzić. Spółka nie uznała powyższego roszczenia i odmówiła wypłaty odszkodowania. Prezes do chwili obecnej nie ustosunkował się co do zajętego przez spółkę stanowiska.     

Ponadto w 1999 roku Burmistrz Miasta Koła wraz z Przewodniczącym Rady Nadzorczej ustalili dla prezesa przywilej w postaci zagwarantowania wypłaty odprawy pieniężnej w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia w przypadku odwołania z pełnionej funkcji. Możliwość otrzymania odprawy nie została obwarowana żadnymi dodatkowymi przesłankami, od których spełnienia zależałoby jej przyznanie. Zatem bez względu na przyczynę odwołania prezes miał zagwarantowane prawo otrzymania odprawy, nawet w sytuacji, gdy rażąco naruszył swoje obowiązki. W konsekwencji, z uwagi na istniejący zapis,  ówczesny Prezes spółki MZEC wypłacił w dniu 28.10.2016 r. odwołanemu w lipcu prezesowi odprawę pieniężną w wysokości 87.179,40 zł. Jednorazowa wypłata tak ogromnej sumy pieniężnej z całą pewnością musiała narazić spółkę na szkodę, zwłaszcza że powyższa suma mogła zostać przeznaczona na inwestycje służące ogółowi mieszkańców.

Przedstawiony powyżej stan faktyczny ukazuje mechanizm działania byłych władz, dla których priorytetem nie było dobro spółki, ale wyłącznie zagwarantowanie profitów osobom zarządzającym. Obecnie spółka odczuła efekty tych działań. Wypłata tak wysokich kwot odpraw naraziła majątek spółki na znaczne straty. Ze względu na to, że na mieszkańcach spoczywa ciężar utrzymania wszystkich spółek miejskich efekty tych działań odczujemy wszyscy.

Obecnie Burmistrz Miasta Koła Stanisław Maciaszek podjął kroki, by naprawić i ujednolicić system funkcjonowania spółek. Każdy prezes ma zawartą umowę o pracę na tożsamych warunkach z jednakowymi zasadami wynagradzania. Spółki będą funkcjonowały w prawidłowy sposób świadcząc usługi na najwyższym poziomie. Burmistrz nie dopuszcza możliwości, by osoby zarządzające spółką miały z tego tytułu zagwarantowane jakiekolwiek dodatkowe przywileje.

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (24)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Wyróżniony komentarz
Rafał · 11 Styczeń 2017
To już nie obowiązuje tłumaczenie Jego Osoby, że jeśli ktoś dobrze wykonuje swoją pracę, to ma też dobrze zarabiać? Narazić to naraził nas na to chyba Jego Osoba. Będąc mieszkańcem mówię tyle: mnie nie obchodzi ile zarabia prezes spółki, mnie obchodzi to, ile płacę tej spółce za usługi. Prezes może być zatrudniony na pół etatu za najniższą krajową, ale jeśli wtedy będę płacił krocie, a spółka i tak będzie funkcjonowała źle, to co z tego? Skurzyński rządził jednak tak, że spółka działała z ludzi nie zdzierając. Teraz próbujecie znowu tłumaczyć się za waszego specjalistę od wszystkiego, który też okazał się kadrowym niewybuchem (nawet nie tylko niewypałem) Jego Osoby? Znowu zaklinacie rzeczywistość? Rozumiem, że w tym roku, to nie, ale na 2018 przewiduje Jego Osoba obniżkę cen ciepła? Jeżeli faktycznie w 2018 stanieją w Kole: ciepło, woda, ścieki, wywóz odpadów i zjawi się jakiś inwestor, który zatrudni parędziesiąt osób (chociaż 30-40) wtedy będę pierwszym, który będzie namawiał do głosowania na Jego Osobę.
Bohun · 14 Styczeń 2017
Bzdura zapisy o których piszesz powinny dotyczyć działalności firmy a nie polityki i ktokolwiek godził się na tak haniebny zapis działał na szkodę nas wszystkich bez wyjątku i jeszcze raz powiem takie zapisy tworzy się aby najlepsi fachowcy nie uciekali do konkurencji a MZEC konkurencji w okolicy nie ma a szkoda.Obarczanie winą obecnego Burmistrza za zaistniałą sytuację jest nie uzasadnione w żadnym względzie wizja poprzednika czyli stagnacja to żadna wizja .Wylej swoje żale na poprzedników bo oni są winni braku działań w temacie rozwoju Koła w każdym kierunku .Zresztą po obecnej Radzie Miasta za wiele się nie spodziewam w większości to towarzystwo samorządowe i jak sama nazwa wskazuje (towarzystwo) .
LEPSZA ZMIANA · 14 Styczeń 2017
Bzdury to ty piszesz jednak przyjacielu kolejarza. Konkurencją MZEC jest dowolna firma, zwłaszcza z branży. Zdaje się, że największy specjalista kolejarza to ze Starego Miasta pod Koninem był? Zatem widzisz... konkurencja była. Czy zapis haniebny? Jakie były ceny ciepła? Dbał Skurzyński? Dbał! Teraz o co chodzi, kolejnego prezesa kolejarz zwolni?
Bohun · 14 Styczeń 2017
Drogi Rafale czytaj ze zrozumieniem i nie traktuj wybiórczo tego co czytasz jeszcze raz powtarzam nie ma uzasadnienia dla tak wysokich odpraw bo takie zapisy kontraktu patrząc na (kolskie uwarunkowania) nie mają uzasadnienia i tyle wskaż mi podmiot który konkuruje z MZEC i gdzie jest ta firma do której były Prezes mógłby odejść ?? takiej nie ma .Podzielam zdanie Oli ,oczywiście teraz wylejesz z siebie ten jad ,inwektywy i co tam jeszcze zdołasz wypocić ale zdania mojego nie zmienisz jesteś żałosny w tym swoim zacietrzewieniu po prostu żal mi ciebie.
Rafał · 14 Styczeń 2017
Naprawdę, nie dam zaciemnić rzeczywistości, choćby się TWA najbardziej starało. W przeciwieństwie do ludzi, których nie stać na zmianę zdania, kolejny raz obiecuję: jeżeli faktycznie w 2018 stanieją w Kole ciepło, woda, ścieki, wywóz odpadów i zjawi się jakiś inwestor, który zatrudni parędziesiąt osób (chociaż 30-40), wtedy będę pierwszym, który będzie namawiał do głosowania na Jego Osobę. Jeszcze raz napiszę tutaj też to, co niżej napisałem do Pawła: było to zabezpieczenie przed taką sytuacją, do jakiej doszło za sprawą Jego Osoby. Tylko widzisz... Będąc "niezależnym przedsiębiorcą" też może warto, żebyś uczył się od jakichś mądrzejszych ludzi. Teraz to wygląda na to, że pewnie skoro jesteś taki "niezależny", toś chyba kończył te same studia, co Jego Osoba i (z których tę panią wywalili? No, nie wiem, jaka jest teraz oficjalna wersja i narracja? Bo teraz to nie, to wstyd się przyznawać, że była koleżanką Jego Osoby) pani sekretarz Bogusława. Przeczytaj też proszę jeszcze raz to, co już napisałem do ciebie, albo niech ci to Jego Osoba jeszcze wytłumaczy.
Rafał · 14 Styczeń 2017
Droga "olu", tak, "olu" (ta sama, której przyklaskują bohuny, kulfony i inni fani Jego Osoby?), aczkolwiek inni zrobili już to zamiast mnie, to i ja, też jeszcze głos zabiorę. Oczywiście jak teraz jestem niemal pierwszym przeciwnikiem Jego Osoby, jeszcze raz obiecuję: jeżeli faktycznie w 2018 stanieją w Kole ciepło, woda, ścieki, wywóz odpadów i zjawi się jakiś inwestor, który zatrudni parędziesiąt osób (chociaż 30-40), wtedy będę pierwszym, który będzie namawiał do głosowania na Jego Osobę. Tymczasem zauważ, że Jego Osoba zwolnił tych najlepszych specjalistów, jacy zgodzili się już właśnie dla Jego Osoby pracować. Zresztą... jak śmiesz oskarżać Jego Osobę, że zatrudnił ludzi którzy "się nie znają na robocie, albo siedzieli za biurkiem i pili kawkę"? To naprawdę bardzo nieładnie z Twojej strony... Znajdź więc, proszę, jakieś inne wytłumaczenie. Jeśli chodzi o mnie, to wolę widzieć przyczynę w Jego Osobie i tym ciągłym dążeniu do perfekcji, gdzie wymieniając "zasoby ludzkie" szuka się wciąż lepszych specjalistów.
ola · 13 Styczeń 2017
Czytam te złośliwe wypociny @ Rafała i dziwię się że dajecie się wciągać z nim w polemikę. Jak widać po wpisach nie ma on zwolenników. Mieszkańcy tak jak ja wyciągamy sami wnioski, odmienne jak W/w. Przez 16 lat rządów 3 Burmistrzów nic się nie zmieniało. Jak ktoś to wcześniej zacytował "skończyła się era nauczyciela" Dajmy spokojnie rządzić obecnie wybranemu Burmistrzowi. Ten człowiek chce coś dla miasta zrobić mimo zadłużeń . Przez dwa lata już mamy więcej ulic i wyremontowanych budynków oraz nowych chodników. Poprawia się oświetlenie ulic, miasto jest teraz czyste i zadbane. To widzą mieszkańcy. Ja jako kobieta i blondynka to widzę .Czemu nie widzi tego "rafał" ? Na pewno teraz mi odpisze że jestem klakierką Burmistrza , ale jego zdanie mi "wisi"...Liczy się rzeczywistość. Jeśli Burmistrz zwalnia ludzi to znaczy że albo się nie znają na robocie , albo siedzieli za biurkiem i pili kawkę. Nie idzie na układy i to pewne osoby boli...
Eryk · 13 Styczeń 2017
Obecnie większość zwalnianych to ci, których wcześniej sam zatrudnił, więc nie najlepiej świadczy to o nim. Nawet obsadzić stanowisk nie potrafi kompetentnymi ludźmi. Po drugie, obecny burmistrz jedyne pomysły jakie ma na to miasto to kolejne zadłużanie go.Na dodatek ze spłatą tych zadłużeń dopiero po upływie jego kadencji, a nawet jak sobie marzy po upływie dwóch kadencji. Ponadto zwalnianie prezesów i wypłacanie im , tak "nieetycznych" , jak to nazywa burmistrz odpraw świadczy o jego absolutnym nie szanowaniu pieniędzy publicznych. W zamieszczonym tu artykule wskazuje się bowiem,że burmistrza oburzały kontrakty menadżerskie prezesów.Mnie zaś oburza niekompetencja burmistrza, opowiadane bzdury i te slogany wciąż wciskane nam w kolejnych wystąpieniach. To jego powinno sie zwolnić a już na pewno nie nagradzać tak wysokim uposażeniem.
Kolanin · 13 Styczeń 2017
Nie trzeba było zwalniać Prezesa, nie byłoby odszkodowania.Przecież Prezes sam się nie zwolnił żeby dostać odszkodowanie.
Rafał · 13 Styczeń 2017
Może jeszcze raz: mnie jako mieszkańca w przypadku MZEC interesuje normalna cena ciepła (i za czasów Skurzyńskiego taka ona była). Co interesuje Jego Osobę? Ilu już ludzi zatrudnionych przez swoją Osobę zwolnił? Ilu od Jego Osoby odeszło? Z kogo Jego Osoba jest zadowolony? Czy i obecnego prezesa MZEC Jego Osoba chce zwolnić? To może jeszcze tyle, co do wyjaśnienia kto i z czego jest zadowolony.
Do Rafał · 13 Styczeń 2017
Rafale - klakierze , jego osobo , podnóżku , niezależny , wszystko wiedzący , zawsze szyderczy , niezadowolony ze wszystkiego i ze wszystkich człowieku znajdź sobie jakieś zajęcie i zacznij myśleć pozytywnie.....
Rafał · 13 Styczeń 2017
I co? Frustrujesz się? Kto używa słów "moja osoba", to wiemy. Jak "współpracuje" z zatrudnionymi nawet już przez siebie "fachowcami", wiemy też. Co więc i komu nie pasuje?
LEPSZA ZMIANA · 12 Styczeń 2017
Panie Redaktorze Bartku, ma Pan teraz niebywałą szansę, żeby jeszcze być wiarygodnym. Jeśli się kroi coś w MZECu, warto to sensownie i uczciwie opisać, zanim zrobi to papierowa konkurencja i zanim to "wyjaśni" UM. Bądź Pan uczciwy, względem czytelników i siebie.
Rafał · 12 Styczeń 2017
Szanowną Redakcję, Szanownego e-kolo proszę tylko o odrobinę dziennikarskiej (jeśli tak się chcecie nazywać) przyzwoitości. Paszkwile UM publikujecie (rozumiem, bo "musicie") za nasze pieniądze jakie płaci za to Jego Osoba. Wypadałoby chyba jednak reagować konkretniej. Pamiętam nagonkę jaką UM rozpętał tutaj na Jacka Klukaczyńskiego, ale jakoś nie pamiętam tutejszych artykułów (bo ich NIE BYŁO) przedstawiających nieprawidłowości, czy konkretniej: łamanie praw pracowniczych i przepisów BHP w Miejskim Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji, a tych jest wiele. Czy liczycie zatem na to, że Jego Osoba w przyszłym roku wybory "wygra w cuglach"? Może na to, że następca też będzie tu chciał publikować paszkwile? Teraz jest nagonka (coś się zapewne wydarzyło) na Mariusza Skurzyńskiego. Reagujcie może, co?
Bohun · 12 Styczeń 2017
Rozpasanie poprzedników nie wiedziałem że w Kole mieliśmy tak wysokie kontrakty tylko za co ? z kim tak naprawdę MZEC konkurował o pozycję na rynku ? jaką konkurencję miał i po co takie kontrakty ? nasuwa się o wiele więcej pytań .
Rafał · 12 Styczeń 2017
Szczerze mówiąc, to tacy jak ty, klakierku, robią Jego Osobie (nawet jeśli to rzeczywiście Jego Osoba jest tego niejako źródłem) tzw. "niedźwiedzią przysługę". Bo ile zarabia obecny prezes? Dużo mniej, na pewno mniej? Ile straciliśmy na tym "superspecjaliście" ze Starego Miasta, co to i do MZUKu, i do MZECu "się nadawał", i nawet łączyć to miał, ale wcześniej z hukiem wyleciał zaświadczając jak to na doborze kadry zarządzającej "zna się" Jego Osoba? Kto rozdzielił wydziały dając funkcję i zarobki naczelnik córce klakiera wrzeszczącego tylko o Mieczysławie na każdym przedreferendalnym wiecu Jego Osoby (mieszkania to chyba "pan" E. ma w każdej części Koła), że Mietek to do sądu? Ile razy wyższe płace mają teraz członkowie RN? Partyjniackie funkcje zastępcy sekretarza (chyba tylko taki twór w Kole) i wiceburmistrza wreszcie uzasadnione, czy nie? Wymieniać dalej? Bo mogę... Tak Jego Osoba lekką, a raczej lepką, łapką wydaje NASZE!, mieszkańców, bo nie twoje, obcy elemencie, pieniądze.
KKK2 · 11 Styczeń 2017
Chyba osoba pisząca poniższy post dostała posadę w mdk .Porównanie zarobków na tym samym stanowisku jest niedorzeczne?
KKK2 · 11 Styczeń 2017
Chyba osoba pisząca poniższy post dostała posadę w mdk.
ala · 11 Styczeń 2017
zarobki poprzedniej pani dyrektor były o całe 5ooo za duże nic nie robiła mało tego Dom Kultury wyglądał jak za komuny .Dziś mamy przynajmniej odpowiedniego człowieka na odpowiednim stanowisku .myślę że te wszystkie niedorzeczne pytania piszecie państwo nie znając naszego koła Przyszliście nie wiadomo skąd i dyskutujecie na tematy których nie możecie ogarnąć .Kolanie w kole a dziewczyny na traktory
ooollaa · 11 Styczeń 2017
Jeśli Pan Burmistrz jest taki oszczędny to dlaczego poprzedni dyrektor instytucji kultury otrzymywał pensje 5.000 zł a powołany przez obecnego włodarza 8.250 zł.
Rafał · 11 Styczeń 2017
To już nie obowiązuje tłumaczenie Jego Osoby, że jeśli ktoś dobrze wykonuje swoją pracę, to ma też dobrze zarabiać? Narazić to naraził nas na to chyba Jego Osoba. Będąc mieszkańcem mówię tyle: mnie nie obchodzi ile zarabia prezes spółki, mnie obchodzi to, ile płacę tej spółce za usługi. Prezes może być zatrudniony na pół etatu za najniższą krajową, ale jeśli wtedy będę płacił krocie, a spółka i tak będzie funkcjonowała źle, to co z tego? Skurzyński rządził jednak tak, że spółka działała z ludzi nie zdzierając. Teraz próbujecie znowu tłumaczyć się za waszego specjalistę od wszystkiego, który też okazał się kadrowym niewybuchem (nawet nie tylko niewypałem) Jego Osoby? Znowu zaklinacie rzeczywistość? Rozumiem, że w tym roku, to nie, ale na 2018 przewiduje Jego Osoba obniżkę cen ciepła? Jeżeli faktycznie w 2018 stanieją w Kole: ciepło, woda, ścieki, wywóz odpadów i zjawi się jakiś inwestor, który zatrudni parędziesiąt osób (chociaż 30-40) wtedy będę pierwszym, który będzie namawiał do głosowania na Jego Osobę.
Rafał · 12 Styczeń 2017
Oczywiście wpis do "pana niezależnego przedsiębiorcy" tak życzliwego Jego Osobie jest mój, a dotyczy Pawła, bo coś wyszło nie tak.
Paweł · 12 Styczeń 2017
Oj... pan "niezależny przedsiębiorca", co to tylu ludzi zatrudnia, się odezwał... Pawełku, właśnie było to zabezpieczenie przed taką sytuacją, do jakiej doszło za sprawą Jego Osoby. Tylko widzisz... Będąc "niezależnym przedsiębiorcą" też może warto, żebyś uczył się od jakichś mądrzejszych ludzi. Teraz to wygląda na to, że pewnie skoro jesteś taki "niezależny", toś chyba kończył te same studia, co Jego Osoba i (z których tę panią wywalili? No, nie wiem, jaka jest teraz oficjalna wersja i narracja? Bo teraz to nie, to wstyd się przyznawać, że była koleżanką Jego Osoby) pani sekretarz Bogusława.
Paweł · 12 Styczeń 2017
Jesteś niereformowalnym człowiekiem piszesz takie bzdury ... nawet mając podstawową wiedzę w danym temacie powinieneś wiedzieć że takie rozwiązania stosuje się np w zakazie konkurencji a z kim niby konkurował MZEC pomyśl czasem zanim wypocisz takie bzdury ...
ala · 11 Styczeń 2017
Czytelnicy zakopali ten komentarz
Biblioteka
Basia w pociągu relacji
1 dzień temu 973

Basia w pociągu relacji "Pisarz-Czytelnik"

Biblioteka
Zofia Stanecka w Kole
1 dzień temu 1,714

Zofia Stanecka w Kole

Inne
Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [17.05.2024 -24.05.2024]
1 dzień temu 2,068

Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [17.05.2024 -24.05.2024]

Gmina Przedecz
Prezydent Andrzej Duda ponownie w naszym powiecie!
1 dzień temu 12,956 11

Prezydent Andrzej Duda ponownie w naszym powiecie!

Miasto Koło
Miasto i Mundurowi Dzieciom - festyn sportowy
2 dni temu 3,265 2

Miasto i Mundurowi Dzieciom - festyn sportowy

Miasto Koło
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zaprasza na rodzinny piknik
2 dni temu 2,509

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zaprasza na rodzinny piknik

1 dzień temu 1714
R E K L A M A