sim
marzena pilarska
Wiadomości Urząd Miejski w Kole Zmiana wyglądu Miasta Koła w ciągu ostatnich dwóch lat

Zmiana wyglądu Miasta Koła w ciągu ostatnich dwóch lat

18-05-2017 13:53 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 5,076 | Komentarzy: 8
Zmiana wyglądu Miasta Koła w ciągu ostatnich dwóch lat
Foto:Urząd Miejski w Kole
zacisze
Nieustannie od dwóch lat zmienia się wizerunek miasta Koła. Od kwietnia 2015 r. wdrożono system utrzymania czystości ulic powiatowych i miejskich. Jego efekt był jednym z pierwszych, natychmiast zauważonym przez mieszkańców.

24.06.2015 r. podjęto uchwałę przyznającą zwolnienie w podatku od nieruchomości dla właścicieli kamienic, którzy dokonali remontu elewacji. Warunkami koniecznymi do spełnienia był fakt pobudowania przed rokiem 1950 i zlokalizowania w dzielnicy Stary Rynek, przy ul. Toruńskiej oraz ul. Sienkiewicza.

13.10.2015 r. poprawiono wygląd parkingu przed ratuszem. W ciągu ostatnich dwóch lat dokonano wielu remontów, m.in. odnowiono elewacje dwóch kamienic przy Starym Rynku, dwóch budynków przy ul. Toruńskiej oraz dwóch budynków na ul. Energetycznej. Wspólnoty mieszkaniowe przy współudziale Urzędu Miejskiego odnowiły elewacje bloków przy ul. Zawadzkiego 9, 13, 22, 24, 29; w bloku nr 21 wyremontowane zostało pokrycie dachowe.

Po wielu latach stagnacji wreszcie udało się pozyskać inwestora odnośnie zagospodarowania terenu po byłej fabryce ZREMB. Burmistrz Miasta Koła prowadzi w tym zakresie daleko idące, na bardzo zaawansowanym poziomie, rozmowy. Na chwilę obecną została już określona strategia dla tego terenu. Dalsze działania przyniosą mieszkańcom Koła wiele korzyści. Na marcowej sesji Rada Miejska wyraziła zgodę na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego. Zachowując prawem przewidziane terminy, realizacja kolejnych etapów przedsięwzięcia – tj. budowa budynku wielorodzinnego oraz parku handlowego z nadwarciańskim bulwarem - powinna się ona rozpocząć na przełomie 2017/2018 roku.

Jednocześnie Burmistrz Miasta Koła Stanisław Maciaszek przedstawił mieszkańcom koncepcję powstania kamienicy na działce znajdującej się przy ul. Stary Rynek – Jasna tj. po byłym hotelu Polonia. Po wielu rozmowach Wojewódzki Konserwator Zabytków w Koninie wyraził zgodę na rewitalizację i odtworzenie tej substancji hotelowej. Dzięki pomocy Urzędu Miejskiego współwłaściciele uregulowali sprawy spadkowe związane z przedmiotową nieruchomością. Już w listopadzie ubiegłego roku kamienica posiadała uregulowany stan prawny. Wkrótce oczy mieszkańców będzie cieszyć wybudowana w tym samym miejscu kamienica o powierzchni 747,60 m² z lokalami pod wynajem dla instytucji, przedsiębiorców i mieszkańców.

We wtorek 9 maja 2017 r. Burmistrz Miasta Koła Stanisław Maciaszek podpisał umowę na budowę komunalnego budynku mieszkalnego wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną, 24 miejscami postojowymi, zagospodarowaniem terenu i wewnętrznym układem komunikacyjnym. Elewacja czterokondygnacyjnego budynku będzie się komponować z istniejącą zabytkową zabudową. W środkowej części obiektu zastosowano styl neogotycki. Cały budynek został podzielony na trzy części, tak by zachowana była historyczna zabudowa terenu. Przy ul. Stary Rynek 30/31 powstaną 32 nowe lokale mieszkalne. Pozyskanych na ten cel zostało 1.116.804,13 zł. Przetarg na wykonanie zadania inwestycyjnego wygrało Przedsiębiorstwo KJS Krzysztof Szurgot. Prace przygotowawcze w toku.

Powyższe obrazuje wkład finansowy i twórczy, jaki włożony został, w celu poprawy estetyki wyglądu miasta Koła. Nie wszystkie działania są widoczne od razu, potrzeba wielu starań, by stricte fizyczne prace ruszyły z miejsca.

Opracowała: Ilona Stasiak-Malczyk

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku Materiał sponsorowany. Redakcja nie jest jego autorem i nie ponosi odpowiedzialności za treść w nim zawartą
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (8)
Ratowanie wizerunku? 18-05-2017 20:49
Panie Burmistrzu niech podziękuję fachowcom z Turku, Kalisza, Kłodawy, Zgierza, Poddębic, Kramska etc i postawi na mieszkańców Koła.
| Zgłoś do usunięcia
Listopad 2018 18-05-2017 20:39
Na szczęście do końca kadencji pozostało już tylko półtora roku.
| Zgłoś do usunięcia
gość 18-05-2017 19:03
propaganda
| Zgłoś do usunięcia
Szymon 18-05-2017 18:47
Czysta postkomunistyczna propaganda. A nóż ciemny lud kupi to i pójdzie jeszcze raz zagłosować na Maciaszka. Skoro jest tak dobrze i pięknie, to dlaczego jest tak żle i brudno? Zobaczcie sobie taki Turek. Ładne, zadbane miasto bez dziur w drogach i obdrapanych zniszczonych kamienic, przynajmniej w centrum. A w Kole. Ul. Prusa, serce miasta. Brud i dziury. Śmieszne i żałosne bałwochwalstwo.
| Zgłoś do usunięcia
Tyrion Lanister 18-05-2017 18:06
Dotarło do mnie, że w ogóle nie potrafię docenić tego że mieszkam w tak pięknym mieście
| Zgłoś do usunięcia
koks 18-05-2017 16:13
kolo sie zadluzylo od kiedy wlodarzem jest ten czlowiek nie piszcie glupot jestescie beznadziejna strona w internecie
| Zgłoś do usunięcia
Stefka Kunias 18-05-2017 14:22
Każdy system polityczny ma swoje media w czasach PZPR była Trybuna Ludu teraz mamy e-kolo , wydawało mi się że jak bierze co miesiąc 12 tyś wypłaty to powinien coś robić , jak coś zrobił to podległa mu pracownica pisze hymny pochwalne , czemu nie napisze ile miasto straciła np na bezpodstawnych zwolnieniach , ilu ludzi skrzywdził , , czemu p Stasiak- Mularczyk o tym nie napisze ?
| Zgłoś do usunięcia
Elvis Presley 19-05-2017 16:33
Szanowna pani, Stasiak-Mularczyk o tym nie napisze, bo nie istnieje. Pozdrawiam, Król Elvis