sim
Artbud
Wiadomości Miasto Koło Co dalej z radną Alicją Wapińską? Straci mandat?

Co dalej z radną Alicją Wapińską? Straci mandat?

18-04-2017 10:58 | Źródło: Redakcja e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 19,842 | Komentarzy: 11
Co dalej z radną Alicją Wapińską? Straci mandat?
Foto:e-kolo
zacisze
Czy zostanie pozbawiona mandatu radnej? Na to pytanie być może niebawem otrzymamy odpowiedź, gdyż sprawą radnej Wapińskiej zajął się Wojewoda Wielkopolski.

Przypomnijmy, że chodzi o kwestie wykonywania przez firmę radnej Alicji Wapińskiej usług na rzecz Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej w Kole. Po artykule w lokalnym tygodniku Przewodniczący Rady Artur Szafrański wystosował pismo do radnej z prośbą o wyjaśnienia.

„Proszę o przedstawienie informacji, czy podczas sprawowania mandatu radnej w kadencji 2014-2018 Pani firma zawierała umowy z jednostkami organizacyjnymi Gminy Miejskiej Koło, bądź gminnymi osobami prawnymi. „
– pytał Przewodniczący.

W piśmie tym Artur Szafrański przytoczył również przepisy, które jednoznacznie wskazują jak stanowi prawo:

„Pragnę zaznaczyć, iż każdy obywatel podejmując decyzję o ubieganiu się o mandat radnego gminy musi uwzględniać ograniczenia przewidziane ustawą samorządową. Jeśli podejmuje się uczestnictwa w życiu publicznym przyjmuje na siebie zobowiązania. Jednym z nich jest "kierowanie się dobrem wspólnoty samorządowej gminy" (art. 23 ust. 1 u.s.g.). Realizacją tego założenia jest m.in. zakaz sformułowany w art. 24f ust. 1 u.s.g., który ma charakter bezwzględny. Zgodzić się w całości należy z poglądem WSA w Białymstoku wyrażonym w sprawie II SA/Bk 708/16 (wyrok z dnia 6 grudnia 2016 r.), zgodnie z którym w przepisie art. 24f ust. 1 u.s.g. ustawodawca wprowadził generalny zakaz używania przez radnego mienia komunalnego gminy w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej bez względu na jej przedmiot, rodzaj majątku komunalnego i tytuł prawny.„


Radna Alicja Wapińska zgodnie z prośbą ustosunkowała się do zarzutów, przedstawiając opinię prawnika, w której potwierdza podpisanie umowy między swoją firmą a MZEC-em oraz wykazała wiele argumentów, które mają zaprzeczać, jakoby łamała prawo.

Mimo wszystko po tym piśmie z dnia 7 kwietnia br. Przewodniczący Rady Miasta postanowił zostawić ocenę całej sprawy jednostce prowadzącej nadzór, czyli Wojewodzie Wielkopolskiemu. To właśnie tam Artur Szafrański skierował prośbę o zbadanie sprawy i wydanie opinii czy radna Alicja Wapińska naruszyła prawo i powinna złożyć mandat czy jednak wszystko było zgodne z literą prawa. Wojewoda otrzymał również przedstawioną przez radną opinię sformułowaną przez prof. zw. dr hab.

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (11)
Żaba 23-04-2017 15:29
Niedługo skończy się wasza kadencja i robicie taki ferment. Wstydźcie się Radni!!
| Zgłoś do usunięcia
Honorowi 19-04-2017 12:22
Człowiek z honorem, w takiej sytuacji sam składa rezygnacje, a nie za wszelką cenę trzyma się stanowiska, ale nie wszyscy wiedzą co to honor.
| Zgłoś do usunięcia
ojlala 18-04-2017 16:58
To sie jeden pan ucieszy. Oj ja bardzo się ucieszy. Wszyscy wiemy kto. Jesteśmy bezstronni i tylko kiwamy głową. Oj ucieszy się pewien młody człowiek. Niestety.
| Zgłoś do usunięcia
Czytelnik 2 18-04-2017 19:50
Nie tylko pewien pan by się ucieszył, a raczej wielu mieszkańców naszego miasta. Osoba piastująca funkcję radnego jak napisano w artykule powinna "kierować się dobrem wspólnoty samorządowej". Radny czy Radna nie powinna podejmować zajęć mogących podważyć zaufanie wyborców. Czy jest to w porządku aby firma radnej świadczyła usługi na rzecz spółki miejskiej? Albo jak podaje dziś Przegląd Kolski na stronie 3 (Tygodnik 18-24 kwietnia, 2017, numer 16 (968) ,że przetarg na sprzątanie basenu wygrała firma która jest zarejestrowana pod tym samym adresem co firma radnej i firma ta należy do rodziny radnej?. Czy obie firmy działają tak samo (aktywnie) w sektorze prywatnym? Radna czy Radny winni dawać przykłada nieskazitelności. Czy tak jest, każdy wyborca i mieszkaniec sam to oceni.
czytelnik 18-04-2017 18:41
A jak wszystko okaze sie w konsekwencji tzw. kaszana, to sie nie ucieszy!
Czytelnik 18-04-2017 13:13
Opinia profesora czy innego znawcy a wyroki Sądów Administracyjnych to dwie różne kwestie. Wynagrodzenie to też mienie gminy, taką tezę przyjął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi sygn. III SA/Łd 350/14. W uzasadnieniu wyroku można przeczytać że wynagrodzenie za wykonanie usługi stanowi mienie komunalne w myśl przepisów art. 44 kodeku cywilnego. A to dlatego, że środki pieniężne,z których jest ono wypłacane stanowi mienie komunalne.
| Zgłoś do usunięcia
Nie tylko w Łodzi. 18-04-2017 13:41
Wypłacone wynagrodzenie przez gminną spółkę za wykonaną usługę jest uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego wskazał w wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.(sygn. akt II SA/Ol 1249/16). Wyrok z 8 listopada 2016 roku.
kolo 18-04-2017 13:02
To nie jest kwestia przyzwoitości (bo tej trudno się doszukiwać), a obowiązujące prawo. Wg Ordynacji wyborczej radny nie może "prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności (art. 24f ust. 1). Fakty miały miejsce, więc skutek jest oczywisty i nie pomogą żadne opinie prof. zw. dr hab.
| Zgłoś do usunięcia
Anonymus KOŁO 18-04-2017 11:13
Pani Radna powinna sama złożyć mandat Radnej, przyzwoitość tego wymaga.
| Zgłoś do usunięcia
Anonymus KOŁO 19-04-2017 08:50
Przyzwoitość to taka cecha która nie pozwala mi na odpowiedź do wpisu Czytelnika . pozdrawiam
czytelnik 18-04-2017 18:43
A coz to takiego ta przyzwoitosc? Gdzie to mozna znalezc, zobaczyc i jak to wyglada?