sim
ubezpieczenia klodawa
Wiadomości Miasto Koło Złożyli kwiaty w Chełmnie

Złożyli kwiaty w Chełmnie

03-09-2010 11:17 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 13,528 | Komentarzy: 9
Złożyli kwiaty w Chełmnie
Foto:
zacisze
Podobnie jak w latach poprzednich, w kolejną rocznicę wybuchu II Wojny Światowej na terenie byłego hitlerowskiego obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary tego straszliwego miejsca. Uroczystościom, których głównym punktem była Msza św. przewodniczył biskup włocławski Wiesław Mering.
W swojej homilii ks. biskup powiedział m.in.: „To dla ofiar – Żydów, Romów, Czechów, Polaków przychodzimy dzisiaj tutaj, ale przychodzimy też z powodu katów, by przebłagać ofiary i Boga za całe to niewypowiedziane w ludzkim języku okrucieństwo, które ludzie potrafili wyświadczać innym ludziom. O pomordowanych trzeba pamiętać, oni żyją w nas, w naszej modlitwie i w naszej pamięci. O ich mordercach najchętniej zapomnielibyśmy w ogóle. Musimy pamiętać, musimy tu przychodzić, musimy się modlić, by również siebie ochronić przed nienawiścią, by każdej brutalnej sile obojętnie jakiego koloru powiedzieć – nie”.

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod pomnikiem upamiętniającym ofiary hitlerowskiego obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem. W tej części uroczystości wzięli także udział naczelny rabin Polski Michael Schudrich i ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner.

W uroczystościach uczestniczyły poczty sztandarowe kolskich gimnazjów oraz sztandar Miasta Koła, a władze miasta reprezentował burmistrz Mieczysław Drożdżewski.

Źródło: Urząd Miasta w Kole
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (9)
~Ewa 06-09-2010 20:48
Autor tekstu niezbyt uważnie obserwował poczty sztandarowe - były nie tylko z kolskich gimnazjów. Inni też przyjeżdżają na takie uroczystości..
| Zgłoś do usunięcia
03-09-2010 23:25
jak kiepski portal, to po co się męczyć? ;)
| Zgłoś do usunięcia
~maćko 03-09-2010 23:12
Myślę, że nie ma o co kopii kruszyć. Moglibyśmy się sprzeczać czy to tekst religijny czy nie. Ale podzielam w jednym Twój osąd - w tekstach jest sporo błędów i to niestety nie świadczy na korzyść osób prowadzących ten portal. W innym komentarzu ktoś napisał "nie wiem czego sie tak czepiacie pisowni!!!kazdy pisze tak jak umie i nie tylko magistrzy mają dostęp do netu!!!!!!". Jestem absolutnie przeciwny takiemu podejściu. Jak kto umie to może pisać sobie w notesie. Jeśli ktoś podejmuje się redagowania i publikowania swoich tekstów MUSI dbać o ich poprawność, chyba, że osoby odpowiedzialne za portal mają to głęboko gdzieś ale to tylko świadczy o ich dbałości o swoje "dzieło".
| Zgłoś do usunięcia
~nowinki 03-09-2010 22:49
oboz taki sam jak teraz w pracy ludzi traktuja zwłaszcza jedna wredna małpa z koła z włocławskiej wariatka za du..pe dane stanowisko chyba, brygadzistka a nic pojecia o pracy !!!!
| Zgłoś do usunięcia
03-09-2010 22:43
"w tekstach religijnych" - artykuł 'prasowy' nie jest tekstem religijnym... więc?
| Zgłoś do usunięcia
~maćko 03-09-2010 21:39
"Zasady pisowni słownictwa religijnego", red. R. Przybylska, W. Przyczyna, Wydawnictwo Biblos, Tarnów 2004: "W 2004 roku Rada Języka Polskiego opracowała zasady pisowni słownictwa religijnego. Myślę, że każdy dziennikarz powinien się z nimi zapoznać[...]Nazwy nabożeństw piszemy małą literą, np. liturgia godzin, roraty, suma,droga krzyżowa[...]Msza Święta (lub Msza św.) – w tekstach religijnych piszemy wielką literą, np. W czasie Mszy Świętej celebrans odczytał list pasterski".
| Zgłoś do usunięcia
03-09-2010 21:28
a jak uzasadnisz "Mszę świętą" napisaną wielką literą?
| Zgłoś do usunięcia
~maćko 03-09-2010 21:07
Nie musimy pisać małą literą, bo zapis małą literą jest tylko preferowany. Zapis wielką literą jest dopuszczalny, gdy np. chce się podkreślić szacunek wobec tego wydarzenia. Łukasz Mackiewicz - ekorekta24: "...Można pisać i tak, i tak. Nazwy wydarzeń lub aktów dziejowych, jak właśnie II wojna światowa, bitwa pod Grunwaldem, powstanie listopadowe, zasadniczo piszemy małymi literami[...]Ze względów uczuciowych dopuszcza się jednak pisownię wielką literą, czyli[...]II Wojna Światowa, Bitwa pod Grunwaldem czy Powstanie Listopadowe[...]Ponadto dla uwydatnienia szacunku można pisać od wielkich liter wyrazy i wyrażenia: Ojczyzna, Kraj, Orzeł Biały, Naród, Państwo, Rząd itp.[...]zastosowanie wielkich liter niejako ma swoją przyczynę – chodzi o szacunek, który autor chce okazać, pisząc o danym wydarzeniu historycznym[...]"
| Zgłoś do usunięcia
03-09-2010 17:02
"II wojna światowa" oraz "msza św." - piszemy małą literą ;)
| Zgłoś do usunięcia