sim
naturhouse
Wiadomości Szkoły i Przedszkola Pośród Galaktyki Spojrzeń

Pośród Galaktyki Spojrzeń

11-10-2017 09:38 | Źródło: Szkoła Podstawowa nr 2 w Kole | Wyświetleń artykułu: 793 | Komentarzy: 1
Jubiler Euro Koło
Pośród Galaktyki Spojrzeń
Foto:
Dnia 5 października 2017r. w Miejskim Domu Kultury w Kole odbyła się kolejna - już trzecia - akademia astronomiczna „POŚRÓD GALAKTYKI SPOJRZEŃ”. W bieżącym roku Szkoła Podstawowa nr 2 im. A. Mickiewicza w Kole włączyła się – jako jedna z czterech placówek w Polsce (obok Gdańska, Wrocławia i Ostrowa Wielkopolskiego) - w obchody Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej (World Space Week).

Przedsięwzięcie jest kontynuacją projektów realizowanych w dawnym Zespole Szkół nr 1 w Kole przez Otwarty Klub Młodych Odkrywców „Kolska Wyspa”, służących promocji astronomii, fotografii satelitarnej, mechatroniki i STE(A)M (Science – Technology – Engineering – Art and Mathematics). Podczas akademii odbiorcom przypomniano sześć lat pracy dzieci i młodzieży skupionej wokół nauczyciela fizyki i mechatroniki Michała Kazimierczaka. Ponadto dokonano wręczania nagród uczestnikom konkursu plastycznego „Widok Ziemi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej”. Na scenie został przedstawiony pokaz mobilnych robotów konstruowanych przez uczniów szkoły. Zaciekawienie wywołał dron przemieszczający się nad widownią.

Warto dodać, że działania podejmowane w szkole w ubiegłym roku zostały nagrodzone przez Polsko- Amerykańską Fundację Wolności i firmę Boeing w konkursie „Mistrzowie KMO”. W obecnym roku p. M. Kazimierczak otrzymał od firmy Boeing za pośrednictwem Centrum Nauki Kopernik w Warszawie grant w wysokości 4 tys. złotych w ramach konkursu „Konstruktorzy marzeń” na zakup robotów i drona dla KMO „Kolska Wyspa”.

Po uczniowskich prezentacjach odbył się wykład doktora Armanda Budzianowskiego, mentora ARISS Europa, przyjaciela szkoły i inspiratora, który w 2011r. zapoczątkował udział szkoły w międzynarodowych projektach NASA (Amerykańskiej Agencji Kosmicznej) i ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej). Punktem finałowym była projekcja filmu „Chopin: the Space Concert” w reżyserii Adama Ustynowicza. Film otrzymał Grand Prix na festiwalu filmowym w Monaco. Jest artystyczną syntezą muzyki Chopina i codziennego życia astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Spotkanie rozpoczęło się i zakończyło muzyką – najprzyjemniejszym wcieleniem wszelkich praw fizyki – w wykonaniu zespołu stworzonego przez uczniów szkoły, prowadzonego przez pana Marcina Cechowskiego.

Akademia odbyła się dzięki współpracy z Miejskim Domem Kultury, Urzędem Miejskim w Kole i Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Stażystka Anna Witaszek
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (1)
absolwentka 11-10-2017 20:42
Kolejna świetna inicjatywa. Brawo, to najlepsza szkoła w Kole!!!
| Zgłoś do usunięcia