R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Powiat Kolski

Powiatowe Obchody Dnia Ziemi i Lasu

07-06-2017 09:08 | Źródło: Jacek Nowaczyk | Wyświetleń artykułu: 8,283 | Komentarzy: 0

W dniu 2 czerwca br. w Szkółce Zespolonej Kiejsze Nadleśnictwa Koło odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Ziemi i Lasu 2017. Obchody przebiegały pod hasłem "W kierunku natury".
Foto:Starostwo Kolskie
R E K L A M A

Do współpracy w organizacji zaprosiliśmy Nadleśnictwo Koło, Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Kole, Komendę Hufca ZHP Koło, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolską Agencję Zarządzania Energią Sp. z o. o. oraz ABRYS Sp. z o. o. w Poznaniu.

W obchodach uczestniczyli głównie uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, licząca ponad 100 osób grupa harcerzy na czele z Komendantem Hufca ZHP Koło a także miejscowa społeczność – dzieci, młodzież, pasjonaci ekologii, przedstawiciele instytucji, urzędów, radni gminni i powiatowi, m. in.: Marek Baumgart – Zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Magdalena Żmuda – Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Stefan Pawlak – przedstawiciel Wielkopolskiej Agencji Zarządzania Energią Sp. z o. o., Janusz Łakomiec – Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego i inni.

Podczas Powiatowych Obchodów Dnia Ziemi i Lasu 2017 promowano zachowania związane z codziennym bytowaniem mieszkańców powiatu zgodne z zasadami ochrony krajobrazu i przyrody.

Impreza rozpoczęła się o godz. 9 grą terenową „Tropami przyrody”. W teren wyruszyło 11 drużyn, składających się pięciu uczniów szkoły podstawowej lub gimnazjalnej, zlokalizowanej na terenie powiatu kolskiego. Drużyny miały do rozwiązania trzynaście zadań, związanych z otaczającą przyrodą, a także troską o nią. Wszystkie zadania zostały zlokalizowane na terenie ścieżki przyrodniczo-leśnej. Miejsce startu gry drużyny poznały po rozwiązaniu pierwszego zadania (w punkcie startowym), a następnie przemieszczały się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Na każdym stanowisku od punktowych otrzymały kartę zadaniową i realizowały zapisane w nich działania. Wśród zadań znalazły się m.in. rozpoznawanie śpiewu ptaków, rozpoznawanie grzybów, układanie łańcucha pokarmowego, rozpoznawanie drzew i roślin zielnych, segregacja odpadów na czas, a także rozwiązywanie krzyżówek poświęconych odpadom. Za każde zadanie drużyny otrzymywały punkty, a ta drużyna, która zdobyła ich najwięcej w nagrodę otrzymywała plecaki turystyczne. Laureatem tegorocznej gry terenowej „Tropami przyrody” była drużyna w składzie: Aleksandra Osińska, Michał Gawryszewski, Katarzyna Paluszkiewicz, Patrycja Frątczak oraz Magdalena Kochanowska, reprezentujące Gminę Przedecz. W ramach imprezy realizowane były także warsztaty kreatywnego wykorzystania odpadów, podczas których tworzone były breloki z korków po winie, notesy z recyklingu, a także biżuteria z odpadów, w tym ze starych koszulek t-shirt. Dużym zainteresowaniem cieszyły się, jak co roku, warsztaty malowania bawełnianych toreb, a także koło fortuny. Za udział w tym niepowtarzalnym konkursie, sprawdzającym wiedzę z zakresu przyrody można było otrzymać ekologiczny upominek – notes z recyklingu bądź piórnik z naturalnie wykonanymi przyborami. Odbył się ponadto konkurs pn. Eko_zmagania, polegający na wykonaniu w najkrótszym czasie kilku zadań z zakresu gospodarki odpadami, w tym np. skoki na recyklingowej skakance, slalom z piłeczką między aluminiowymi pachołkami czy też układanie wieży z rolek po papierze toaletowym. Trzy osoby, które wykonały zadania w najkrótszym czasie otrzymały deskorolki.

Za grę terenową „Tropami przyrody”, warsztaty kreatywne, grę koło fortuny oraz eko_zmagania odpowiadał Dział Edukacji Ekologicznej ABRYS.

Nadleśnictwo Koło – przygotowało ekspozycję o tematyce leśnej i łowieckiej oraz konkursy dotyczące lasu i przyrody. Pszczelarze Ziemi Kolskiej przygotowali ekspozycję dotyczącą życia pszczół, natomiast Pan Szymon Czerwiński bogatą wystawę chrząszczy, motyli i pajęczaków z całego świata. Obchody uświetniły występy zespołu Manufaktury Piosenki Harcerskiej Wartaki. Uczestnicy podczas obchodów mogli upiec kiełbaskę nad ogniskiem, a po zakończonej części oficjalnej serwowano „Strażacką grochówkę”. Humory i pogoda dopisały, więc wszyscy wyjechali zadowoleni.R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze

ZOBACZ TAKŻE

NAJNOWSZE

REKLAMA