(11)
Miejscowe, średnie lub ciężkie opady deszczu z grzmieniem w okolicy 19
Popularne tagi:

Co dalej z radną Alicją Wapińską? Straci mandat?

Autor: Redakcja e-kolo.pl 18 Kwiecień 2017 przeczytasz w ok. 2 min.
Co dalej z radną Alicją Wapińską? Straci mandat?
© e-kolo
(11) | Czytano:
21,469 razy | przeczytasz w ok. 2 min.

Czy zostanie pozbawiona mandatu radnej? Na to pytanie być może niebawem otrzymamy odpowiedź, gdyż sprawą radnej Wapińskiej zajął się Wojewoda Wielkopolski.

R E K L A M A
11
Czytano:
21,469 razy
Udostępnij

Przypomnijmy, że chodzi o kwestie wykonywania przez firmę radnej Alicji Wapińskiej usług na rzecz Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej w Kole. Po artykule w lokalnym tygodniku Przewodniczący Rady Artur Szafrański wystosował pismo do radnej z prośbą o wyjaśnienia.

„Proszę o przedstawienie informacji, czy podczas sprawowania mandatu radnej w kadencji 2014-2018 Pani firma zawierała umowy z jednostkami organizacyjnymi Gminy Miejskiej Koło, bądź gminnymi osobami prawnymi. „
– pytał Przewodniczący.

W piśmie tym Artur Szafrański przytoczył również przepisy, które jednoznacznie wskazują jak stanowi prawo:

„Pragnę zaznaczyć, iż każdy obywatel podejmując decyzję o ubieganiu się o mandat radnego gminy musi uwzględniać ograniczenia przewidziane ustawą samorządową. Jeśli podejmuje się uczestnictwa w życiu publicznym przyjmuje na siebie zobowiązania. Jednym z nich jest "kierowanie się dobrem wspólnoty samorządowej gminy" (art. 23 ust. 1 u.s.g.). Realizacją tego założenia jest m.in. zakaz sformułowany w art. 24f ust. 1 u.s.g., który ma charakter bezwzględny. Zgodzić się w całości należy z poglądem WSA w Białymstoku wyrażonym w sprawie II SA/Bk 708/16 (wyrok z dnia 6 grudnia 2016 r.), zgodnie z którym w przepisie art. 24f ust. 1 u.s.g. ustawodawca wprowadził generalny zakaz używania przez radnego mienia komunalnego gminy w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej bez względu na jej przedmiot, rodzaj majątku komunalnego i tytuł prawny.„


Radna Alicja Wapińska zgodnie z prośbą ustosunkowała się do zarzutów, przedstawiając opinię prawnika, w której potwierdza podpisanie umowy między swoją firmą a MZEC-em oraz wykazała wiele argumentów, które mają zaprzeczać, jakoby łamała prawo.

Mimo wszystko po tym piśmie z dnia 7 kwietnia br. Przewodniczący Rady Miasta postanowił zostawić ocenę całej sprawy jednostce prowadzącej nadzór, czyli Wojewodzie Wielkopolskiemu. To właśnie tam Artur Szafrański skierował prośbę o zbadanie sprawy i wydanie opinii czy radna Alicja Wapińska naruszyła prawo i powinna złożyć mandat czy jednak wszystko było zgodne z literą prawa. Wojewoda otrzymał również przedstawioną przez radną opinię sformułowaną przez prof. zw. dr hab.

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (11)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Wyróżniony komentarz
Anonymus KOŁO · 18 Kwiecień 2017
Pani Radna powinna sama złożyć mandat Radnej, przyzwoitość tego wymaga.
Żaba · 23 Kwiecień 2017
Niedługo skończy się wasza kadencja i robicie taki ferment. Wstydźcie się Radni!!
Honorowi · 19 Kwiecień 2017
Człowiek z honorem, w takiej sytuacji sam składa rezygnacje, a nie za wszelką cenę trzyma się stanowiska, ale nie wszyscy wiedzą co to honor.
ojlala · 18 Kwiecień 2017
Czytelnicy zakopali ten komentarz
Czytelnik 2 · 18 Kwiecień 2017
Nie tylko pewien pan by się ucieszył, a raczej wielu mieszkańców naszego miasta. Osoba piastująca funkcję radnego jak napisano w artykule powinna "kierować się dobrem wspólnoty samorządowej". Radny czy Radna nie powinna podejmować zajęć mogących podważyć zaufanie wyborców. Czy jest to w porządku aby firma radnej świadczyła usługi na rzecz spółki miejskiej? Albo jak podaje dziś Przegląd Kolski na stronie 3 (Tygodnik 18-24 kwietnia, 2017, numer 16 (968) ,że przetarg na sprzątanie basenu wygrała firma która jest zarejestrowana pod tym samym adresem co firma radnej i firma ta należy do rodziny radnej?. Czy obie firmy działają tak samo (aktywnie) w sektorze prywatnym? Radna czy Radny winni dawać przykłada nieskazitelności. Czy tak jest, każdy wyborca i mieszkaniec sam to oceni.
czytelnik · 18 Kwiecień 2017
A jak wszystko okaze sie w konsekwencji tzw. kaszana, to sie nie ucieszy!
Czytelnik · 18 Kwiecień 2017
Opinia profesora czy innego znawcy a wyroki Sądów Administracyjnych to dwie różne kwestie. Wynagrodzenie to też mienie gminy, taką tezę przyjął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi sygn. III SA/Łd 350/14. W uzasadnieniu wyroku można przeczytać że wynagrodzenie za wykonanie usługi stanowi mienie komunalne w myśl przepisów art. 44 kodeku cywilnego. A to dlatego, że środki pieniężne,z których jest ono wypłacane stanowi mienie komunalne.
Nie tylko w Łodzi. · 18 Kwiecień 2017
Wypłacone wynagrodzenie przez gminną spółkę za wykonaną usługę jest uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego wskazał w wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.(sygn. akt II SA/Ol 1249/16). Wyrok z 8 listopada 2016 roku.
kolo · 18 Kwiecień 2017
To nie jest kwestia przyzwoitości (bo tej trudno się doszukiwać), a obowiązujące prawo. Wg Ordynacji wyborczej radny nie może "prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności (art. 24f ust. 1). Fakty miały miejsce, więc skutek jest oczywisty i nie pomogą żadne opinie prof. zw. dr hab.
Anonymus KOŁO · 18 Kwiecień 2017
Pani Radna powinna sama złożyć mandat Radnej, przyzwoitość tego wymaga.
Anonymus KOŁO · 19 Kwiecień 2017
Przyzwoitość to taka cecha która nie pozwala mi na odpowiedź do wpisu Czytelnika . pozdrawiam
czytelnik · 18 Kwiecień 2017
A coz to takiego ta przyzwoitosc? Gdzie to mozna znalezc, zobaczyc i jak to wyglada?
Biblioteka
Basia w pociągu relacji
3 godziny temu 323

Basia w pociągu relacji "Pisarz-Czytelnik"

Biblioteka
Zofia Stanecka w Kole
5 godziny temu 615

Zofia Stanecka w Kole

Inne
Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [17.05.2024 -24.05.2024]
6 godziny temu 837

Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [17.05.2024 -24.05.2024]

Gmina Przedecz
Prezydent Andrzej Duda ponownie w naszym powiecie!
10 godziny temu 7,366 3

Prezydent Andrzej Duda ponownie w naszym powiecie!

Miasto Koło
Miasto i Mundurowi Dzieciom - festyn sportowy
1 dzień temu 2,762 2

Miasto i Mundurowi Dzieciom - festyn sportowy

Miasto Koło
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zaprasza na rodzinny piknik
1 dzień temu 2,169

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zaprasza na rodzinny piknik

5 godziny temu 615
R E K L A M A