R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Miasto Koło

Szkolenie IPN w kolskiej "jedynce"

13-03-2017 09:29 | Źródło: Monika Broda | Wyświetleń artykułu: 2,590 | Komentarzy: 0

Dzięki kilkuletniej współpracy nauczycielki historii p. Moniki Brody z Instytutem Pamięci Narodowej oddział Poznań po raz kolejny nauczyciele historii i osoby zainteresowane mogły wziąć udział w szkoleniu na temat "Ocalenie z nieludzkiej ziemi – ewakuacja obywateli Polski ze Związku Sowieckiego".
Foto:Monika Broda
R E K L A M A

Szkolenie odbyło się w Szkole Podstawowej nr 1 im. Stanisława Konarskiego w Kole, a poprowadziła je p. Marta Szczesiak – Ślusarek, pracownik Referatu Edukacji Historycznej OBEP IPN.


    Byli obywatelami Rzeczypospolitej, mieszkańcami Kresów Wschodnich, zajętych we wrześniu 1939 r. przez Armię Czerwoną i wcielonych do ZSRS. W 1940 r. i 1941 r. na rozkaz Stalina wygnano ich z domów i deportowano w głąb imperium sowieckiego. Po agresji III Rzeszy na ZSRS w 1941 r. , dzięki podpisaniu układu Sikorski- Majski, odzyskali wolność, ale już nigdy  nie wrócili do swych stron rodzinnych. Wiosną i latem 1942 r. jako żołnierze armii gen. Andersa i tzw. rodziny wojskowe, zostali ewakuowani na Blisko Wschód. Przez wiele lat walczyli w szeregach Polskich Sił Zbrojnych na najważniejszych frontach II wojny światowej z nadzieja, że wywalczą sobie powrót do ojczystych stron. Nadzieję tę dzielili z nimi krewni, którzy mieszkali w osiedlach dla uchodźców, powstałych w krajach, które większość z nich znała z lekcji geografii: Indiach, Iranie, Meksyku, Ugandzie i wielu innych, egzotycznych miejscach rozsianych na czterech kontynentach. Po wojnie, gdy decyzją wielkich mocarstw ich małe ojczyzny przypadły ZSRS, pozostali na emigracji. Doświadczywszy grozy władzy sowieckiej, musieli wybrać życie tułaczy.


Na zakończenie szkolenia uczestniczy otrzymali materiały edukacyjne: publikacja składa się z 2 części: I część zawiera opracowania historyczne omawiające sytuację na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej przed II wojną św. i po agresji sowieckiej, losy obywateli polskich deportowanych i więzionych przez władze ZSRS, powstanie armii gen. Andersa i jej ewakuację wraz z ludnością cywilną na Bliski Wschód, funkcjonowanie polskich osiedli uchodźczych, szlak bojowy II Korpusu Polskiego i powojenne repatriacje. II część to wybór tekstów źródłowych wraz z ćwiczeniami źródłowymi. Uczestnicy szkolenia otrzymali również film dokumentalny „Dzieci”.

 

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze

ZOBACZ TAKŻE

NAJNOWSZE

REKLAMA