R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Na sygnale

Policjanci pracowali prawidłowo? Konferencja prasowa w komendzie policji

18-08-2017 13:10 | Źródło: Redakcja e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 44,533 | Komentarzy: 56

Kontrola oraz dodatkowe patrole to pierwsze decyzje, jakie zapadły w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Co dalej? O godzinie 12:15 odbyła się konferencja prasowa z udziałem Rzecznika Prasowego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu mł. insp. Andrzejem Borowiakiem oraz I Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Kole mł. insp. Arturem Foryńskim.
Foto:e-kolo
R E K L A M A

Do głośnej już w całym kraju interwencji dwóch funkcjonariuszy doszło wczoraj o godzinie 19:00 na osiedlu Kolejowa Nowa w Kole. Interwencja ta wzbudza tyle emocji ze względu na środki jakie zostały użyte wobec mężczyzn, którzy nagrywali całe zajście i umieścili w sieci.

Na stronie Komendy Powiatowej Policji w Kole pojawiło się oświadczenie dotyczące interwencji.  Obecnie mężczyźni przebywają w policyjnym areszcie, gdzie czekać będą na postawienie zarzutów. Jakich? Nietykalność cielesna  funkcjonariuszy policji, próbowanie groźbą odstąpienia od czynności prawnych. Za te czyny grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech. Komendant Foryński podkreślał, że przeprowadzono analizę wczorajszego zdarzenia, która przełoży się na wzmożone patrole policyjne w miejscach zagrożonych na terenie miasta Koła. Na nowej Kolejowej będą dodatkowe patrole.

W związku z incydentem zaistniałym w dniu 17 sierpnia 2017 roku przy ulicy Kolejowej w Kole informuję, że policjanci podjęli interwencję wobec grupy mężczyzn, w której jeden z nich spożywał alkohol w miejscu objętym zakazem.

Podczas wykonywanych przez policjantów czynności, osoby nie podporządkowywały się poleceniom wydawanym na podstawie prawa, stawiały bierny opór oraz agresywnym zachowaniem usiłowały wpłynąć na postępowanie funkcjonariuszy, co miało na celu odstąpienie przez nich od wykonywanych czynności służbowych oraz oswobodzenie umieszczonej w pojeździe służbowym ujętej wcześniej osoby. W celu wyegzekwowania wymaganego prawem zachowania, policjanci użyli środków przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej oraz ręcznego miotacza chemicznych środków obezwładniających. Przez policjantów została zatrzymana jedna osoba, w toku podjętych dalszych działań, zatrzymano kolejne dwie.

Realizując opisane powyżej działania, policjanci wykonywali swoje obowiązki zgodnie z obowiązującym stanem prawnym. Należy podkreślić, iż każdy, kto poprzez niestosowanie się do wydawanych przez policjantów na podstawie prawa poleceń utrudnia wykonywanie czynności służbowych, musi liczyć się z tym, że zostaną wobec niego wyciągnięte zgodne z litera prawa konsekwencje. Policjanci jako funkcjonariusze stojący na straży porządku publicznego mają ustawowy obowiązek każdorazowego i zdecydowanego reagowania na wszelkie przejawy niezgodnych z prawem zachowań. Nie ma i nie będzie zgody na pobłażliwość wobec jakichkolwiek symptomów łamania praworządności, zwłaszcza w sytuacjach przejawianej wobec policjantów agresji, mającej na celu zmuszenie ich do odstępowania od wykonywanych przez nich zadań służbowych.

Jednocześnie informuję, iż w sytuacji użycia przez policjantów środków przymusu bezpośredniego, każdorazowo badane są okoliczności zasadności oraz prawidłowości ich użycia.

- Oświadczenie Komendy Powiatowej Policji w Kole

Wydział kontroli Komendy Wojewódzkiej jest w trakcie tworzenia raportu z wczorajszej interwencji a wnioski, jakie będą podsumowywać kontrolę przekazane zostaną na biurko Komendanta Wojewódzkiego.

Zachęcamy do wysłuchania całości nagrania oraz do pozostawienia swojej opinii w komentarzach.R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
Byłeś/aś świadkiem wypadku, pożaru?
Podziel się wiadomością z nami!
Skorzystaj z formularza
wyślij informacje lub zdjęcie

Kliknij i przejdź do formularza


Wyślij wiadomość

Zachowujemy anonimowość

DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (56) Pokaż komentarze

ZOBACZ TAKŻE

NAJNOWSZE

x Zamknij reklamę