sim
Artbud
Wiadomości Miasto Koło Policja wypisywała mandaty, lecz czy prawidłowo?

Policja wypisywała mandaty, lecz czy prawidłowo?

26-01-2017 15:47 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 24,548 | Komentarzy: 15
Policja wypisywała mandaty, lecz czy prawidłowo?
Foto:Google Street View
zacisze
Podczas dzisiejszej Sesji Rady Powiatu Kolskiego, radny Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz Fiałkowski kolejny raz poruszył sprawę mandatów wypisywanych przez funkcjonariuszy policji za przechodzenie przez jezdnię na ulicy Broniewskiego (na wysokości restauracji APIS). Odpowiedź jaką otrzymał na swoją interpelację jest zaskakująca.

Kilka miesięcy temu Radny zgłaszał problem, iż mieszkańcy, którzy przechodzili przez jezdnię w tym miejscu, często natrafiali na patrol policji, który wlepiał mandaty. Grzegorz Fiałkowski interpelował o stworzenie na wysokości ulicy Zegarowej przejścia dla pieszych, z uwagi na to, że najbliższe przejścia są od tego miejsca znacznie oddalone. W otrzymanej odpowiedzi na interpelację wynika, że nie ma możliwości umieszczenia tam "zebry" lecz uwaga... można przechodzić przez jezdnię! i nie jest to jednoznaczne z łamaniem prawa ruchu drogowego-  zatem mandaty nie powinny być wypisywane.

Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację Radnego Fiałkowskiego:

W nawiązaniu do złożonej interpelacji Radnego Rady Powiatu Pana Grzegorza Fiałkowskiego na XXV sesji Rady Powiatu Kolskiego w dniu 29 września 2016r. w sprawie wykonania przejścia dla pieszych na ulicy Broniewskiego na wysokości ulicy Zegarowej w Kole, została powołana komisja w dniu 16.11.2016r. w sprawie zmian organizacji ruchu na drogach powiatowych i gminnych na terenie Powiatu Kolskiego celem rozpatrzenia powyższej sprawy. Członkowie komisji po rozpatrzeniu i przeanalizowaniu przedstawionego zadnienia informują iż zajmują negatywne stanowisko w powyższej sprawie. Argumentując to brakiem oparcia w obowiązujących przepisach dotyczących lokalizacji przejść dla pieszych na drogach publicznych, które to szczegółowo zostały określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003r.  w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków umieszczenia ich na drogach. Wyboru miejsc w celu wyznaczenia przejścia dla pieszych dokonuje się po przeprowadzeniu analizy warunków drogowych i ruchowych oraz możliwości zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom ruchu, uwzględniając w szczególności źródła i cele ruchu pieszych, kierunki ruchu pieszych, rozkład ruchu pieszych w ciągu doby, natężenia ruchu pieszych, natężenia ruchu kołowego na drodze, przez którą wyznaczone ma być przejście, geometrię drogi. Potrzebę wyznaczenia przejścia oraz jego lokalizację należy z tego względu szczegółowo przeanalizować i dokonać wyboru, stosując się do zasad określonych w/w przepisach w szczególności lokalizacji w miejscach zapewniających wzajemną widoczność pieszych i kierujących pojazdami, nie należy wyznaczać przejść dla pieszych między innymi na łukach poziomych i za tymi lukami co w tym przypadku ma zastosowanie (ulica w tym miejscu biegnie w łuku poziomym, przejście musiałoby być zlokalizowane na istniejącej zatoce parkingowej co skutkowałoby wyeliminowaniem kilku miejsc postojowych oraz przebudowę w zakresie obniżenia krawężnika i ścieżki rowerowej). Należny również podnieść, iż przejście pieszego wydłużonym przejściem dla pieszych poprzez zatokę postojową na wewnętrznej stronie łuku powodować będzie brak odpowiedniej wzajemnej widoczności pieszego i pojazdu. W związku z powyższym proponowana lokalizacja przejścia dla pieszych po analizie geometrii drogi i obowiązujących przepisów w ocenie uczestników spotkania nie wpłynie pozytywnie na poprawę bezpieczeństwa ruchu pieszego. Należy również podkreślić, iż przepisy ogólne pozwalniają na przekroczenie jezdni w przedmiotowym miejscu przy zachowaniu szczególnej ostrożności. Podsumowując powyższe dokonanie zasadnego wyboru wyznaczenia miejsca przejścia dla pieszych oraz jego lokalizacja musi być oparta o szczegółową analizę stosując zasady określone w cytowanym rozporządzeniu.

 

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (15)
Kk 06-02-2017 12:27
Wiec teraz wszyscy ktorzy otrzymali mandat z tego tytulu, mogliby sie u iegac o zwrot kasy...
| Zgłoś do usunięcia
krzys 01-02-2017 19:31
a ja widziałem, jak policja zatrzymała ruch w tym miejscu, żeby do Apisu przeszła Jego Osoba z P.Minister Cyfryzacji i resztą świty...takie czasy, takie rządy.../p.radny też tam był i mu to nie przeszkadzało../
| Zgłoś do usunięcia
abc 29-01-2017 12:44
To zgodnie z przepisami ,przejście na rynku jest niezgodne,bo na łuku drogi.Zresztą na wyspie dwa przejścia są bardzo niebezpieczne ,bo luk zasłania widoczność.
| Zgłoś do usunięcia
magda kaszana 28-01-2017 20:29
I OK porządek musi być. Oby sołtys w Borkach tez tak działał jak Policja.
| Zgłoś do usunięcia
solo 27-01-2017 13:14
Myślę że teraz pan radny się uspokoi, do jego sklepu można będzie chodzić nawet jak nie będzie tam pasów.
| Zgłoś do usunięcia
gość 26-01-2017 17:58
JAK Pan Radny tak sietroszczy o sprawy mandatów, tak ciekawe czemu nie porusza tematu jak straż miejska pobierala bezprawnie opłaty za parkowanie w soboty i co najważniejsze co niektórzy zapłacili mandaty z tego tytulu za brak biletu parkingowego.
| Zgłoś do usunięcia
Kolanka 26-01-2017 23:17
Nie straż miejska-tylko strefa płatnego parkowania.Nudne jest to zwalanie całych nieszczęść tego miasta na straż miejską, której nota bene formalnie już nie ma.Istnieje natomiast i istnieć będzie, bo to przynosi pieniążki-strefa płatnego parkowania w postaci parkomatów i pracowników je obsługujących.A tak poza tym-jak ja tęsknię do czasów , gdy za 0.5 h płaciło się 0.50 gr a nie 1 zł,jak teraz....Budżet miasta tego nie wytrzymał ...Szkoda , że mój portfel musi.
Dyzna 26-01-2017 22:34
Nie Straż Miejska ale pracownicy SPP nakładali kary za brak opłaty a to tylko dlatego iż jego osoba burmistrz o tym decydował , p Fiałkowski nic nie ma do burmistrza , drogi autorze wpisu udaj się do Ratusza i poproś jego osobę aby się pochylił nad tym problemem
Kierowca 26-01-2017 17:32
Na ul. Toruńskiej przejście oznakowane winno być przed skrzyżowaniem z ul. 20 stycznia a nie za skrzyżowaniem. Dlaczego? pomyślcie.
| Zgłoś do usunięcia
www 26-01-2017 19:18
lepiej by sie skrecalo w torunska, piesi zatrzymywali by ruch co jakis czas, a tak to jeszcze bardziej sie korkuje torunska i 20 stycznia, piesi byliby bezpieczniejsci, ile razy widze sytuacje, ze ktos jest na przejsciu a auta skrecajace z 20 stycznia wymusza przejazd bo udalo sie wreszcie wjechac w torunska
Magda 26-01-2017 17:08
Nawiasem mówiąc: tyle błędów i literówek w tekście oficjalnym? Aż źle się czyta.
| Zgłoś do usunięcia
Magda 31-01-2017 17:22
Pani Kasiu, mój komentarz dotyczył cytowanego dokumentu OFICJALNEGO, w którym to jakikolwiek błąd nie powinien być dopuszczony. Gdyby to była kwestia jednej literówki... Ale nie jest. Wyrazy są przeinaczone, zdania niejednokrotnie źle skonstruowane, o interpunkcji nie wspomnę - w mojej opinii przekaz jest przez to znacznie utrudniony. A to, o czym Pani mówi z ironią, to praca. Tak, istnieje zawód korektora. Jeśli tylko ktoś mi za to zapłaci - naprawdę chętnie się podejmę! A oceny, proszę uwierzyć, wcale się nie boję :-)
Nat 29-01-2017 01:12
No właśnie problem w tym, że źle się czyta. Nikt tu się złośliwie nie czepia literówek, ale jesteśmy na poważnym portalu i chyba można wymagać, by ktoś przeczytał przed publikacją tekst i go poprawił.
Kasia 27-01-2017 03:10
Nie rozumiem czemu ciągle ktoś się czepia pisowni ,literówek czy drobnego błędu? Najważniejsze, że czytelnie się czyta, jasno i zrozumiale przedstawiona jest sytuacja oraz opis. Proponowałabym, żeby pani Magda w komentarzu jeszcze raz cały tekst poprawiła i wkleiła. Poczytamy, zobaczymy, a może ocenimy.Pozdrawiam
rozbawiona 26-01-2017 16:38
To jedynie od 100 do 200m od jednego przejścia do drugiego. W dużym mieście by Was wyśmiali. To na Toruńskiej winny być przejścia do Biedronki tej na przeciw Energii tam gorzej. O wiele. A nie ma. Ale Broniewskiego? Ten mały kawałek? Ile tam metrów? Na ulicy Wojciechowskiego są narysowane pasy na trawnik i wszyscy się śmieją i nic.
| Zgłoś do usunięcia