sim
ubezpieczenia klodawa
Wiadomości Kultura i rozrywka Kolskie ślady w powstaniu warszawskim

Kolskie ślady w powstaniu warszawskim

04-08-2010 20:31 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 2,698 | Komentarzy: 0
Kolskie ślady w powstaniu warszawskim
Foto:
zacisze
W niedzielę przeżywaliśmy 66. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Mimo, że ruch ten nie przekroczył militarnie granic stolicy, również osoby związane z Kołem brały udział w walkach przeciwko niemieckiemu okupantowi. Jednym z walczących był ks. Wiktor Potrzebski ps. „Corda”.
Wiktor Potrzebski urodził się 30 lipca 1880 r. w Ślesinie. Po ukończeniu podstawowej edukacji, wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1904 r. Biskup Stanisław Zdzitowiecki skierował go do pracy w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole, jako wikariusza.

W naszym mieście prowadził działalność duszpasterską i społeczną. Nawoływał wiernych do czynnego oporu przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Jawne wystąpienia patriotyczne ściągnęły na niego represje ze strony działaczy carskich. W 1907 r., po trzech latach pracy w Kole, został wydalony z Imperium Rosyjskiego i osiadł w Zakopanem.

Podjął pracę kapłańską w archidiecezji lwowskiej. W 1921 r. powrócił do rodzimej diecezji, gdzie pracował w Bełchatowie i Piotrkowie Trybunalskim. W latach 1928-1937 był nauczycielem w Państwowym Seminarium Nauczycielskim w Trokach, jak również dyrektorem gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Grodnie, gdzie zastała go wojna.

W czasie okupacji niemieckiej groziło mu aresztowanie. W lipcu 1941 r. przeprowadził się do Puław, a następnie do Warszawy, gdzie został kapelanem batalionu "Vistula". Rok później został kapelanem IV Rejonu Obwodu Śródmieście Armii Krajowej.

W powstaniu warszawskim pełnił funkcję kapelana śródmiejskich oddziałów Armii Krajowej. Zginął 4 września 1944 pod gruzami zbombardowanego przez lotnictwo niemieckie budynku przy ul. Szpitalnej 4. Wraz z nim poległo blisko 100 osób, w tym także 10 członków sztabu Rejonu IV Obwodu Śródmieście.

Na zdjęciu: ks. Potrzebski (z lewej) udziela ślubu powstańcom – 13 sierpnia 1944 r.; źródło Wikipedia.

Marcin Nowacki
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!