sim
kol-net
Wiadomości Kultura i rozrywka Nowa wystawa fotografii w MDKu

Nowa wystawa fotografii w MDKu

12-09-2017 14:16 | Źródło: Redakcja e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 3,859 | Komentarzy: 0
Jubiler Euro Koło
Nowa wystawa fotografii w MDKu
Foto:e-kolo
W Miejskim Domu Kultury od 8 września można obejrzeć wystawę zdjęć Stefana Arczyńskiego pt: "Świat teatru Henryka Tomaszewskiego".

Stefan Arczyński urodził się 31 lipca 1916 roku w Eesen, w rodzinie polskiego emigranta z Wielkopolski.  Naukę fotografowania rozpoczął w 1934 r. W 1936 r. podczas Olimpiady w Berlinie zatrzymał w kadrze wyczyny sportowców. Po II wojnie światowej Arczyński zamieszkał u siostry w Kamiennej Górze i otworzył tam atelier fotograficzne. W 1950 r. przeniósł się do Wrocławia i odkupił zakład od fotografika wyjeżdżającego do Izraela. W witrynie zakładu umieścił zdjęcia swojej ówczesnej żony Eriki Tomaszewskiej tancerki Opery Wrocławskiej. Zdjęcia te zwróciły uwagę Henryka Tomaszewskiego który zapytał Stefana Arczyńskiego czy robi zdjęcia w ruchu. Tak zaczęła budować się przyjaźń trwająca pomiędzy obuma Panami pół wieku. Tomaszewski przychodził do zakładu fotograficznwego z workiem kostiumów oraz rekwizytów i pozował Arczyńskiemu. Kiedy Henryk Tomaszewski otwierał najpierw Studio a następnie Teatr Pantomimy fotografik rejestrował wszystkie próby, spektakle i etiudy.

W wystawie można zobaczyć również zdjęcia solistów baletu Opery Wrocławskiej: Eriki Tomaszewskiej, Lidii Cichockiej, Teresy Kujawy, Henryki Stankiewiczówny, Witolda Grucę i Conrada Drzewieckiego.

Prace Stefana Arczyńskiego wykonywane były w klasyczny czarno-biały sposób, dzięki czemu mógł on uchwycić wraźliwość na piękno i elegancję.

Prezentowany w Miejskim Domu Kultury zbiór jest fragmentem wystawy pt. "Tancerze" zorganizowanej z okazji święta teatru przez Muzeum Miejskie we Wrocławiu.

Wystawę będzie można podziwiać do 25 września.

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!