sim
naturhouse
Wiadomości Polityka Czy miasto odda po raz drugi dotację na geotermę?

Czy miasto odda po raz drugi dotację na geotermę?

12-10-2017 08:55 | Źródło: Redakcja e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 11,997 | Komentarzy: 19
Jubiler Euro Koło
Czy miasto odda po raz drugi dotację na geotermę?
Foto:
Historia odwiertu geotermalnego w mieście Kole sięga już wielu lat wstecz. W 2002 roku miasto Koło otrzymało dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na wykonanie pierwszego odwiertu geotermalnego. Jednak rok 2002 to również wybory samorządowe, które spowodowały zmiany na stanowisku burmistrza miasta Koła oraz zmianę składu Rady Miejskiej. Nowe władze po dość krótkim namyśle zrezygnowały z przyznanej już dotacji na odwiert geotermalny w Kole.

W dniu wczorajszym na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Kole mogliśmy wywnioskować, że historia najprawdopodobniej znów się powtórzy i miasto Koło nie weźmie drugiej już dotacji na realizację odwiertu geotermalnego w mieście. Nie ma co do tego wątpliwości, że jest to smutny obraz miasta, w którym najlepiej wychodzi dyskusja i wzajemne oskarżanie się.

Na wczorajszej sesji sami radni podkreślili, że 11 października powinien być dniem, który zapisze się z dumą i radością na kartach lokalnej historii. Niestety tak się nie stało, dlaczego? Radni przełożyli głosowanie nad zabezpieczeniem środków w Wieloletniej Prognozie Finansowej, które wymagane sią do podpisania umowy o dotację w wysokości 22 150 000 zł na odwiert badawczy w mieście Kole. To, że trzeba wykorzystać te środki - radni nie mieli wątpliwości, lecz wskazali kierunki, które trzeba pilnie naprawić, aby ich dłoń za zmianami w WPF była w górze. Głównym problemem była kwestia zaciągnięcia kredytu w wysokości  2 768 000 zł na pokrycie wkładu własnego przy pierwszym z odwiertów na działce w miejscowości Chojny oraz kwoty ok. 5 000 000 złotych na poczet podatku VAT przy przekazaniu odwiertu spółce. Drugim są personalia fachowców, a tak naprawdę, jak twierdzą radni - ich brak.

Kolscy radni obawiają się, że przy obecnej kadrze, która według nich nie posiada doświadczenia i wiedzy z zakresu odwiertów geotermalnych oraz eksploatacji złóż w wymiarze ciepłownictwa - cała historia z geotermią może się nie udać. Na wczorajszej sesji nie było kluczowych osób, które odpowiedzialne są za ten temat: Naczelnika Roberta Siwińskiego oraz Prezesa Miejskiego Zakładu  Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Kole. Nieobecność ich była podyktowana zwolnieniem chorobowym.

W najbliższym czasie ma zostać zwołane kolejne spotkanie, na którym radni oczekują: przedstawienia całości dokumentacji oraz koncepcji, informacji finansowej oraz czy uda się wygospodarować z budżetu miasta Koła na 2018 rok kwotę na wkład własny bez konieczności zaciągania kredytu. Obecna na sesji Wiceburmistrz Elżbieta Modrzejewska przekonywała, że wniosek skoro otrzymał wielomilionowe wsparcie finansowe, to oznacza, że został przygotowany starannie oraz profesjonalnie a wizja wykorzystania odwiertu przekonała fachowców.

Po ponad godzinnej dyskusji o tym, czy warto czy nie przyjąć dotację 22 150 000 złotych na pierwszy odwiert - wniesiono wniosek o przełożenie głosowania na inny termin. Radni wskazali, że przy Urzędzie Miejskim w Kole powinien powstać oddzielny wydział, w którym zatrudnieni byliby fachowcy, których jak twierdzą w mieście nie brakuje - i to oni powinni od początku prowadzić projekt geotermalny wraz z wizją rozwoju.

Z pewnością, to że udało się pozyskać tak dużą kwotę  jest sukcesem, którego nie udało się osiągnąć wielu innym miastom i bez wątpienia jeżeli Koło odrzuci te pieniądze - inne miasta z radością będą o nie "walczyć".

Poniżej prezentujemy pełne nagranie z wczorajszej, nadzwyczajnej sesji.

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (19)
Kolanin 13-10-2017 16:09
Jesli rada nie weźmie dotacji na odwiert,to będzie to działanie na niekorzyść miasta.Na to jest paragraf.
| Zgłoś do usunięcia
Judex 13-10-2017 20:57
KOLANIN WEŻ KREDYT I SFINANSUJ TĄ INWESTYCJE
piotr 13-10-2017 08:35
Radni nie zawsze są chętni pomóc miastu i Burmistrzowi za ro dla siebie coś załatwić to bardzo chętnie,Wczoraj p.Baryła nie powiedziała wprost że załatwiła pracę swojej córce i należałoby sprawę załatwić polubownie i.t.d Dość tych cyrków , wyborcy już są zmęczeni tą Radą
| Zgłoś do usunięcia
Kolanin 13-10-2017 19:23
Dla innych dyrektorów nauczka ,ze nie warto trzymać z radnymi z towarzystwa.Skutek prosty,jeden już wyleciał...
Ja 13-10-2017 08:28
Ci radni to jakiś dramat . Osobista niechęć do Burmistrza przesłania im dobro miasta .
| Zgłoś do usunięcia
Tata Julii 13-10-2017 05:35
Brawo Radni! Coraz bardziej mi się podoba Wasze postępowanie
| Zgłoś do usunięcia
koks 12-10-2017 18:55
winny psudo wlodarz od poczatku ten projekt byl robiony na kolanie i teraz trzeba zaczac projekt od zera brawo radni za zdrowy rozsadek
| Zgłoś do usunięcia
paola 13-10-2017 00:18
Gdyby projekt był robiony na kolanie nie dostalibyśmy dofinansowania. Widać, że mało wiesz
Kim 12-10-2017 18:25
Tu chyba nic się nie uda teraz
| Zgłoś do usunięcia
Marian 12-10-2017 15:38
a ta Pani na zdjęciu z tyłu po prawej to chyba raczej nie jest za bardzo zainteresowana geotermią ...
| Zgłoś do usunięcia
lies 12-10-2017 15:26
P..... nie radni! wstyd dla miasta na cały kraj!!!
| Zgłoś do usunięcia
Czytelnik 12-10-2017 22:20
Tobie mozna jedynie wspolczuc! Tego sie, niestety, wyleczyc nie da!
gość 12-10-2017 11:38
Uważam, że radni mają rację co do ,,fachowców" z urzędu, proszę mi odpowiedzieć na pytanie jakie kwalifikacje, przygotowanie merytoryczne oraz doświadczenie ma naczelnik siwinski by stać na straży tak ważnego wielomilionowego projektu, uważam, że należałoby powołać specjalny zespół złożony z prawdziwych fachowców, którzy monitorowaliby cały ten projakt
| Zgłoś do usunięcia
Kolanin 12-10-2017 11:26
Dajcie radnym czas, wszystko wraca na komisje i temat jeszcze będzie analizowany. Podejrzewam, że radni muszą mieć więcej informacji bo cały czas z tego co słychać mieli przekazywane sprzeczne informacje.
| Zgłoś do usunięcia
Kolanin 12-10-2017 10:33
Z tymi radnymi z towarzystwa,to Koło nawet budy dla psa nie zbuduje.Tylko szantażowanie p Burmistrz,jak nie wrócą zwolnieni,to my będziemy upierdliwi,no jaja...jest na takie dzialanie paragraf.
| Zgłoś do usunięcia
Gosc 12-10-2017 09:49
Niech zrezygnuja na to inne miasta pewnie tylko czekają?
| Zgłoś do usunięcia
kol. od ur. 12-10-2017 09:47
Historia się powtarza.. W Uniejowie znaleźli kiedyś fachowców, mieli odwagę a u nas zaścianek...k to powiedział raz pan radny w MDK? Jakbyście MNiE wybrali burmistrzem to geotermia by była? Ale potem jakoś nie był za ..albo był i za i przeciw...Jak z basenem. Jedna rada uchwaliła, ale otwierała druga bo przeciągano otwarcie...no i oczywiście ten splendor spadł na tych innych. Jak tutaj jest? Chcemy i znowu boimy się? Odszukajcie tamtych z lat poprzednich z Uniejowa włodarzy, może podpowiedzą jakich fachowców od odwiertów mieli....Moze tak warto ogłosić w gminie KOŁO: każdy obywatel da 1 zł...na geotermię. Zobaczycie dadzą i dwa...Nie trzeba było na basen takich kredytów wielkich brać, też można było cegiełki rozdać..ludzie na basen wtedy by dali....na basen? W pierwszej kolejności by dali.
| Zgłoś do usunięcia
Judex 15-10-2017 09:04
Prokursorem i pierwszym budowniczym geotermii w Uniejowie był Pan Jacek Klukaczyński .W kole projekt rozpoczął Prezes Skurzyński. Koncepcja projektu pewno wisi do dzisiaj na korytarzu w MZEC. Wyrzucono porządnych ludzi na bruk po to by Maciaszek mógł się chwalić swoim Roleksem za kilkanaście tysięcy złoty którego nie wpisał do zeznania majątkowego.Proszę obejrzeć wywiad z kwietnia 2017 roku i obejrzeć ten zegarek.
geolog 12-10-2017 23:46
odwierty to oni mieli i to cztery