sim
kol-net
Wiadomości Biblioteka Ale szport, tej!

Ale szport, tej!

15-05-2017 14:52 | Źródło: PiMBP w Kole | Wyświetleń artykułu: 1,923 | Komentarzy: 0
Ale szport, tej!
zacisze
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole gościła Waldemara Wierzbę - poznaniaka z urodzenia i wyboru, właściciela Wydawnictwa Albus, specjalizującego się w tzw. poznanianach. Pasjonata, który stworzył wiele publikacji na temat gwary poznańskiej, m.in. „Ale szport, tej!… żarty gwarą”, „Przykazania Poznaniaka”, a także „Słownik gwary poznańskiej. Z naszego na polski, z polskiego na nasze”.

Podczas trzech spotkań, młodzi (dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kole oraz Zespołu Szkół nr 1 w Kole) oraz dorośli kolanie dowiedzieli się, że gwara poznańska to jedna z bardziej specyficznych gwar regionalnych w Polsce. Po poznańsku mówi się nie tylko w Poznaniu. Odmiany gwary, która powstała z wymieszania dialektu wielkopolskiego z elementami słownictwa niemieckiego [głównie w wyniku ponad stuletniego (1795-1806) panowania pruskiego) spotkać można w całej Wielkopolsce. Tak jak każda inna gwara, poznańska zanika coraz szybciej, dlatego warto o niej pamiętać i ją kultywować, wszak to niezwykle ważny i ciekawy składnik naszej kultury.

Młodzi czytelnicy uczestniczyli w niezwykle pasjonujących warsztatach z elementami zajęć plastycznych, starsi słuchali tekstów gościa napisanych gwarą, oglądali scenki rodzajowe, w tym nawet jedną o współczesnym bibliotekarstwie. Było dużo śmiechu, radości i zabawy. Widzowie z łatwością odgadywali znaczenie takich słów jak: ryczka, dyrdun, winkiel, nyrol, kluber, bejmy, habas, antrejka, fifny, gira, lajsnąć, rychtować, bana, mela czy szczón.

Podczas spotkań można było kupić książki. Te z gwarowymi powiedzonkami i sentencjami cieszyły się bardzo dużym powodzeniem. Autor podpisywał je oczywiście po poznańsku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna
Kontakt z autorem: a.pietruszka@biblioteka-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!