sim
kwiaciarnia ewa
Wiadomości Miasto Koło 103. urodziny Pani Kazimiery

103. urodziny Pani Kazimiery

09-09-2010 10:09 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 8,507 | Komentarzy: 2
103. urodziny Pani Kazimiery
Foto:
zacisze
Ostatnio pisaliśmy o 100-letniej mieszkance gm. Koło, tymczasem 8 września swoje 103. urodziny obchodziła mieszkanka Domu Pomocy Społecznej z ul. Poniatowskiego w Kole, pani Kazimiera Szałańska. Dostojną Jubilatkę, podczas uroczystości, powitała dyrektor DPS-u Mariola Frankowska–Rabsztyn, przedstawiając przybyłych gości. Wśród, których nie zabrakło starosty kolskiego Wieńczysława Oblizajka, burmistrza Kłodawy Józefa Chudego oraz dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Urszuli Polewskiej.
Punktualnie o godzinie 13.00 do sali świetlicy przy śpiewach „200 lat” dostojna Jubilatka wjechała na wózku zasiadając następnie za stołem wśród członków swojej rodziny, a byli to: syn Mieczysław Szałański, wnuk Julian Szałański z żoną Agnieszką, wnuczka Krystyna z mężem Cezarym, prawnuczęta Agnieszka i Piotr Budzińscy. Uroczystość rozpoczęła się od błogosławieństwa ks. kapelana Kazimierza Chłopeckiego. Potem goście składali życzenia, wręczali Jubilatce kwiaty i prezenty. Najwięcej jednak było życzeń 200 lat.

Pani Kazimiera Szałańska urodziła się 8 września 1907 roku we wsi Olszówka w gm. Kłodawa. Chrzest przyjęła w tym samym roku w kościele parafialnym w Umieniu. Rodzicami Jubilatki byli Michał i Marianna Ćwikowska. Pani Kazimiera posiadała czwórkę rodzeństwa: Stefana, Wiktora, Stanisława oraz Jana. Niestety wszyscy już nie żyją.

Mając 28 lat Pani Kazimiera wyszła za mąż. Młodzi małżonkowi zamieszkali w Pomarzanach Fabrycznych pobudowali dom oraz objęli małe gospodarstwo rolne. Z mężem Wojciechem dochowali się dwójki dzieci. Pani Kazimiera jako gospodyni domowa oprócz wychowywania dzieci pracowała dodatkowo w majątku w Pomarzanach. Podczas II wojny światowej męża wcielono do wojska, ale z powodu choroby po krótkim pobycie w wojsku wrócił do domu. Mąż zmarł w 1965 roku.

Mimo 103 lat Pani Kazimiera doskonale słyszy i czyta większe litery bez okularów. Od 27 lipca tego roku jubilatka jest mieszkanką kolskiego DPS-u. W trakcie swojego życia pani Kazimiera dochowała się pięcioro dzieci (łącznie z pasierbami), czternaście wnucząt, dwadzieścia sześć prawnucząt, siedmioro praprawnucząt. Na pytanie co należy robić, aby dożyć tak sędziwego wieku odpowiada: „Mało jeść i dużo się modlić”.

Michał Chojnacki
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (2)
~*** 09-09-2010 20:03
200 Lat Pani Kazimiero!!!:)
| Zgłoś do usunięcia
~Babiak 09-09-2010 11:53
Najlepszego dla Pani Kazimiery i kolejnych lat!
| Zgłoś do usunięcia